şükela:  tümü | bugün
 • insanların diğer hayvanlarla olan iletişiminden farklı olarak,köpeklerin ve özellikle de kedilerin kent yaşantısında insanların daha çok karşılaştığı ve daha içli dışlı olduğu hayvanlar olması nedeniyle kendileri için bonus niteliğinde olan bilgilerdir.

  insanların kedilere yaklaşımında ve kedi sevgisinde belli bir rolanti anlayışı yoktur.kişi bilinçaltındaki hayvan korkusu,kedi tüyünün kist oluşturduğu efsanesi veya genel anlamda kedilere olan sebebini kendininde bilmediği nedenlerden dolayı kedilerden ya nefret ediyordur(bu kişiler yolda ayaklarına doğru gelen kedilere tekme atmaya her zaman meyillidir),ya da diğer ev sakinlerinin kendini evden kovmayacağını bilse eve sığabileceği kadar kedi doldurup tüm zamanını onlarla geçirip,dertleşerek yol arkadaşı olacak kadar kediseverdir(bu kişiler dışarda herhangi bi yerde kediye rastladıklarında en yakın markete girip 200ml'lik süt veya ufak bi kalıp peynir almaktan genelde çekinmezler)

  akıllı bir kedi bu iki insan tipinin ortalaması bir düşünce modelinin insanlar tarafından henüz geliştirmediğinin farkında olarak,karşısına çıkan insandan aldığı enerjiyi iyi değerlendirip,hangi insan modeliyle karşı karşıya olduğunun kararını bilinçli bir şekilde vermeli ve gereken yavşama veya arazi olma işini gerçekleştirmelidir.

  (bkz: sizin işiniz de zor be abi)
 • bir kedi-sahip ilişkisine çomak sokmadan dostça yaşamayı bilmeli, kendinden başka sevmeye müsait canlıları tırmalamamalı, her sevginin taşıyabildiği tahammül sınırlarını sezmeli ve eve bir köpek alınırsa başına ne gelebileceğini fark edebilecek kadar zeki ve cesur olmalıdır.
 • bir kedinin bilmesi gereken tek şey, kendi görkemine yakışmayan insanoğlundan uzak durması gerektiğidir. bu husus daha ziyade sokak kedileri için geçerlidir.
 • hakimiyet bölgesi olan semtte,şayet sürekli yemek veren bir veya birden fazla ev bulunduysa,duruma elitist yaklaşıp bölgedeki diğer kedilerle olan iletişime seviye getirmeli,çöp kutularından mümkün olduğunca uzak durarak(gece herkesin uyuduğu saatlerde gezinmekte zarar yok) karizmatik bir imaj çizmeli ve iletişim halinde olduğu ev sahibinin kendini ev ahalisine katma ihtimalini göz ardı etmemelidir
 • - eve gelen yabancılardan ev sahibin ne zaman sıkıldığını
  - kitap rafları arasına sıkışan kozmik ışın parçacıklarıyla konuşulmaması
  - evdeki iki ayaklıların düşüncelerinin herkesin önünde okunmaması
  - evdeki diğer iki ayaklıların aptal olduklarının yüzlerine vurulmaması
  - evdeki iki ayaklı kölelerin de sevgiye ihtiyacı olduğu
  - mutfağın yalnızca kendisine ait olmadığını
  - pencere önündeki kaloriferin yanında bulunan koltuğa başkalarının da oturma hakkı olduğunu
  - gecenin bir yarısı insanların oyun oynamak istemeyebileceklerini

  bir kedi muhakkak bilmeli ama
  yine de dünya sikime dümbelek götüme edasıyla evde kafasına göre takılmalıdır.
 • klavyenin üzerine cikmak, televizyonun tam önünde pozisyon almak, okunan gazeteye saldirmak gibi aktivitelerin kendisine hicbir fayda saglamadigi gibi, "neden bagiriyor simdi bu?" gibi sorularinin cevabini da icinde barindigi...
 • bazı şeyleri yakalamak mümkün değildir.

  civilization oynarken caravan, armor ve bilumum hamle sırası geldiği için ekranda zıplayıp duran askeri birim yakalayamayacağınız şeyler arasındadır.

  televizyonda geçen altyazıyı yakalamanın mümkünatı yoktur. yine televizyondaki basketbol maçının topunu yakalamanın da mümkünatı yoktur. bütün maç adam adama savunma yapar patiler boş kalırsın böyle.
 • dokuz canlı falan değilsiniz, öyle gaza gelmeyin durduk yere.. sadece fiziki olarak dört ayak üzerine düşme yeteneğiniz var, o kadar..
 • kedinin bilmesi ile kedi bakıcısının öğrenmesi gerekenler arasındaki milim farklara hakim olmak. her kedi daha iki buçuk aylıkken ana kucağından bilmesi gereken herşeyi öğrenmiş olarak çıkar sokağa. ama yine de bakıcısının evinden ayrılırken ne zaman geri döneceğine dair bir not yazmayı bilmesi süper olur(du). üzüyor. bunu bilsin.