şükela:  tümü | bugün
  • bir süredir aklımı kurcalayan konu.

bilindiği üzere zaman göreceli bir şey ve çok yoğun bir kütlenin yakınındayken veya çok hızlı hareket edildiğinde zaman normale göre (örneğin dünyadakilere göre) daha yavaş akıyor. aradaki bu fark en çok da karadeliklerin yakınında ortaya çıkıyor. yani dünyadan bir kara deliğin içine düşen bir cisme baktığımızda bu cismin düşüşü giderek yavaşlayıp daha sonra donmuş bir halde görüyoruz.

peki ama tam tersi durumda ne olur? karadeliğe sırt üstü düştüğümüzü ve bu sırada da evreni izlediğimizi düşünürsek, mantıken biz karadeliğe yaklaştıkça zaman bizim için giderek yavaşlayacak. 10 saniye boyunca bu durumda evreni izlediğimizi düşünelim, bizim için geçen 10 saniye evren için milyarlarca yıl olabilecek. dolayısıyla bir noktada aradaki zamanın geçiş hızı farkı o kadar artacak ki evrenin sona erişini mi göreceğiz.

olayın benim için koptuğu nokta, bu durumda kara delikler bir süredir var olduğuna göre kara deliğin olay ufkundan evrene bakan bir göz olsaydı belki de evrenin sonunu çoktan görmüş olacaktı. bu durumda evrenin sonu çoktan geldi de biz mi henüz göremedik. ya da bir başka deyişle, gelecek diye bir şey aslında hiç olmadı mı, kafamda deli sorular.
  • eşeğin siki diyeceğim konudur.

fakat çok da emin değilim. koskoca kara delikten bahsediyoruz, herhalde bu kadar basit değildir bu işler.

bu konularda binali yıldırım gibi düşünüyorum, çok kafa yormamak gerek yoksa sıyırırsın.
  • normal yollardan doğmuş herkesin zaten ilk gördüğü şeydir.
  • (bkz: sözlüğü sikiyorum üstüne para vermiyorum)

yeter artık, valla yeter.
  • adamlar (university of colorado) bunun simülasyonunu yapmışlar. alın izleyin amk:

http://jila.colorado.edu/~ajsh/insidebh/schw.html

tünelin ucun bombok bir yere çıkıyor eninde sonunda, evreni slow motion değil fast motion görüyorsunuz. sizin için beş dakika geçiyorsa, dışarıda beş milyon yıl geçiyor mesela. siz karadelik içinde hamam sefası yaparken, dışarıda bir yerlerde -size göre elbet- milinanopikosaniyeler içinde insanlar doğuyor, büyüyor ve ölüyor sizin anlayacağınız. karadelik ne kadar büyükse, evrende zaman da o kadar hızlı akıyor. falan filan işte.
  • sanırım budur
  • bir karadelik görürüz. karadelikler başka evrenlere açılan kapılar olabilir. yani bir karadelikten geçerseniz başka bir evrene geçersiniz ve dönüp arkanıza bakarsanız geldiğiniz evreni bir karadelik olarak görürsünüz.
  • açısal momentum ve elektriksel yüklerin çevrelediği bir ortamda mevcut kütle çekim kuvvetinin etkisiyle kara deliğe yaklaşıkça uzay zamanın deforme ettiği, gelgit etkisi olarak nitelendirilen olaylarla nesnenin biçimsizleşmesiyle sonuçlanacak bir macerada görülecek şeylerin çıkarımsal distopyasını düşlemek rastlantısal ve bir bütünlüğü olmayan duyguları kalem vasıtasıyla kağıda refleksif olarak karalamak ve anlamlı bir bütün oluşana kadar devam etmeye benziyor.
  • event horizona düşmekle karadeliğin çekim alanına girmek arasında bahsettiğin gözlemci açısından kayda değer bir fark yok. böyle bir durumda zaten kara delik dışındaki evrenle aranda herhangi bir bağlantı kalmamış olduğu için herhangi bir şey gözlemleyemezsin. zaten bir karadeliğin o korkunç kütle yoğunluğuyla var olup aynı anda astronomik olarak çok müthiş uzak olmayan yerlerde gezegenlerinfalan var olması ancak bu şekilde mümkün olabilir. point of no return senin için event horizon değil yani. senin cisminde bulunan atomlar için öyle o. sen bir şey gözlemlemiyorsun artık çekilmeye başladıktan sonra.