şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aynaya bir kaç kez daha bakılması gereken andır. bakış açısı,güneşin konumu, çevre, ruhsal durum gibi faktörlerle ciddi farklılıklar gösterebilir. neticede çirkin insan yoktur,az ayna vardır.
 • mağaza vitrinindeki mankene giydirilmiş kombinasyonu aynen deneyip aynaya baktığın an.

  önce mal gibi bakarsın yansımana. içeri girerken kafaya kaydettiğin cansız manken görüntüsünü tararsın zihninden. sinir sitemi hızlı bir çaba içine girme emri alır. hafif yan dönersin. bir elini cebine sokarsın. bacakları açarsın biraz. suratın asılmak üzeredir. mağazaya birlikte girdiğin insana dönersin şapşal bir ifadeyle. uygun bir onay beklersin ama seni incitmeyecek lafın arandığını gösterir süzüş ifadesini görürsün.

  "olmadı di mi" diye yansımayı bırakıp bacaklarına ve kollarına bakarsın. yenini biraz yukarı çekmek, kazağın alt tarafını düzeltmek gibi bir kaç haybe harekete kalkışırsın.

  sıkıntı kafanı diğer aynaların önündeki diğer insanlara çevirtir.

  anlarsın ki herkes çirkindir. daha doğrusu hiç kimse vitrindeki 1.90'lık altın oranda üretilmiş mankene benzememektedir ve herkes yavaşça aynı aydınlanmayı yaşamaktadır.

  seni olduğundan daha uzun, ince gösteren ve bu haliyle bile seni tatmin etmeyen aynaya son bir kez daha bakarsın ve sadece pantolonu almak üzere üstünü değiştirmek için kabine yönelirsin.

  "bir de şunu denesen" diye arkandan yeni bir şeyler uzatan eşlikçini duymazsın bile.
 • denyoluk yaptığını anladığı her andır.
 • para kazanma hırsını yakalaması ile aynı ana denk gelir bu durum.ve %99 başarı ile sonuçlanır.
 • guzel insana "tipe bak, cirkin, sebek" gibi yakistirmalar rahatlikla yapilabilirken (kisi guzel zaten, biliyor, koymaz ona); cirkin insana yapamazsin, gercek cunku direkt hakaret. onun dis gorunusu fizigi yuzuyle ilgili asla bir yorum yapilmaz, adeta bir tabudur. burdan anlamalilar bence.
 • kerhaneye gittiğim ilk gündür efendim. herkesi:
  -kocacııımm, yakışıklı, yeşil kazaklı sana diyorumm gibi sıfatlarla çağıran orospular beni:
  -heyy koca kafalı gelsene yanına bişi söyliycem diye çağırmışlardı.
  beyler :;(
 • böyle bir kanıya varsa bile çeşitli yollarla zamanla bu gerçeği kendi içinde saptıracağı aşikardır. hayat kendimizi çirkin görmek için çok kısadır.
 • yüzüne ilk baktığım saniye...
 • aşk hayatı dibi gördüyse anlaşılıyor sanırım. üç-dört yıl önceye kadar en dostane ilişkilerimde dahi kadınların gözünde ufak da olsa bir parlama hissederdim. yaşlanınca çirkinleştim galiba. yaptığım son on konser-film davetinden biri bile alaka görmedi. böyle bir durum da insanı cüzamlı gibi hissettiriyor.
 • iki gündür duş almadıktan sonra aynaya baktığı andır. saç yağlanmış, yüz yağlanmış, şekilsiz kaş parlayan burun. o an sadece çirkin demiyorum tiksiniyorum lan kendimden.