şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir yandan kendine de zarar vermektir. nefret yorucudur ve yıpratır. nefret edilen şerefsiz ise sapasağlam ve mutlu olarak yaşamını sürdürür.
 • aynı zamanda o insana aşık olmaktır bazen. *
 • nefret, bir takıntının belirtisi. nefret edilen insana bir şekilde takmışız demek ki. bir insana bir sebeple takmak da kendimizdeki bir soruna işaret ediyor. özellikle bir kişiden nefret ediyorsanız, neden o kişiden nefret ettiğinizi derinlemesine araştırınız. insan kendisiyle ilgili pek çok şey keşfediyor böylece ve tabi, nefretin lüzumsuzluğunu da.

  edit: ayrıca, herkesi sevmek zorunda değiliz. boşuna kendinizi zorlamayın bunun için. insanları kabul edin sadece. fazlasına gerek yok.
 • nefretle beraber iğrenmekte yanına eş olabilir. hareketleri ve davranışları hep sizi kötülemek üzerinedir sizde ister istemez nefret ve iğrenme duygularını barındırırsınız bu şahıs için. tam olarak, en sevdiğin ve yerken zevk aldığın bir yemeğin içinden kıl çıkması gibidir bu insanlar.
 • çoğu zaman çok sevmekten kaynaklanır.

  (bkz: ayı yavrusunu severken öldürürmüş)
 • eğer o insan kendinizse sıkıntılı bir hayat sizi bekliyor demektir.
 • o insanın ilgisini çekememekten kaynaklanan savunma mekanizması olabilir.
 • ''eğer bir insandan nefret ediyorsan, o'nun içinde sana ait olan bir parçadan nefret ediyorsun demektir. ''

  hermann hesse
 • aman aman evlerden ırak olası durum.
  bu eski sevgili olur eski arkadaş olur tabi illa ki eski olacak bir kural yok.

  eski sevgili nefreti:

  lanet insan, yaratık, sıçsalar tipi düzelmez diyorsanız işte nefret parçacığını buldunuz. bu lanet insanlar sizinle kötü bir ilişki yaşamış kangren olan ilişkiden sonra hala gitmemekte ısrar eden bıraksanız hepsi grubundan geliyor sakız gibi yapışanlardır. nefret etmeye ilişki devam ederken başladıysanız işte en zor durumu yaşıyorsunuz. bu durum nasıl anlaşılır diyorsak;
  -onu gördüğünüzde kaçmak istiyorsanız
  -o gülümsediğinde ıyy tipine sıçtığım diyorsanız
  -dokunmak istemiyorsanız
  -yanınızda birileri varken tanımamazlıktan geliyorsanız
  e siz daha ne diye o nefret insanının yanında duruyorsunuz???

  eski arkadaş nefreti:

  efendim bu da pis bi durum.
  sizi satıp eski arkadaşlarına dönmüş olabilir. kavga edince arkanızdan etmediği laf bırakmamış olabilir. böyle insanların diğer adı fesat olup uzak durmak gerekir. hele bunların kendilerini öven türleri vardır ki en katlanılmayacak olanlardır. benim beynimin büyüklüğü vücuduma yetmiyor doktor söyledi diyebilecek bir geri zekalılıkta olan arkadaşlarımızı hemen bırakıp bomba misali ihbar etmeliyiz.
  şimdilik iki türümüzle sınırlı kalmak en iyisi sanırım bunların daha böcek nefreti, ders nefreti diye türlü türlü huyları da vardır.