şükela:  tümü | bugün
  • işinizi sevin, şirketinizi değil.
    çünkü o şirket, gerektiğinde sizi kapının önüne koyarken gözünüzün yaşına bakmayacaktır.

en tepedeki yöneticileriniz bile diğer şirketlerle sürekli temas halindedir. bunu unutmayın. kendinizi kötü hissetmeyin.
  • çok normal ve olması gerekendir. iş sözleşmesi iki taraflıdır ve bunun evlilik sözleşmesi ile karıştırılmaması gerekir.

özel durumlar dışında kişi daha az çaresiz olacağından görüşme daha sağlıklı bir zeminde yapılacaktır. ne iş olsa yaparım moduna giren bir kişi ve bunu fırsat olarak kullanan işverenin birlikteliği ilerleyen zamanda kesin çatırdar zaten.

kendi çapında bir yöneticiyim ve bana bağlı kişilerin iş görüşmesi yapmasından zerre rahatsızlık duymam. hatta isterlerse beni referanslarına yazabileceklerini de söylemişimdir hep.

bir patron veya yönetici dolu olan bir pozisyona yeni eleman almak için önce çalışanını çıkartıp iş görüşmelerine daha sonra başlamaz. bu ne kadar normalse bir çalışanın iş görüşmesi yapması o kadar normaldir. zaten o işverenin görüştüğü kişilerin çoğu bir yerlerde çalışıyor.

bir şekilde çalışanlarının iş görüşmesi yaptığını öğrenip işten çıkarttıklarını anlatmışlar. yapmayın. bu herkesin hakkı.

eğer çalışanınız iş arıyorsa büyük ihtimalle mutsuzdur. mutsuzluğun çeşitli sebepleri olabilir. maaş konusu bunlardan sadece bir tanesi. ve inanın en önemlisi değil. o kişiyle uzun süre çalışmak istiyorsanız mutlu olmasını sağlayın. aksi halde her yeni gelene iş öğretmekle uğraşır durursunuz.
  • ik'ların gerizekalılığı yüzünden mesai saatleri içerisinde gerçekleşendir.

tamam, ik denen departmanda belli bir zeka seviyesinin üstünü çalıştırmıyorsunuz. az da olsa mental retardasyon arıyorsunuz, anladık.

fakat aradığın elemanın mesai saatleri içerisinde gelebilmesi için yalan söylemesi gerektiğini düşünmek zor olmasa gerek.

hadi, adaylar umrunda değil... lan karşına yalan söyleyerek gelen eleman, ileride yalan söyleyerek izin isteyecek. bunu da mı düşünmekten acizsin?
  • 2-3 hafta önce yaptığım, çarşamba günü de 2. görüşme için yapacağım eylem. her ne kadar normal bir olay olduğunu düşünsem de, hiç bana göre değil bu sinsilikler * telefonum çalıyor nerde konuşsam bilemiyorum, izin almak ayrı dert. ama daha önce iş bulmadan istifa ettiğim de oldu, o daha beter! *
    boşa gitmese bari bu kadar uğraş *

edit: başardım! yukarda bahsettiğim yerle anlaşamadık, farklı bi yerle görüştüm, tabi bu 2 hafta arayla 3.kez izin alışımdı ve yöneticim "noluyo lan" tiplerine girmeye başladı * anlaştık, dün kesinleşti, işyerindekilere açıkladım, bugün de istifamı verdim, böyle bi rahatlama olamaz * biraz daha burdayım tabi ama sayılı gün çabuk geçer diyeceğiz artık * darısı isteyen herkesin başına!
  • genellikle dişçi randevusuna gitme bahanesinin ardında zuhur eden eylem.
  • gayet normal olan bir durum olmasına karşın işverenlerin kendi çalışanlarının iş görüşmesine gittiğini öğrendiklerinde hoş karşılamayacağı ancak başka işverenlerin çalışanlarını görüşmeye çağırmakta bir sakınca görmeyerek prensipte çelişki yarattığı durumdur. sonuçta (kendince) o bir işverendir ve hep kasa (işveren) kazanır.
  • bundan 1 ay önce yapmaya başladığım ve bugün mevcut işimden istifa etmemle sonuçlanan görüşmedir.hiçbir kötü yanı yok. hatta bugün güzel bir firsat buldum değerlendirmek istiyorum dediğimde senden çok kalan işleri ve yerine alınacak yeni kişiyi düşündüklerini gördüm. anlıyorsun ki burası gerçekten bir işyeri.kimse kara kaşından kara gözünden dolayı senle iyi değil.en iyi yönetici benim yoneticim dersin güya ama adam 3 gün daha çalışayım da bitireyim işleri diye resmen papaz olacak senelerin güzel ilişkisini çöpe atacak.yasal hak filan da hak getire.madem siz vazgeçilmez değilsiniz inanın şirketler de vazgeçilmez değil.daha iyi şartlar sunan bir yer olduğunu düşünüyorsanız çekinmeyin gidin görüşün,yalan bahane her türlü bulunur,rahat olun.
  • siz siz olun iş görüşmesine bir işte çalışıyorken - tabii bir işiniz varsa - gidin. kendinizi daha iyi ifade edersiniz daha rahat hissedersiniz. zaten bir işte çalışıyor olmanın verdiği özgüven paha biçilemez. benden söylemesi.
  • olması gereken bir durumdur. zira, mevcut işten istifa edip, yeni bir iş aranmaya başlanması büyük bir ihtimalle ya tahammül sınırlarınızın aşıldığı, ya da tuzunuzun kuru olması anlamına gelir. halihazırda iyi kötü bir işiniz olduğu için görüşme stresi de yaşamayacağınızdan, kendinizi rahat bir şekilde daha iyi ifade edebilmenizi sağlar. tek olumsuz yanı, sıkı kontrollü bir işyerinde izin alabilmektir.