şükela:  tümü | bugün
  • aşkın insanın kendisinden, mantığından, karar ve kriterlerinden güçlü olduğunun kanıtı durum.

bir kadını sevince onun her şeyini seversin. gözyaşının tadını, saçlarının kokusunu, elinin değdiği yemeğin herkesinkinden başka gelen lezzetini, uyurken aldıp verdiği nefesi, dudaklarındaki çatlağı, ruhundaki çatlağı, avuçlarındaki sıcaklığı, öpüşündeki acemiliği, omuzlarındaki asaleti, göğüslerindeki titreyişi, sırtındaki ürpertiyi, ağzındaki tadı..

terindeki tuzu ve tenindeki kokuyu ise sadece sevmekle kalmazsın. esiri olursun. müptelası. bağımlısı.

insanın yaşadığı duygular kanına karışmalı.. zehir gibi..
  • normal olandır. kusursuz insan yoktur. kusurlarına tahammül edebildiğin insana da aşık olmuşsun demektir.
  • kusurunun ne olduğuna göre değişik yorumlar yapılabilecek durumdur: kusuru sizi üzmesi, yeterince sevememesi, hiç bir şeyinize saygı göstermemesi, sizi olduğunuz gibi kabul edememesi vb. ise eziyettir, girdiğin ve güzel sandığın yolun sonunda seni bekleyen koskocaman bir hayal kırıklığı vardır.
  • aşık olunan için zor olan durum asla mükemmel olamayacağını bilerek ve onca mükemmel içinde neden o?

"keşke şöyle yapsaydım belki severdi" deme. o senin için ne yaptı da sevdin sanki? akıl işi değil, gönül sevdi mi gerisi bahane.
  • aşk zaten "rağmen" yaşanır. kusurlara rağmen, tezatlara rağmen, tutarsızlıklara rağmen aşık olur insan. aşıkken görmez gözün o rağmenleri, aşkını yaşarsın sadece.

ne zaman ki, bir insanın kusurlarına rağmen ona aşık olmaktan bahsediyorsun, anla ki artık aşkın bitmeye başlamış, mantığın devreye girmiş yavaştan.
    ha, mantığına rağmen, hala içinde kelebekler uçuyorsa onu düşündükçe, aşkın büyük bir sevgiye evriliyor demektir... içindeki kaleler devrilmedikçe tadını çıkar hissettiklerinin.
  • edebiyatçılarca anlatim bozukluğu hemen farkedilebilecek durum.*
    aşk kusuru sevmek de değil midir? daha doğrusu aşk karşındaki insanı tamamen olduğu gibi sevebilmek değil midir?
    tabi sen karşındaki insanı olduğu gibi değil hayalindeki gibi görüyorsan o başka. üzülmeye gerek yok, yakında aşk değildi deyip birkaç gün mendil yardımıyla çıkarırsın içinden aşk dediğin şeyi.
  • kusur kavramini toplum belirledigine göre, yine insanlar tarafindan insanlarda aranan özellikler, dayatilan normlar ve sablonlar "kusurlari" tanimladigindan; yanlis bir cümle ve böylelikle gecersiz bir davranis.
  • pek sevgili prens ve prenseslerimizin büyük bir meziyet olarak gördükleri şey. arkadaşlar zaten kusursuz insan diye bir şey yoktur. hatta inanir misiniz ben bile kusursuz değilim. ben de etten kemikten bir insanim sonuçta. ama atalarimizin da dediği gibi:

önce saygi!
  • aşık olunan insanın kusurlarının, beynin bir kısmı tarafından görülmesinin engellenmesi.

(bkz: aşkın gözü gerçekten körmüş)
  • "insan" olanın yapması normal olan.

ama kibirli bir or.. uşağı olunca biraz zor oluyor.