şükela:  tümü | bugün
  • hayıflanmamak için lazım olabilecek tüyolar da diyebiliriz. birçok kez hayıflanırız, keşke daha iyi tanısaydım diye. işte bu açıdan faydalı olabilecek hususlardır.

ben bazı gözlemlerimi şöyle sıralarım.

1-takım çalışmasında sen birşey üstlenirken takım arkadaşın sessiz kalıyorsa, kalitesiz bir insanla karşı karşıyasın.
    2-bir konuda görüşünü belirttikten sonra onun fikrini öğrenmek istediğinde, görüşünü belirtmekten kaçınması halinde sinsi ve satıcı bir insanla karşı karşıyasın. ilk fırsatta ben öyle dememiştim diyecektir.
    3-sen ortak tanıdıklarınızla ilgili atıp tutarken sessiz kalıyorsa bir ispiyoncu ile karşı karşıyasın... hatta konuyu o açmışsa, bahsi geçen adamın veya yöneticinin ajanıdır.
    4-arkadandan iş çevirdikten sonra yüzüne sebepsiz gülüyorsa başına gelen kötülüğün kendisinden bilinmesini istemeyen karaktersiz birisiyle arkadaşsın.
    5-şaka yollu sürekli seni aşağılıyorsa, şaka değil, asosyal birisiyle karşı karşıyasın.
    6-olur olmaz yere senin yerini sana hatırlatıyorsa, kara kalpli bir insanla karşı karşıyasın.
    7-zaten belli olan şeyleri sanki belli değilmiş gibi bir de senden soruyorsa, başkası seninle ilgili ona olumsuz şeyler söylemiştir.
    8-arkadaşlarının kim olduğu onları nerden tanıdığını söylemiyorsa, sen onun arkadaşı değilsindir.
    9-kararlaştırılımış şeyleri, sanki hiç kararlaştırılmamış gibi en başa dönüp kendi söylediklerini sana dayatıyorsa, seni saymıyordur.
    10-daha önce senin söylediğin görüşleri sanki kendisinin görüşleriymiş gibi söylüyorsa, seninle ilgili sana verdiği izlenim ile seninle ilgili olarak başkalarına söylediği düşünceler arasında büyük fark vardır. ben yaptırdım der.
  • borç para vermek
  • bir amir, üst veya patronun yanındaki konuşması ve davranışlarını gözlemlemek.
  • sanırım yemek yemek bunlardan biri. düşünsene karşındakinin her halini görüyorsun. aç olduğunda ayrı, tok olduğunda ayrı, alkollüyken apayrı. yalnız ben geçen gün soğudum karşımdaki insandan. karşımdakinin yüzüne gülümsüyor, içimden de "allah belanı versin, böyle görmeseydim keşke" diyordum. bilinçli yapılan bir şey değildi ama bir daha uzun bir süre kimseyi bu şekilde tanımaya çalışmayacağım. bana da iyi ders oldu.
  • iyilik yapın.
  • imkansız olan şeydir, başka bir insanı tanımak.

varlık ancak kendini tanıyabilir.
    zaten bütün amaç da budur.

----

ilim ilim bilmektir,
    ilim kendin bilmektir,
    sen kendini bilmezsin,
    ya nice okumaktır.
    yunus emre
  • cesit cesit olabilecek, herkesin kendi hayat tecrubesinden yola cikip, kendine gore sectigi yollardir. duruma, kisiye gore degisebilir ama;

yakindan gozlemleyebileceginiz biriyse mesela tatile cikin, borc alin - verin, kavga ederkenki, tartisirkenki tarzina, anlasmazliklardaki yaklasimina bakin.

daha uzaktan biriyse, oyle tatile falan cikilacak yakinlikta degilse yani, mesela hesap oderkenki davranislarina bakin, seyrettigi filmlere, dizilere, okudugu kitaplara bakin.

ama bence en net gosterge anlasmazliklarda, catismalarda nasil davrandigidir.
  • (bkz: sabır)

bekleyip görmek lazım. elbet götü başı ayrı oynamaya başlar.
  • zaaflarına oynayın. evet pislikçe bir davranış lakin çirkefleşmiyorsa o insan olmuştur.