şükela:  tümü | bugün
  • bir çin atasözü
  • huylu huyundan vazgeçmezi çok kez yaşamış insan sozudur. ama algilar farklı çalışabiliyor bunun olumlu anlamda olanı da geçerlidir.

aldatan hep aldatırken merhametli de hep merhametlidir.
  • aldatan hep aldatır alt baslıgıdır.
    destekli anlatayım ki sallamadıgım anlasılsın.

ilk uc sevgilim tarafından aldatıldım ben. dolayısıyla aldatılmanın hayatının sıradan bir tarafı oldugunu ogrendim. sonra iki sevgilimi aldattım ben, cunku aldatmak benim icin cok buyuk ayıp olmaktan cıkmıstı ve gercekten sıradanlasmıstı. ama sonra buyudum. dogru duzgun adamlar girdi hayatıma ve beni buyuttuler. biriyle uc sene durdum ve hic aldatmadım, ardından da dort senedir kesintisiz esimle beraberiz ki onu da aldatmadım, aldatmayı da dusunmuyorum, bosanmayı dusunuyorum gonlum birine kayacak olursa, oc almak icin aldatmalarla zaten isim olmaz, fiziksel olarak aldatmayla hic isim olmaz.

yani diyecegim, aldatma mevzusunu kafanızda nasıl oturtugunuza gore degisiyor..
    eger sıradansa ve kabul edilebilirse sizin icin hep ve degismiyorsa bu fikriniz yuksek ihtimalle hep aldatacaksınız.
    ama bunun kabul edilmeyecek bir terbiyesizlik oldugunu kendinize ogrettiyseniz ya da boyle yetistirilip degismediyseniz aldatma sizin lugatınıza ugramıyor.

ben bir kere aldatanın kesin kez hep aldatacagına inanmıyorum.
    ama aldatmayı bugunku aklıyla olagan ve sıradan bulanın ve ozurlerin ardına daha en bastan sıgınanın kesin kez basına gelecegine de kalıbımı basarım.
  • yapmadığımız şeyleri de bir daha yapmayacağımızı kanıtlaması gereken laf oyunu.

keza, bir şey yapmadan zamanın geçmediğini düşünürsek, oldukça saçma .
    ve '' tanımak '' dediğimiz uzam ise '' şaşırmak '' ile değil '' tahmin edebilmek '' ile yürüdüğü için bi nevi batıl inanç halini alıyor.

insan yapmamayı değil yapmayı öğreniyor.
    yapmadıklarımız da bizim olmuyor bir türlü.
    bu yüzden senaryo, kitap, film falan filan var.
    adam, yapmadığını yapıyor ve biz mal gibi izliyoruz, çok acayip geliyor şahsıma.
  • doğru bir önerme değildir. yaptığı hata ise bir daha yapmaz
  • yasakçı zihniyetin mottosu. ya da bahanesi.

mesela anneler sık sık kullanır bu kalıbı.
  • insan yaş aldıkca doğru bir önerme olduğunu anlıyo.kendimden biliyorum.
  • sağlaması yapılmış şaşmayan doğru.
  • "once a thief always a thief" diye de ingilizce bir atasözü vardır.