şükela:  tümü | bugün
  • cesit cesit olabilecek, herkesin kendi hayat tecrubesinden yola cikip, kendine gore sectigi yollardir. duruma, kisiye gore degisebilir ama;

yakindan gozlemleyebileceginiz biriyse mesela tatile cikin, borc alin - verin, kavga ederkenki, tartisirkenki tarzina, anlasmazliklardaki yaklasimina bakin.

daha uzaktan biriyse, oyle tatile falan cikilacak yakinlikta degilse yani, mesela hesap oderkenki davranislarina bakin, seyrettigi filmlere, dizilere, okudugu kitaplara bakin.

ama bence en net gosterge anlasmazliklarda, catismalarda nasil davrandigidir.
  • değer ver ve verdiğini hissettir. bak nasıl götü başı oynamaya başlıyor.
  • insanları yargılayış şekli olabilir. bir konuşma sırasında başkalarından bahsederken, özellikle de anlattığı kişi kendi hayatında sürekli iletişim halinde olduğu biriyse, ve onu içten içe sevmiyorsa çok kolaylaşacaktır anlamak. bazen karşınızdaki kişi bambaşka görünür, onu nereye, hangi duygulayla kabulleneceğinizi bilemezsiniz. "benim için öyle düşünmez/ yapmaz" dersiniz ama aslında o insanlara nasıl yaklaşıyorsa, size de öyle yaklaşıyordur.
  • ilk yol tanımak istediğin insanla tartışabildiğine ya da tartışamadığına bakmaktır… tartışmayı çirkefleşmek olarak algılıyorsa uzak durcaksın demektir.
    ikinci yol da eleştirmektir. ilber ortaylı 'nın da dediği gibi ''eleştiri yaptığınızda size; 'küfür ediyorsa' cahildir, 'teşekkür ediyorsa' değildir.''
  • ona güvenmek.
  • evlenmiş boşanmış, elli yaşlarında aklı başında biri olarak tanıdığım hanımefendi’ye üzerinde çalıştığım evlenmeden önce adlı kitaptan söz ettim. doğan bey, dedi, şimdiki aklımla yeniden evlenecek olsam, kişiyi daha iyi tanımak için şu dört durumda nasıl davrandığını görmek isterdim. anlatmamı istermisiniz?
    anlatmasını rica ettim, kısaca şöyle açıkladı:
    1- aç olduğu zaman nasıl hissediyor ve nasıl davranıyor, ona bakardım. duygusal bakımdan olgun değilse, aç insan sabırsız ve bencil davranmaya başlıyor.
    2- öfkeli olduğu zaman, bir şeye kızdığı zaman nasıl konuşuyor, nasıl davranıyor, dikkatle gözlerdim. bencil insanın kızgınlığı ile olgun insanın kızgınlığı farklıdır. diyebilirim ki bir insanın olgunluğunun en iyi göstergeci öfkesini nasıl yönettiğidir.
    3- kendini yalnız hissettiği zaman ne yapıyor? içine kapanıp dünyaya küsen ve onu suçluyan bir tavır içine mi giriyor, yoksa yalnızlığıyla dost olup, hayatın bu hallerini de sakin bir olgunlukla kabul edebiliyor mu?
    4- yorgun olduğu zaman nasıl davranıyor? insanın bencil olup olmadığını en iyi yorgunken nasıl hissettiği ve davrandığı gösterir. ilişkinin önemini kavramış olgun insan ne kadar yorgun olursa olsun diğerlerini de düşünerek davranır.
    kendisine teşekkür ettim ve söylediklerini sizinle paylaşmaya karar verdim.
    yaşam deneyiminiz içinde yukarıda ifade edilenler size anlamlı geliyor mu?
    doğan cüceloğlu
  • el şakası yapın.
    hoşuna gidiyorsa cıvıktır, bi bok olmaz ondan.
  • "insanların birbirini tanıması için en iyi zaman, ayrılmalarına en yakın zamandır." der dostoyevski

uzak durun, ayrılın, biraz ara verin, boşanın bak nasıl tanıyorsunuz onu; hatta kendinizi bile, şaşılacak derecede hem de...
  • gözlemleyin, çöpçüye,hizmetliye nasıl davranıyor.
    tartışın ne kadar çirkinleşiyor görün bide bazenleri boşlukta olduğumuz anlar vardır ya habersizce bilinçaltımız yönetir bizi o anları yakalayın.
  • (bkz: sabır)

bekleyip görmek lazım. elbet götü başı ayrı oynamaya başlar.