şükela:  tümü | bugün
 • kararlardır.
  sadece bizim değil, bizimle etkileşimde bulunan tanıdığımız veya tanımadığımız insanların kararları ve buna uygun davranışları belirler kaderimizi. bazen karşıdan karşıya geçerken hiç tanımadığımız bir şoförün 1 saniyelik hatalı kararı bizim, hayatımızı değiştirir.
  bazen ise yaşadığımız yol ayırımlarda rehbere ihtiyacımız olur ve birilerinden yardım ister ona göre yön veririz yolculuğumuza.
  ne olursa olsun aldığımız kararlar ve davranışlarımızdır, nasıl yaşadığımızı belirleyen en önemli unsur.

  elbette elimizde olmayan durumlar var. seçemediğimiz, seçme hakkı tanınmayan durumlar... hayata başladığın anki sahip oldukların gibi. ama unutma her şey kararlar ve davranışlardır. sahip olmadığın şeyleri kazanmak da senin elinde, sahip olduklarını kaybetmek de.
 • kimi zaman hayat kurtaran hamlelerdir.
  mesela; çoğunluğa uymayarak diğer spermlerin ışığa doğru gidişinin mücadelesini bir kenara tutunup piç bir gülümsemeyle izlemek ve bir sonraki akında yarışa daha önde başlayıp sonuca, yumurtaya hunharca duhul olmak. *
 • (bkz: groundhog day)
 • şanstır.
 • "biz her insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık"
  isra 13
 • kaderin "şans mı?, karar mı?" tartışmasında daha çok hırs ve azmin kişinin karakterindeki yoğunluğu büyük rol oynuyor. kişi çok hırslı ise allem eder kallem eder o istediği şeyi ister illegal yollarla olsun yine elde eder. bunun ahlak ve vicdan kısmı apayrı bir tartışma konusudur. ama bazısı da tembel ve rahattır, azimden öte kafasında daha çok plansız ve spontane bir hayat vardır, işte o adama hiç dokunmayacaksın. o adam başına geleceklerden bir haber olup iyiye sevinip kötüye üzülen adamdır. bu oran her insanda değişken olduğu için de, kimi zaman delicesine çabalıyoruz ve psikopat değilsek yenilgileri de kabullenip üstüne bir bardak soğuk suyu içiyoruz, kimi zaman da günlük hayatın getirdiği yorgunluk ile biraz herşeyi kendi haline bırakıyoruz. işte "kader" denilen şey kontrol etmeye çalıştığımız ve başardığımız şeyler ile, kontrol edemediğimiz veya etmediğimiz, hiç karışmadan olmasına göz yumduğumuz durumların bir bütünü oluyor. buna kader deyin, karar deyin, şans deyin, ömür deyin, hayat deyin...
 • (bkz: aile)
 • anneler tarafindan es ve is olarak bellenmistir