şükela:  tümü | bugün
  • bu elbette bildiğiniz dönemsel bir deyim. adamın birinin kafasına silahı dayayıp tetiği çekmeyi ifade ediyor. sıktığın şey kolonya değil, diş macunu değil, sinek ilacı değil, saç spreyi değil.

bu toplumun taşındığı cehalet nedir? dizilerin, hayatı dizileştiren bu halka yaptığı nedir? bir kafaya sıkmak, bacaklarına sıkmak bir siyasi parti liderine kurşun fırlatmak, karşı tarafa geçip öbür tarafa roket atmak, allaaaam ya say say bitmez denklemler.

bu ülkeyi nerelere getirdiniz siz. ağız burun kırması vardı bu toplumun. delikanlılığı bileğine bağlaması vardı.

seneler senelerce telefon bağlatma kuyrukları vardı. bunları geçtik faks diye bir şey çıktı. sırrına eremeden bilgisayar ile tanıştık. ardından cep telefonları takoz ericson'lar, ardından küçül küçül de kıçıma gir samsung'lar, nokia'lar....

ardından bilgisayarlaşan cep telefonları. android'ler... ve binlerce yıl uzağında olduğumuz teknoloji. ama cebimizde taşımakla övündüğümüz teknoloji.

dünya teknoloji devleri rüzgarları almış yelkenlerine uçar adım geleceğe koşarken, biz toplum olarak tam bir ortadoğu'lu kültürü ile oradan oraya savrulurken, algılarımızla oynanırken, bizim geldiğimiz, gelebildiğimiz yer bir deyim kadar uzağımızda.

"kafasına sıkacam, olacak olan bu"

bizi bu hale getiren, hala bu noktada tutan ve bırakan anlayışların tümüne lanet olsun.

diyorum başka da bir şey demiyorum.
  • çok kolay. silahı alıyon, yamuk yapana sıkıyon. bitti. üç beş yatar çıkarsın ne aile geçindirme derdi ne bi şey umrunda olmaz. çocukları anana bırak karın da ne bok yerse yesin.

çok basit lan aslında. düşünmezsin kafasına sıktığın adamı, kantırda teröriste sıkar gibi sıkıyon işte.