• sandalyede kaykılıp bacağının üstüne attığı ayağını odaya biri girdiğinde değil müdür girdiğinde indirmek..

---
    "bir tane insan hakkı ihlali vardır; o da kişiye farklı davranmaktır"
    *
  • özür dilemesi gereken yerde, canla başla haklı çıkmaya çalışması.
  • kalabalık bir ortamda yabancı bir insan varken, sırf çevresindekileri güldürmek maksadıyla, o insanın anlamadığı dilde konuşarak "aklınca" dalga geçmek ve o insan üzerinden espriler yapmak.

bunu aynı zamanda (bkz: buram buram varoşluk kokan hareketler) veya (bkz: insanları itici yapan detaylar) başlıklarında da ele alabilirdim ancak en uygun sıfat kalitesiz diye düşündüm.

bu bir görgü kuralıdır arkadaşlar. yapmayın, yapılmasına da müsaade etmeyin.

bir yerde 5-6 insan varsa ve ortamdaki bir kişi sizin dilinizi bilmiyorsa, ona söylediğiniz türkçe kelimelere anlamsız bakışlar atması, sizi anlayamadığı için gülümsemesi komik değildir. bunu yapan bir insanla aynı ortamda bir vesileyle bulunuyorsam, ciddi anlamda her saniyesinde onun adına utanıyorum.

şayet bundan keyif alıyorsanız, eğlence anlayışınızı en kısa sürede gözden geçirmenizi hatta mümkünse bir süre toplum içerisinde bulunmamanızı tavsiye ederim.
  • değer gördüğünü fark edince tavırlarının değişmesi. yorgunluğunu, stresini, öfkesini kendisini tolere edebileceğini düşündüğü insana kusması.
  • özellikle yeni tanıştığın insanlara bazı sorular sorulmaz, direkt iletişimi kesesim geliyor;

ne kadar maaş alıyorsun?
    ne zaman evleneceksin ?
    evinin kirası ne kadar ?
    oruç tutuyor musun, inançlı biri misin ?

bunlarla birlikte sadece işi düştüğünde arayan insanlar, yakın olmamanıza rağmen borç isteyen tipler, nereli olduğunu sorup o şehirle ilgili önyargısına göre sizi değerlendirenler, merhaba, iyi günler gibi türkçe ifadeler yerine farklı dillerde ifade kullananlar bayağı itici / kalitesiz geliyor.
  • gereksiz samimiyet tir kesinlikle. bir insan, yeni tanıştığı veya muhabbeti olmadığı bir başkasına 'canım' diye hitap ediyorsa bitmiştir. sen şeklindeki hitabı geçiyorum, direkt canım cicim diyor arkadaş. bunu bir de yaşı sizden küçük olmasına rağmen abla edasıyla söyleyenler vardır ki tiksindirir o kelimeden. senin nerden ve neden canın oldum iki dakika içinde. canını bu kadar basite indirgememeni tavsiye ederim. bu bir. ikincisi de, bulunulan herhangi bir ortamda kendini göstermeye çabalayıp hatta yırtınan ve bunun için orada bulunan diğer insanları gereksiz esprilerine alet ederek küçük düşüren komplekstir. bu iki insan görünümlü müsveddelerde kalite aramayınız.
  • insan ve kalite kelimelerini aynı cümlede kullanması... üzerine ceketlik kumaş alıyor sanki...
  • dinliyen demesi.
  • kime, nasıl muamele edeceğini bilmemesi, bilerek öğrenmemesi. kibar insanların hep kalbini kırarken, kendini ezene köpeklik etmesi. ki, çevrende bunlardan sürüyle olması.
  • yazı ve konuşma dili bizlere net bir bilgi verebilir.
hesabın var mı? giriş yap