1. halay çekilen andır. halay giderek büyür, büyür. o da ne? artık aranızdan bazıları kısık gözle bakmaktadır etrafa.
    (bkz: miyop detected)
  2. karşıdan gelen minibüsün nereye gittiğini görmek için iyice yaklaşmasını beklersin, görüp de dursun diye elini kaldırdığında artık çok geçtir.
  3. gözünde gözlük yokken her şey kendisine "güzel" görünüyorsa ağır miyoptur. uzaklarda net görülmeyen ne varsa kusursuzmuş gibi... sıradan bir sokak manzaraların en harikası, sıradan bir yüz en güzeli olur birden.
  4. "herkes benim gibi görüyor sanıyordum"dediği andır.
  5. amfide genellikle arka sıralarda oturuyorsanız,lakin götüm götüm ön sıralara kaymaya başladıysanız kafada soru işaretleri belirir.kendinizi en ön sırada ders dinlerken bulduğunuz an işte o andır.
  6. aylar sonra sonunda o beklediğiniz fransız filmi gösterime girdiğinde bi heves en arka sıradan bilet alıp film başladığında;

- e ben alt yazıyı okuyamıyorum naci.

dediğiniz andır. ben böyle anlamıştım. acıydı.
  7. amfinin arka sıralarına oturup da gözlerinizi kısarak hocanın tahta'da yazdıklarını görmeye çalıştığınız andır.

benim gibi hala anlamayıp yok lan hoca küçük yazıyor ondandır diyebilirsiniz.

yanınızdaki arkadaşına tahtanın şurasında ne yazıyor diye sorabilirsiniz. hah işte o tak diye okuyorsa sorun hocada değil hakikaten gözünüzdedir.

bir insanın miyop olduğunun anlaşıldığı an hakkında bilgi verin