şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ruh hastaları açısından mantıklı bulsam da normal insanlar için cevabını bulamadığım durum.
  dövüştürmek, güç gösterisi yapmak vs için besleyenler için, her nekadar kabul edilmez olsa da, mantıklı. çünkü adam ruh hastası ve bu nedenlerle besliyor.
  ama hayvan/köpek sever insanları bunca yaşanmış kötü deneyime, riske rağmen illa pitbull beslemeye iten sebep nedir? sevimlilik yok, itaat kısmen(güya iyi eğitilirse sorun yokmuş. demekki diğer köpek türlerinin hepsi iyi eğitiliyor ama ne hikmetse pitbulllar iyi eğitilmeyebiliyor).
  sorun yaşama riski var. nedir arkadaş başka cins besleyin olmuyor mu ?
  afedersiniz ama s..erler öyle yetiştirilme tarzını.
  bir parkta pitbull gördüğünde özgeçmiş mi soracaksın? "kardeş bu köpeği sevgiyle büyüttün mü?" diyeceksin.
  ayrıca kuralların ve kısıtmaların bir kısmı insanlar geri zekalıca davrandığı için koyuluyor.
  - silah kullanmak doğru ellerde güvenlik sağlar diye herkese silah taşıma izni mi verilsin?
  - sarhoş araç kullanmanın tehlike yaratacağını her normal insan bilir. o zaman neden alkollü araç sürmek yasak? çünkü insanoğlu maldır ve malca hareket ederek hem kendi hemde başkalarına zarar verebilir.
  - aynı mantıkla her pitbull sahibinin bu hayvanı (evet bazıları bu canlının bir hayvan olduğuna şaşırabilir) doğru eğiteceğini beklemek saçmalıktır.
  ayrıca dogo argentin veya diğer köpek türü derneği/lobisi hep kendi haberlerini gizleyip, pitbull haberlerini mi servis ediyor piyasaya? kötü örnekler hep bu pitbull'lardan geliyor. neden acaba?
  tercihlere saygı duyalım eyvallah ama sonra gazetelere düşüp kendinize yada bir başkasına zarar verince sıkıntı oluyor.
 • sorgulama yeteneği olan fakat araştırma yeteneği olmayan insanlar tarafından cevabının bulunmamasının normal olduğu durum. pit bull terrier ise bahsedilen, normal insanlar tarafından neden beslendiği gayet açık olandır: pit bull terrier cinsi köpeğin iyi bir aile köpeği olarak kabul edilmesi.

  dip not:
  http://www.independent.co.uk/…evealed-a7166296.html

  dip not 2:

  http://m.bianet.org/…lu-olan-pitbull-degil-insanlar
 • araştırma yeteneği olanlar tarafından, yaşatma riski olan dehşete karşılık diğer köpek türlerine kıyasla çok ekstra aile köpekliği özelliği sebebiyle bu riskin alınmasının mantıklı olacağı açıklanan köpek türü.
  gel oğlum aile köpeğimiz ol, bir gün çıldırırsan çoluk çocuk yersin bizi.olsun bize yaşattığın iyi günler yanımıza kar kalır.
 • google açılıp "nanny dog" kelimesi aratıldığında bulunması kolay olan sebep.
 • pitbull'u pitbull yapan şey terrier soyundan geliyor oluşu. bulldog köpeklerin acıya dayanıklılık ve kas gücü özellikleri çiftleşmelerle terrier soyuna kazandırıldı ama sonuç olarak pitbull bir bully olmaktan ziyade terrierdir. övülen ve yerilen bütün özellikleri o soydan geliyor. 8 tane rednose pitbull besliyorum. hepsi sertifikalı safkan. üçü ileri beşi temel itaat eğitimli. lider köpeğin ileri itaat yanında aldırdığım farklı bir eğitimi de oldu. mesela ben ormanda uyurken yanıbaşımda nöbet tutuyor. bir dişi diğer köpekler av peşindeyken benimle kalıyor. böylece beni sürpriz saldırılardan koruyor. bu köpekler üç kıtada avlandı. hepsi çok tecrübeli. hepsinden de önemlisi bunlar av köpeği değiller. bunlar terrier. terrier av köpeği değildir avcı köpektir.
 • 8 adet yetişkin ve macaristan'dan getirttiğim secereli şampiyon yavrusu pitbull'um var. bu ay iki dişi yavruladı ve 11 tane de yavru var. toplam beslediğim pit sayısı 19 oldu ama yavruları dağıtırım. yine sekize düşer. pitbull çok defa hayatımı kurtardı. bir ayı benden neden kaçsın ki? köpekler olmasa kaçmaz. bir zehirli yılanı burnumun dibine girene kadar fark edemem ama onlar fark etti. çok hadise var anlatmakla bitmez. onlar olmasaydı şimdiye kadar elli defa ölmüştüm.
 • sadece bir pitbull değil birçok pitbull besleyen biri olarak bu köpeğin birkaç temel özelliğinin diğer köpeklerden üstün olduğunu söyleyebilirim:

  1- korkusuzluk. sıfır korku bu hayvanda enteresan bir şey. hiç bir şeyden korkmaz ve geri adım atmaz. aslan kaplan leopar kurt sürüsü ayı başka köpekler veya başka pitbullardan da korkmaz.

  2- çok atletik bir hayvan. güçlü kas yapısının yanında aynı zamanda vücudu da çok esnektir.

  3- nefesi çok uzun. bu köpek bir rakibiyle dövüşmeye başladığı zaman ve rakibi ondan daha güçlüyse yenik başlar. rakibi bunu yerden yere vurur. ısırır silkeler ve pitbull ayvayı yedi dersin. fakat durum öyle değildir. pitbull önce dayak yediği rakibinden iki yönüyle ayrılır. birincisi acıya aşırı dayanıklıdır ve acı ona geri adım attırmaz. hatta acıdan zevk alır çünkü ısırılırken bile kuyruğunu sallar. karşısındaki eninde sonunda yorulacak ve öyle bir an gelecektir ki pitbull ilk andaki gibi diri ve enerjikken rakibi düşmüş olacaktır. işte bu uzun mücadelelerde dakikalarca dayak yiyen pitbull bir de bakarsın üstünlüğü ele alır ve rakibini paramparça eder. az önce dayak yiyen bu değil miydi dersin.

  4- dövüşürken kuyruk sallayan tek köpektir. dövüş onun orgazmıdır.

  5- gelmiş geçmiş en iyi ısıran köpektir.

  6- bir pitbull saldırmışsa eğer onu öldüremiyorsanız durduramazsınız da.

  kısaca pitbull bir tür mermidir. onu sıkmadan önce iyi düşünmek gerekir.
 • ısırma gücü en yüksek olan köpek kangaldır.daha sonra akita ve rottweiler gelir. pitbull kendi içinde sevimli bi ırk olmasına rağmen ülkemizde torbacılar ve ezik ruhlu insanlar tarafından beslendiğinden , bu ırka karşı ön yargı oluşmasına sebep olmuştur.
 • şerefsizlikte sınır tanımayan üreticiler sayısız pitt yavrusunu piyasaya sürüp bir de bunları bir kısmı cahil yaratıklar olan insanların ellerine vicdanen zerre kadar bir rahatsızlık duymadan verip, sonra o aşağılık insanlar o güzelim canlıları dövüştürüp ya da damızlık yapıp artık hatta artık keyfi almadıklarında ya da canları bunu devam ettirmek istemediğinde terk edilmiş, sokaklarda ya da barınaklarda sayısız pitt güzeline rastlamak mümkün. e rastlayınca da o cici patilerinden tutmamak bizim ayıbımız olur. ne yapalım sayın, böyle güzel bir canlıya canavar yaftası yapıştırıp çok bilmiş edalarında savunmalar yaparak kendini bir bok sana varlık? napalım? sırtımızı mı dönelim? sahiplendirmeyelim mi? napalım onu söyle bana.
  senin gibi klavye üzerinden silik silik fikirler verip yaratığı sokaklarda gezdimeyiiaaannn diyen, hepsini belediye katletsin diyen bir embesil/karaktersiz mi olalım?

  edit: birrr sik özelliği olmasa bile, dünyanın en garip, en çirkin, en asosyal ya da yırtıcı hayvanı bile olsa sevgi gösterildiğinde kedi yavrusundan beter size kucak açan bir canlıya bu kadar hakaret edebilmek...
  kendi halinde zararsız ve suçsuz bir varlığı, sahip olduğu olumlu özellikleri bir yana bırakalım, insan eli tarafından yozlaştırılıp mahvedilen bir canlıyı bu kadar eleştirebilmek, oturup uğraşmak, ne kadar çirkin bir yaratık olduğunu uzun uzun yazıp hatta dili varsa tez vakitte yok olmaları gerektiğini dileyecek kadar düşmüş olmak...

  acıdım şu an, gerçekten acıdım sizlere... günahsız bir canlıdan bu kadar nefret etmek, korkmak değil, nefret etmek.. nasıl bu hale geldiniz gerçekten aklım almıyor.

  tamamen insan eliyle davranışsal bozukluklar sergileyen suçsuz, pamuk bir canlıya...

  sırf pitt için söylemiyorum biliyor musunuz? ağzı dili olmayan, bebek olan, çocuk olan her canlı için söylüyorum bunları.
  hiç büyümeyen çocuklar olarak gördüğüm hayvanlar ve birgün ne yazık ki büyüyecek, masum insan çocukları için söylüyorum. ikisinin de birbirinden hiçbir farkı yok.