şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mümkün olabilecek bir şey değildir bu. insan yedisinde neyse yetmişinde de o çünkü.
 • çok büyük ihtimalle bir gün o insanla aranızın bozulacağına işarettir. zira insan yaşadığı acılar, şoklar ve diğer bazı etkiler ile kendi kendine değişebilir. ancak insan, başka bir insan tarafından değişime mecbur tutulduysa, eğer karşısındakine değer veriyorsa değişmeyi deneyecektir. kendisini zorlayarak da olsa, içinden gelmeyerek de olsa çaba sarf edecek, olunması istenen birey gibi davranmaya çalışacaktır. ancak bu durum genellikle çok sürmez. zira kolay gözüken sıradan şeyler bile, sıradan bir insanın taşıyabileceğinden daha ağır bi yüktür. elbet bir gün yere yığılırsınız. siz zar zor taşıyorum zannederken sırtınızdan düşen taşları yolunuza koyan birisi de varsa o yol asla bitmez. düşe düşe dizleriniz parçalanır, içinizdeki yaşama sevinci azalır ve deneyecek gücünüz kalmaz. sırtınızdaki taşları atar, yükleyeni de hayatınızdan çıkartırsınız. veya o sizi çıkartır. oysa sadece döktüğünüz taşları önünüzden çekmesi yeterlidir bazen. ama insan bunu göremiyor.
  daha sonra ise belki yolu bitirirsiniz, ancak iş işten geçmiştir. giden gitmiştir. eğer seçim şansınız varsa boşuna uğraşmayın.

  sigarayı isteyerek bırakanlar ile başkası için bırakanların hikayesi gibidir. sigarayı gerçekten isteyerek ve inanarak bırakanlar bir daha başlamaz. ama doktor/sevgili/aile vb. istedi diye bırakanlar sadece o sırada ertelemişlerdir. daha sonra sırf size tepki olsun diye bile içerek kendilerine daha çok zarar verebilirler. *
 • yanlış insanı bulup onu evirip çevirip doğru insan yapmaya çalışmak büyük hatadır.
  ama o insan karşına geçip "değişmek istiyorum, tek başıma imkansız, bana yardım et" derse işte orası başlamak için doğru yerdir.
  karşındaki için yapabileceklerin sınırlıdır, önce o çabalamalı, değişimi istemeli, köşeye sıkıştığı anda onun cankurtaranı olmalısın. eğer ona bütün yolu gösteren sen olursan o zaman onu sen köşeye sıkıştırırsın, bu sefer cankurtaranı kalmaz.
  çizgi oldukça ince, amman dikkat...
 • gerceklestirirken sevgi kullanmak gereken sonuc alinamadikca da sevgi kotasini tuketmekten baska ise yaramayan eylem.
 • ne ile değiştirdiğinize bağlı olarak çeşitlilik gösterebilir.
  (bkz: iade hakkı)
 • neredeyse her kadının ilişkilerdeki hedefi.

  - şöyle yapalım olur mu?
  - şu filmi izlesene.
  - ders çalışıyorsun di mi?
  - o yazarın neyini beğenmiyorsun?
  - okula neden gitmiyorsun?
  - bu iş daha iyi değil miydi?
  - daha az içsene.
  - sigarayı azaltsan çok iyi olur.
  - arkadaşlarına çok vakit ayırıyorsun.
  - uyuşturucu bağımlısı mısın?*

  boş laf bir yana; birçok kadın birlikte olduğu erkeği birçok farklı yönde değiştirmeye çalışıyor ve başarılı da oluyor. yazık bu gençliğe, kukla oldular hormonlarının peşinde.*
 • boşuna harcanmış zamanlar toplamıdır.
 • o insan degismek istemiyorsa bosa bir caba, baska bir sey degil.
 • gayette mümkündür. mümkün değil diyen şaşırmıştır.

  pozitif yönde değişimin amacıdır zaten gelişim. kelime oyunlarıyla metin çıkartmayın karşımıza. bir şeyin ne kadar öncelikli olduğuyla alakalı bir konu. çeşitli durum ve koşullarda çeşitli sonuçlar alınır. insanlar üzerinde de aynı ya da benzer bir durumun söz konusu olduğunu düşünüyorum.
 • bahsi geçen pozitif açıdan bir değişim ise; genellikle mümkün değildir. nedeni de çok basittir.

  düşünün ki bir insanı ömrü boyunca annesi-babası, öğretmenleri, psikoloğu/psikiyatristi eğitememiş; kendisinin de bu yönde bir çabası olmamış, sizce siz bunu başarabilir misiniz?