şükela:  tümü | bugün
  • arabayı değiştireceğim. arkadaşın biri başımın etini yedi. illa honda al diye tutturdu. fransız arabalarının parçası ucuz yakıtı düşük. almanlar sağlam ve güzel kaçıyor. toyota uzun ömürlü. hepsini almak için bir sebep var ama bir insan neden honda alır ki? onu anlayamadım.
  • (bkz: çünkü eşeğin zikinden dolayı)

dalga geçmiyorum. harbiden başka sebebi olamaz honda almanın.
  • 2013 model dizel hb kasa bir civic sahibi olarak aynı fiyat ve yaş civarında alınabilecek daha iyi bir araç bulamadığım içindir. elbette her tercih gibi bu tercih de subjektiftir fakat;

o fiyata dizel bir vw golf almak çok zor. belki boşline 105 hp bir golf olur ama o da gerek donanım gerekse performans olarak tatmin edici olmaz.

seat leon hemen hemen her konuda başarılı bir araç olmakla beraber, yine motor gücü konusunda ikinci tercihim olarak kaldı.

opel astra bir tercih olabilirdi fakat uzun vadede kronik sıkıntılar yaşama ihtimalini yüksek gördüğümden ve yakıt tüketimi konusunda daha bonkör olduğu için eledim.

ford focus artıları olan bir araç olsa da iç mekan konusunda fazlasıyla basık geldiği için eledim.

toyota corolla'yı eski teknolojili zayıf motoru sebebiyle eledim.

alfa romeo giuletta adrenalin arttıran bir araç olsa da ikinci eldeki sıkıntısı ve iç mekanda kullanılan parçaların egea ile benzer olmasından eledim.

mazda 3 çok beğendiğim bir araç olsa da, ikinci el sıkıntısı ve kısmen zayıf olan motoru sebebiyle eledim.

fransız arabalarına karşı hala bir ön yargım olduğu ve sürüş keyfi olarak zayıf bulduğum için eledim. aynı ön yargıyı koreli hyundai ve kia için de beslediğimden ve genel olarak yakıt tüketimi konusunda çok başarılı olmadıklarından eledim.

geriye de fazla bir araç kalmadı zaten tercih edebileceğim.

sonuçta ben bir aracın sürüş zevkine sahip, güvenli ve ekonomik olmasına bakarım tercih ederken. ben yaklaşık 1,5 yıl 25.000 km kullandığım aracımda ortalama 4.2 lt/100 km karma yakıt tüketimine sahibim, aracım 120 hp ve 300 nm tork değeri ile yeterli performansa sahip ve bu süreç boyunca periyodik bakımları dışında servis yüzü görmedi.

o yüzden benim kriterlerime göre yaptığım tercih mantıklıydı ve hiç pişman olmadım. elbette farklı tercihlere saygı duyarım ama ingiltere üretimi bir araç ile türkiye üretimi bir aracı kıyaslamanın doğru olmadığını düşünüyorum.