şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu gün okuyup durmaktan illalah gelen kelimeler topluluğu. can hedehödö başlığında anlattım sana bir kediyi. gene yazacağım buraya.

  bir kedi nedir biliyor musun?

  bir kedinin mimikleri vardır. sen bir insan olarak çok şaşırırsın onun mimikleri olduğunu keşfettiğinde. kedi kızınca kaşlarını çatar. sen farketmesen de kaşları vardır onun. bir kedi şaşırır, gözleri fincan gibi açılır şaşırınca. o gözlerde şaşkınlığı okursun aleni olarak. bir kedi üzülür. canını yaktıysan küser sana, üzgün küskün bakar yüzüne. diker o kocaman yeşil gözlerini. sonra affeder ama. o kadar çabuk affeder ki inanamazsın. bir kedi mutlu olur. en tatlısı bu biliyor musun? öyle tatlı mutlu olur ki bir kedi. "mırrrrk" deyip sana sokulur mutlu olunca. mesela sokaktakine mama veya yuva ver, görürsün nasıl mutlu olduğunu. bir kedi gözlerinin içine bakar. sokaktakini alır kucağına seversin. mırıldanırken başını özellikle çevirip bakar o kocaman yeşil şeylerle, ruhunun ta içine. teşekkür eder sana bir kedi. bazen patileriyle yüzünü tutar ve öyle bakar gözlerinin içine. ne anlattığını sadece o bilir. bir kedi kardeşini bilir. "kardeşin nerede?" diye sorarsan gidip sana saklandığı gösterir. belki biraz ispiyoncudur ama endişelenmeni istemiyor olabilir. kardeşi nefes nefese kalınca o bir kedinin yüzünde insan gibi endişe izleri okuyabilirsin. gidip bakar kardeşinin nesi var diye. kardeşi dediğime bakma öz kardeşi değil. o da başka bir kedi. bir kedi özler. seni düşünür, seni bir kere görmüş olsa da unutmaz. ama seni sevmişse çok özler. sen uzaktaysan küser, tüylerini döker, derbeder olur. döndüğünde trip atar sana bir kedi. sonra hemen barışır, döndüğün için çok mutludur çünkü. gelir koynuna sokulur mutlu mutlu mırlar bir kedi. güvenir sana bir kedi biliyor musun? yanında hiçbir şey düşünmeden uyur. senin ona zarar verecek gücün varken o bunu düşünmez.

  sen iğrenç yaratık, sadece sen düşünürsün bu ihtimali değil mi?

  candır bir kedi can. ölmeyi herkes hakeder belki, sonuçta herkes ölecek. ama işkenceyi haketmez bir kedi.
 • ing. çevirisi drink a cat olan cümle.
 • son günlerde çok sık duyduğum, her duyduğumda da sinirimi zıplatan kelimeler bütünü. cümleye böyle başlayanları dinlemeye tahammül edemiyorum. nereye gideceği belli zaten lafın. bu amına koduğumun insanları kendini çok önemsiyo ya. o yüzden böyle tehlikeliler.

  buz tutan eşekleri görünce donarak ölen insanları hatırlar. işkence yapılarak öldürülen kediyi görünce yine her gün ölen insanları hatırlar. bu hayatı boyunca böyle gider. ve kendi türünden olanlara üzülmeyi tercih eder her zaman. hayvanlara üzülenlere ise demediğini bırakmaz üstün türünü siktiğim.

  bunun bir de bir ermeni için gibi versiyonları var da o başka yerin konusu. ırkçılık, türcülük bunlar hep aynı bokun laciverti zaten.
 • general ya da devlet başkanı olan birisinin söylememesi gereken bir laf.

  çünkü bu tarz insanlar sadece "bir" kediden, "bir" köpekten, "bir" orangutandan veya "bir" insandan sorumlu değillerdir. onlar milyonlarca kediden, köpekten, insandan vs sorumludurlar. bazen de toplumların ayakta kalabilmesi için bireylerin feda edilebilmesi gerekebilir. hoş bir durum olmasa da bu tarz kişilerin "kötü" ile "daha kötü" senaryoları arasında tereddüt etmeden seçim yapabilecek kişilerden seçilmeleri beklenir.

  atıyorum tüm ev hayvaların hayatlarını kurtaracak bir yasa tasarısının çıkması gerekirsa, ve bunun için bi' kedinin feda edilmesinden başka yol yoksa. o kediyi feda edecek birileri olması gerekli.

  aynı şekilde atıyorum; milyonlarca insanın kurtulması adına on onbeş adet rehinenin gözden çıkarılması (klasik bir hollywood senaryosudur aynı zamanda) gibi.

  vahşi ve ruhsuzca gözükebilir çünkü vahşi ve ruhsuzcadır zaten. ancak iyi bir generalin de gerektiğinde öyle olabilmesi gerekmektedir. en zor durumda dahi, halkın iyiliği için gerekli olan görev yerine getirilirken, bir yandan da emri altındaki askerinden mümkün olan en az kaybı vermek gibi bi' sorumluluğu vardır. bu sorumluluğu yerine getirmek adına da gerekirse cehennemde yanmak ya da şeytana ruhunu satmak dahil her şeyi yapması gerekir. milyonların evine analarına babalarına sağ salim dönmesi adına onların ya da yüzlerin ölmesine göz yumar ve o "onların ve yüzlerin" yüzlerini ve isimlerini aklına kazır, onların ölümlerinin sorumluluğunu ölene kadar sırtında taşımayı o "milyonların" kurtulması adına kabul eder.
 • bereket her an için herkese ve her şeye ne tepki vereceği bir kedi için asla sorun değildir. o anda yaşar*, egosu yoktur ki egosuna yenilsin. ev hayvanlarının sahiplerinin nevrozlarını yansıttığı bulunmuş. kedilerin de diger petler ve çoğu yüksek düzey hayvan gibi burçları var, kişilik özellikleri var. onlar kendi özyapılarında var olan malzeme ve eğilim neyse, mümkün olanın en iyisini kendi canına yansıtıyor. sibernetik öğrenme özellikleri var, insan tipi kendi seçimiyle kendini çaresiz bırakmaları yok. (bkz: kedi psikolojisi/@ibisile)
 • *
  kedinin kıvraklığı, akışkanlığı, kinematik viskozitesi yüksek değerde olduğundan, mecazen içilebilmesi halinde, kişiye debisi yüksek huzurlar sunacağı düşünülebilen içecek içme önerisi / emri.

  kedi olduğunu sananlar için bir tür likit yamyamlık / vampirlik de olabilir netekim.

  (bkz: kedilerin akışkanlığı)