• - dövme
    - piercing

edit: yazım kılavuzu
  • kronik uykusuzluktur. beyni her anlamda mahveder. zekanız uzun bir süre eski seviyesine gelemez.
  • kilo tabii ki lan yürürken yanaklarının buldog gibi sallanması yada otobüste otururken kendisine yer kalmayacağını düşünüp yanındaki boş koltuğa oturulmaması hoşuna mı gidiyor he seni lanet olası. yukarıdan bakıldığında yere damlamış dev bir dondurma damlası gibi gözüküyorsun yağlı piç
  • kilolu olmak. ( belli başlı rahatsızlıklar sonucu kilolu olan insanları dahil etmiyorum. ) kendine saygısı olmayan insanın bedenine de saygısı olmaz.
  • aşırı alkol, sigara, gece hayatı, kötü beslenme.
    üniversitedeki bazı arkadaşlarıma bakıyorum hâlâ böyle bok gibi yaşayanlara, baya çökmüşler.
    tamam o zamanki gerizekalılığımızın bir mazereti var, genciz, aklımız havada falan da, yani 40 yaşına geldin, bir kendine gel.
  • kimyasal uyuşturucular, korunmasız cinsel ilişki, düzenli ve günlük alkol tüketimi, işlenmiş paketli gıdalar ve obezite.
  • abur cubur.

pizza, hamburger, cikolata, dondurma, cips vs

elbette bunlar ayda bir iki defa yenebilir ancak genel beslenme aliskanligi bu yöndeyse hele de yas 30 üzeriyse bu dogrudan intihara tesebbüstür.

bunun haricinde sigara bagimliligi.

haftada, ya da iki haftada bir puro ya da pipo icmekten bahsetmiyorum. kamyoncu gibi günde bir paket sigarayi bagimli
    gibi vakumluyorsaniz kendinize bok kadar kiymet vermiyorsunuz demektir. zararlarini yazmaya gerek yok zaten.

egzersiz yapmamak.

ne kadar iyi beslenirseniz beslenin, yeterli egzersiz yapmiyorsaniz vücudunuz erken cökecek ve yaslanacaktir. günde en az yarim saatlik yürüyüs hem vücut ve hem de zihin sagligi icin cok önemlidir.
  • sigara alkol hareketsizlik
  • liseyi açlıktan bitirmek

(bkz: ogrenci yurtlarinda gece yasanan aclik)
  • ağızdan nefes almak.. daha kötü çok az şey var.
    ağız yemek içindir, burun nefes. ağızdan nefes almayı zorundaymış gibi istemsiz yapıyorsanız mutlaka solunum sisteminde bir sorun var. özellikle bebek veya çocuklarda buna dikkat edilmeli. önlem alınmazsa gelişim geriliğine kadar gider.
    eğer bir yetişkin sürekli ağızdan nefes alıyorsa boyun ağrısı bile olabilir. bir çok şeye sebebiyet verebilir.
    insanlar dişleri sarı bir ton para döküp beyazlatma, kaplama gibi şeyler yapıyorlar aslında çoğu ağzından nefes alıyor.
    özellikle gece ağızdan nefes almak sabahları yorgun kalkmanıza sebep olur. anksiyete, dikkat eksikliği, öfke atakları vs. yapar.
    gece ağzınıza band yapıştırın, şaka yapmıyorum.
hesabın var mı? giriş yap