şükela:  tümü | bugün
 • kadın olur.

  bütün maskelerini çıkartır. ve sadece kadın olur.

  güçlüyü oynayan, mantığa tapan, kariyeri her şeyden üstün tutan, aşka inanmayan, kimseye güvenmeyen, herşeyi zamana bırakan, bir şeyleri yaşamak yerine sonunu hesap eden maskelerini çıkartır, salt kadın olur. aşık olmanın, olunmanın, istenilmenin, beğenilmenin, özlenilmenin tadını çıkartır. hesaplar , kitaplar, kurallar biter; her şeyden hatta insanın kendisinden güçlü olan tek duygu başlar, aşk.

  zaten hayatta iki mucize bir de gerçek vardır. mucizelerin ilki doğmak, diğeri aşık olmak. hepsini bozan tek gerçek de ölümdür. kaçınılmaz olan. ve mucizeler inananların başına gelir, gerçekler herkesin.

  çok kadın tanıdım hep aynı hataları yaptığı halde bir mucize bekleyen. aşka inanmıyorum diye bas bas bağırıp, kalbiyle aşkların en güzelini çağıran. çok kadın tanıdım ne istemediğini otuz, ne istediğini kırk yaşından önce çözemeyen. kırkında da bunlara nasıl nereden başlayacağını kestiremeyen. sadece gerçek bir adama aşık olan gerçek bir kadın bilir ne istediğini; her şeyi unutup o aşkı yaşamak ister. erkeğine teslim olup, acısıyla, hatalarıyla, pişmanlıklarıyla ve inanılmaz derinlikteki özel anlarıyla o aşkı yaşamak ister. dibine vurmak ister. bütün kimliklerinden sıyrılıp, annelikten, iş kadınlığından, evlatlıktan, yemek yapmaktan, bulaşık yıkamaktan, güçlü durmak zorunluluğundan sıyrılıp sadece kadın olmak, bunu her hücresinde hissetmek ister.

  bir kadın bir adama gerçekten aşık olursa; işte o zaman bir mucize olur. cennet dünyaya iner. cebinde cehennem saklı olsa bile.

  tanım; bir kadının bir adama gerçekten aşık olursa hissedeceği şeylerdir.

  (bkz: #30474124)
 • bu gerçekten aşık olma olgusu altı aylık istikrarlı bir birliktelikten sonra gerçekleşebilecek durumdur. bu süreden önce kadın romantizm anlamında ne yaparsa yapsın kesinlikle realist yüzünü maskelemek içindir. bazı erkekler -vay be! kadın bana iki günde aşık oldu. diyerek kendini bir anda kendi yaptığı ve çalıştırdığı asansörle hemen bulutların üstüne çıkarır. kadın ise bunların farkındadır ama o duyguya daha çok aşık olduklarından gerçekten aşık olup olmadıklarını belli etmezler. bunları gören erkek ise anlık heyecanlarla coştukça coşar ve daha aymaz bir şekilde kadirvari tavırlar takınmaya başlar. ona göre artık kadın elindedir ve ne yapsa işe yarayacaktır. -bu birinci evre-

  -ikinci evre- ile birlikte aşka sıfırdan ve tertemiz sayfa açarak başlayan kadın, sayfalar doldukça artık geriye bakıp doldurduğu sayfaları okuma ihtiyacı duymaya başlar. yaşadıklarını, kafasında yaşadıklarıyla örtüştürmeye çalışır. eğer ki küçük de olsa hatalar görünce erkeğe küçük, sevimli, masumane sorular sorma dönemine girdi demektir. mesela: canım ya kaç kardeştiniz siz? hayatım az biraz sinirli gibisin, canım haklısın ama orada niye öyle davrandın ki? ...gibi. eğer erkek bu soruları bir işaret olarak alıp takmaz veya takar ise...
  üçüncü evre başlar.
  bu evre ile birlikte koştur koştur durumları sona ermiş, o ilk baştaki aşırı özgüvene bağlı hareketler işe yaramaz hale gelmiştir. ve erkek için gerçek test başlar. -kadın ise baştan beri bu gerçek testi uyguluyordur zaten ona hiç girmeyeceğim- erkek artık bulutların üstünde ciddi anlamda üşümeye başlamıştır. dişler takırdadıkça kelimeler ağzından aşırı kontrollü çıkmaya başlar. o baştaki erkekten eser kalmamıştır. mesela: erkek, -ne oldu ki aaaşkımm? der ve -dan! hiç söylemediği bu kelimeyi birden yumurtlamaya başlar- aşkım mı? kadın, -canım! aşık oldun bana galiba? erkek, -yanii farklı duygular içindeyim sana karşı. kadın, -farklı mı? düpedüz aşık olmuşsun işte; ne farklısı muhlis? - özgüvenin yer değiştirmesi-
  aha! ilk defa canım, hayatım demeden direkt adınla sana hitap etmeye başladı. artık erkeğin burada yapacağı şey baştaki aşırılık kısmı atılmış özgüvenini toparlamak ve buradan gidişatı döndürmektir. eğer bunu başarırsa, bu kadın bu adama gerçekten aşık olabilir.
 • (bkz: #30174812)

  kaç gündür ne lan bu, kadın gerçekten aşık olursa şöyle yapar, kadınlar aşık olunca şöyle olur. bunca yıldır kadın görmesek yedirecekler amınakoyim. en fazla iki gün ağlayıp sonra yenisini bulur "bir kadın bir adama gerçekten aşık olursa". inanmayın böyle şeylere.
 • aşık olunan adamın işinin zor, hem de çok çok zor olma durumu.
  kolay gelsin bilader.
  biz de yaşadık, biz de gördük. zordu çok zordu.
 • mutlaka sonunda göt olur. kendimden biliyorum.

  edit: tanım değil diye ispiyonlanmış. şöyle yapalım o halde:
  bir kadının bir adama gerçekten aşık olması, insanın kendine yakışanı giymesidir.

  oldu mu efenim?
 • ruhu sarhoş olur.

  --- spoiler ---
  aşk insan aklının en soylu zaafıdır
  --- spoiler ---
 • güzelleşir, aptallaşır, saçmalar...
 • bir daha kimseye aşık olamaz. biliyorsunuz ki normal insanlar sadece bir kez aşık olur.
 • bir olasıktır bu.
  yani bir kadının bir adama gerçekten aşık olması bir olasılıktır.
  aşık olduğu, aşkı hissettiği süre kadının hayatında bir dönemdir. tüm kadınlar hayatlarında bir ya da daha çok sefer gerçekten aşık olurlar. çoğu zaman bu aşk kadının içinde kalır kimsecikler bilmez.
  derken kadın aşık olduğu adamı biraz tanımaya fırsat bulur ve aşkını belli etmesinin aptallık olacağını anlayıverir.
  son aşamada, yani kadının aşkından sıyrılmasında, kadının erkeği biraz daha tanımasının çok büyük faydası vardır.
  sözü uzatmamak adına, kadınlar adamlara aşık olabilirler ama adamlar sayesinde bu çabucak geçer.
 • ömrünün sonuna kadar birlikte olduysa tam,olmadıysa eksik bir kadın olur.