• hayatında bir yer kaplamayan, hiçbir menfaatinin olmadığı insanlara (garson, tezgahtar vs.) anlık ilişkilerinde nasıl davrandığı
  • bir insana bir kusurunuzu, zayıf yanınızı, eksikliğinizi gösterin, bu yönünüzü ona açın.

sonra bakın bakalım bir tartışma, anlaşmazlık yahut kavga anında bunu size karşı bir silah olarak kullanıyor mu, kullanmıyor mu?

benim öğrendiğim en güzel kalite kontrol yöntemidir şu hayatta.. güvenip açtığınız, eksikliğini kabul ettiğiniz, düzeltmeye çalıştığınız bir şeyi, bir silah gibi size doğrultmaktan çekinmeyen tıynette biri, ne olursa olsun, kaliteli olamaz.
  • iddia edildiği gibi genel kültürü kesinlikle değildir. sinema, kitap, katıldığı organizasyonlar filan insan kalitesini belirleyemez. adı geçen şeyler sadece belirli bir seviyenin üstünde gelir grubu ile sosyal ve fiziksel şartlara bağlıdır.

oysa bu imkanları elinde olmayan ama gayet de kaliteli kumaşa sahip binlerce insan var. dolayısıyla birilerinin "dayattığı" kriterler olamaz. bir taşı yoldan kaldırmak, döner kavşakta yol vermek, sabah günaydın demek, bazen sadece gülümsemek bile kalite göstergesidir. bu arada kaliteden kasıt soyut niteliklerdir. fiziksel kalite ayrı:)
  • bir insanın kalitesini belirleyen şeyler olmaz çünkü kalite malda olur insanda değil.
  • toplumun sosyoekonomik açıdan kalburüstü kesimi için- ki burada yazılanlar da az çok savımı doğrular nitelikte- onu daha karizmatik gösteren şeylerdir çoğunlukla.
    günümüzde karizmatik insan; rasyonel, ölçülü, duygularını yansıtmamakta usta, dik, mağrur olmak gibi bazı özelliklere sahiptir. sevilen film ve dizilerin karizmatik karakterlerinden birkaç örnek vereyim; house, okan bayülgen, behzat ç, joker...artık kimse, iyi kalpli, yardımsever, vicdanlı, dürüst olduğu için toplumun saygısına mazhar olmuyor. dolayısıyla rol modeller de tamamen değişmiş durumda. toplum "kaliteli insan" tanımı üzerinden önce kendi canavarlarını yaratıp sonra da onlara tapıyor. başlığın insanı bir eşya gibi ele alıp onu maddeye has "kaliteli" gibi bir sıfatla tanımlaması manidar değil mi? bu insanların kişiliklerine gerçekleştirilmesi gereken bir proje gibi bakmasına yol açıyor, "kaliteli" ama köleleşmiş, hadımlaştırılmış, tek tip insanlar oluşuyor.

not: bence bahşiş bırakması, kedi beslemesi ve en önemlisi mizah anlayışı!
  • kendinden aciz varliklara davranis bicimi. esas net olan budur.

insanlarin cok acaip kalite belirleme teknikleri var. mesela, kullandigi web browser bir insanin kalitesini belli etmez; aksine bir insani kullandigi web browser'a gore degerlendirenlerin kalitesini belli eder. ben sizin "cok super" dediginiz browser'i kullaniyor olmama ragmen sizinle tanistigim an sirf isim geregi sizin tiksindiginiz browser'i kullanmaktaysam ne yapacaksiniz ? yine benzer sekilde dinledigi muzik de bu yonde bir kistas olarak kullanilamaz. ben sizin sevdiginiz bir muzik turu hakkinda cok engin bilgiye sahip bir insan olsam, ve siz benimle o an canim istedi diye hoslanmadiginiz bir turden muzik dinler vaziyetteyken tanissaniz; saniyorum ki hakkimda varacaginiz onyargi bir hayli yaniltici olacaktir.

oysa bir insanin kendinden aciz bir canliya, atiyorum bir bocege ya da sokak kopegine nasil davrandigina bakarak cok guzel fikir sahibi olabilirsiniz. tabii bunu birden cok gozleme dayanarak yapmak gerek. nitekim insan psikolojisi sabit kistaslarla incelenecek siglikta degildir.
  • küfürlü konuşmaması. çok iğreniyorum ben bu olur olmaz söven seviyesiz, küfürbaz, dalyarraklardan.
  • insanda kaliteden kasıt "nitelik" ise, kendine kattığı edindiği şeylerdir. babasından dedesinden zengin adam nitelikli değildir. doğuştan gelen rastlantısal bir güzellik de bir nitelik değildir. ayrıca sosyal olmayan insan da nitelikli olabilir. öğrenmiş, çalışmış kazanmış, yaratmış, düşünmüş, yapmış insan nitelikli sayılabilir.
    iktisadi anlamda kaliteden bahsediliyorsa, evet o gerçekten mallarda olur.
  • yayalara yol veren bir sürücüye korna çalmamak bu şeylerden biridir.
  • olaylara verdiği tepkidir.
    hayatta diğer her türlü şey için hazırlık yapabilirsin ya da bir şekilde karşı tarafı senin gerçek kişiliğinle ilgili kandırabilirsin. ama üzerinde fazla düşünmeden ve hazırlık yapmadan herhangi bir vakaya, duruma, olaya karşı verdiğin anlık tepki senin gerçek kişiliğini ve gerçek kaliteni gösterir. yukarda verilen milyon tane maddenin bir bütün haline bünyede nasıl işlendiğini ve bünyeden nasıl çıktığını bu şekilde görebilirsiniz.
    insanların alkollü ve kızgın hali buna güzel bir örnektir.
hesabın var mı? giriş yap