şükela:  tümü | bugün
 • bir etkinlik adı...

  sırf ekşi sözlük değil, internet alemindeki diğer sözlüklerden de bazı yazarların gezi parkı direnişi ve bu süreç hakkında istanbul valisi hüseyin avni mutlu'ya akıllarındaki her tür soru işaretini yöneltebileceği, her soruyu sorabileceği bir organizasyon.

  daha önce gençlerle yapılan soru-cevap organizasyonunda olduğu gibi 90 kişinin katılımı verimli olmadığından, sınırlı sayıda (belki 10-15) sözlük yazarının katılımı mümkün.

  özellikle süreçte aktif rol almış, biber gazı yemiş, tomaya muhatap olmuş yazarların daha çok sorusu olur düşüncesiyle bu yazarlara öncelik verilecek.

  sizin de cevaplanması elzem sorularınız varsa ve direnişe aktif katılımınız olduysa, kontenjan dahilinde bu sualci ekibe dahil olmak isterseniz bana mesaj atınız.

  ayrıca bu başlık altında soru örneklerinizi de paylaşırsanız, katılımcı arkadaşların bu soruları sormaları mümkün olabilecek...
 • biber gazına (ki solüsyon sıkıldıktan sonra ortalama yarım saatte falan geçiyor etkisi) ve tomalardan sözde "ilaçlı" suya maruz kalıp saatlerce tüm vücudu yanan, gözlerini açamayan (ve sağ gözünde görme kaybı olacağına inanmış) biri olarak katılmak için elimden geleni yapacağım etkinlik.

  sorularla ilgili ilk aklıma gelen;

  "ellerinde silah olmayan, bir kısmında taş olan (ki ben onlarca gün boyunca katıldım; kendim taş atana şahit olmadım, tv'lerdeki görüntülerden gördüm ve o tür azınlıkların her zaman her yerde olacağını düşündüğüm için kaale almıyorum) insanlara karşılık olarak kurşun sıkılması hangi kanun maddesinde yazıyor?" sorusu var..

  (istiklal caddesi'nin boşaltılıp polis zincirine alındığı cumartesilerden birinde, dorock'ın sokağında duran polis memuru ile yaptığımız konuşmada; insanların öldürülmesini sorduğumda silah ve biber gazının ancak ve ancak o memurun canına kast olduğunda, yani öleceğini anladığı anda kullanması gerektiğini öğrenmiştik. bizim suçumuz da haklarımızı bilmemek, cahillik tabi ki)
 • -ıhlamur kokusu alınca çıkıveren gaz sağlıkla ilgili bir problemden mi kaynaklanıyor yoksa bu ikiliyi (ıhlamur ve gazı diyorum, ve evet edi ile büdü, kuru ile pilav gibi) ayrılmaz addedip birini diğeri ile tamamlamak gelişkin gurme zevklerinden ileri gelen kişisel bir tercih midir? değilse cenneti tasvir ederken üstüne biber gazı sıkmanın manası nedir?

  -insanların herhangi bir alanda önceden izin almadan (güvenliğin sağlanması amacıyla önceden bilgi vermek mümkündür tabii de bize ters... can güvenliği açısından diyorum) gösteri yapma hakkının anayasal bir hak olduğunu, birkaç saat boyunca trafiğin kilitlenmesinin o göstericiler üzerinde biber gazı-jop-toma vs kullanılmasını haklı çıkaramayacağını biliyor muydunuz?

  -yalan söylemenin günah olduğundan haberiniz var mı? (müslüman olduğunuzu tahmin ediyorum)

  -"uygun şekilde müdahale edilmiştir" derken kapalı bir alanda biber gazı soluma deneyimini yaşamış olduğunuzu farz ediyorum. gerçekten hiç tecrübe ettiniz mi?

  -farkında mısınız ki siz aslında benim valimsiniz, başbakanın değil
  ...
  farkımda mısınız?
 • bu etkinlik için şu anda 15 kişilik liste oluştu.
  kontenjanı biraz artırma olasılığı mümkün. katılımcı olmak isteyenlerin mesajlarını bekliyorum...
 • görüşmede ilk soracağım soru "neden valilik?" olacak. sanırım bu pek çok şeyi açıklayacaktır...
  anlayana
 • - pinokyo romani hakkinda ne dusunuyor?

  - katili katile sikayet etmek hakkindaki gorusu ney?
 • - kendisi basbakanin agzindan cikanlar disinda hicbir sey yapabilir mi? polise talimatı ben verdim diyen basbakan varken kendisinin azicik da olsa yetkisi oldugunu dusunuyor mu?
 • sorum :

  - gezi parkı boşaltılırken şunlara ne oldu?
  neredeler ?
  nasıl geri alınır ?

  *insanların özel eşyaları - videolarda görevlilerin ceplerine attıkları cep telefonları, sırt çantaıs içinden çıkanlar ve herşey.

  *revirlerdeki birçok tıbbi malzeme

  *gezi kitaplığındaki kitaplar

  *gezi bostanındaki bitkiler ve özellikle:
  bostan ile divan oteli arasındaki " servi fidanı "
  abdullah cömertin annesinin hataydan yolladığı " defne fidanı " ve " abdocanın madalyası "
  tüm bunlar bu bitkiler 23 haziran a kadar orada idi, fotoğraflarını gördüm. şimdi ne oldu ???

  * ve diğer malzemeler.

  * provokatörlerin yaktığı direnişçilerin bir sanat eserine dönüştürdüğü;
  iki otobüs, 3- 4 araba ve bir caterpillar nerede * hangi hurdacıda ?
  ben alacam onları farkı ne ise verecem.

  hepsi çöp oldu ise kime sordunuz ?

  .....

  evet bunları soruyorum öncelik ile. iletirseniz sevinirim. orda olmama gerek yok. teşekkür ederim.
 • buradan kopya çeker mi bilemem ama, kendi adıma zamanımız yeterse vali beye şu sorularla gideceğim etkinlik;

  1-çadırları yakma emrini kim verdi?

  2-”yol ver gidelim, taksim’i ezelim” diyenler hakkında tck mad. 216 uyarınca ”halkı kim ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan işlem yapıldı mı?

  3- 20 milyonluk istanbul’da metro ve vapur seferlerini kafanıza estikçe nasıl açıp kapatabiliyorsunuz?

  4-22.00-06.00 saatleri arasındaki içki yasağının mantıklı bir açıklaması var mıdır? gözetilen kamusal yararın gerekçesi nedir? gençleri alkolden korumak için asıl çözümün ailelerin ve gençlerin eğitimi olması gerekirken, bu tip bir alkol yasağı kulağı ters taraftan göstermek değil midir?

  5- mehmet ayvalıtaş’ı öldüren polis kim? hakkında ne gibi bir işlem yapıldı?

  6- "gezi parkı boşaltılırken şunlara ne oldu? neredeler? nasıl geri alınır?(sözlükten bir yazar arkadaşımızın sorusu)

  a-insanların özel eşyaları - videolarda görevlilerin ceplerine attıkları cep telefonları, sırt çantaıs içinden çıkanlar ve her şey.

  b-revirlerdeki birçok tıbbi malzeme

  c-gezi kitaplığındaki kitaplar

  d-gezi bostanındaki bitkiler ve özellikle:
  -bostan ile divan oteli arasındaki "servi fidanı"
  -abdullah cömert'in annesinin hatay'dan yolladığı "defne fidanı" ve "abdocanın madalyası"
  tüm bunlar bu bitkiler 23 haziran'a kadar orada idi, fotoğraflarını gördüm. şimdi ne oldu ???

  e- ve diğer malzemeler.

  f- provokatörlerin yaktığı direnişçilerin bir sanat eserine dönüştürdüğü;
  iki otobüs, 3- 4 araba ve bir caterpillar nerede, hangi hurdacıda ?
  ben alacam onları farkı ne ise verecem.
  hepsi çöp oldu ise kime sordunuz?"

  7- çağlayan adliyesi’nde avukatlara saldırı emrini veren ve göz altına alma emrini veren kim?

  8- camide içki içildiğinin ispatı olan kayıtlar nerede? en son odatv, üç farklı haber ajansının görüntülerini ve fotoğraflarını inceleyip, o bira kutusunun öğleden sonra konulduğunu ispatlamıştı. o sonuçtan haberiniz var mı?

  9-devlet gezi’de çalışan gönüllü doktorların isimlerini niye istiyor ve neden hipokrat yemini tutan bu doktorlara soruşturma açılmıştır? bir de bağlantılı olarak, twitter’da bir doktorun yazdığı twit’e göre en son torba yasalara şöyle bir şey eklenmiş, artık doktorlar bir hastaya çalışma ruhsatı olmayan yerlerde müdahale ederse 1-3 yıl hapsi istenecekmiş? bu düşünce hipokrat yeminine tamamen ters değil mi? siz ne düşünüyorsunuz? yolda birisi kalp krizi ya da sara krizi geçirdiğinde hiçbir doktor veya vatandaş gidip yardım edemeyecek, orada ölüme terk edecek anlamına mı geliyor? dünyada hangi ülkede bu tür bir yasa örneği uygulanıyor acaba?

  10- dolmabahçe camii imamı neden açığa alındı?

  11-savaşlarda bile hastanelere dokunulmazken dolmabahçe camii’sindeki revire gaz bombası atan polis kim? ve hakkında ne gibi bir işlem yapıldı?

  12- tekerlekli sandalyedeki eylemciye tazyikli su sıkan toma’nın öperatörü
  polis kim? ve hakkında ne gibi işlem yapıldı?

  13- 11 haziran 2013’teki pankart ve afiş temizleme müdahalesinde yaralanan evren köse’yi vuran polis kim? hakkında ne gibi işlem yapıldı? ve evren köse’nin şu anki durumu nedir?

  14- gezi parkı’na şafak vakti baskın emrini veren kim?

  15- göstericilerin arasında, elinde telsizle dolaşan siviller kimler?

  16- (bir arkadaşın sorusu) “yasadışı hiçbir eylem veya söylem içerisinde bulunmuyor olmama rağmen, bana 10 metre mesafeden gaz sıkarken sırıtan polis memuruna ”mesleki eğitim” adı altında aşıladığınız şey nedir?”

  17- insanların evlerinin içine kimyasal gaz bombalarını kim attı? ve bunu yapanlar hakkında ne gibi işlemler yapıldı? videolarını izlemiştik, bilmem kaçıncı kata gaz bombası atılmıştı.

  18-başbakanın bahsettiği kabataş’ta başörtülü kadına saldıranlar kimler? onlarca gün olaylarla ilgili binlerce görüntü ve fotoğraf çıkmış olduğu halde bu olayla ilgili tek bir görüntü veya fotoğrafın olmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  19- kasklarındaki kimlik numaralarını kapatan polislerin, binlerce video çekimi yapılırken o şekilde ulu orta görülecek bir itaatsizliği emirsiz yaptıklarına inanıyor musunuz?
  emirsiz yaptılarsa, o polislerin isimleri nelerdir ve haklarında ne gibi işlemler yapıldı? emirle yaptılarsa, onlara kask numaralarını kapatma emrini veren kimdir ve hakkında ne gibi işlemler yapılmıştır?

  20- lobna allami’yi kim vurdu, hakkında ne gibi işlem yapıldı? lobna allami’nin şu anki durumu nedir?

  21- metro istasyonunun içine gaz atıp çıkışları kapattırmak kimin fikriydi ve haklarında ne gibi işlemler yapıldı? 31 mayıs cuma akşamı saat 19.30 civarı metro ile (yasak olduğu halde halkın tepkisi sonucunda) taksim’e geldiğimizde yukarı çıkana kadar bayılıyorduk biber gazından?

  22- polise plastik mermi kullanma emrini kim verdi? ve çoğunluğa göre kıyaslanırsa, ellerinde taş olan üç-beş kişilere karşılık olarak tüm eylemcilere karşı plastik mermi kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz? (ki ben gözümle görmedim taş atanları, tv’lerdeki görüntülerde görmem, azınlık olduklarının bir diğer kanıtı)

  23- selim polat’ın sol gözünü plastik mermi ile kör eden polis kim ve hakkında ne gibi işlemler yapıldı? ve selim polat’ın şu anki durumu nedir?

  24- gezi parkının bugünkü haline gelmesi için neden beş kişinin ölmesi gerekti? ilk kişi öldüğünde, silahsız bir insan öldüğünde neden durdurulmadı da, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci hiçbir siyasi örgüte üye olmayan insanların ölümleri ve sakat kalmaları beklendi? şu anda gezi parkı güzelleşti, bizler buradayız sizinle oturup sohbet edebiliyoruz, ama o beş kişi öldü, yaşamıyorlar. ve onlarca kişi de gözlerini kaybetti, hayat onlar için artık eskisi gibi olmayacak.. geçmişe dönüp baktığınızda, gezi olayları sürecini iyi yönettiğinizi düşünüyor musunuz? vicdanınız sızlıyor mu? “şurada şöyle yapmasaydık, şöyle yapsaydık daha iyi olurdu” dediğiniz şeyler var mı? varsa neler?

  25- başbakanın, eylemci halk için “çapulcu” söyleminin ardından, şimdi de yardımcısı beşir atalay “gezi olaylarının arkasında yahudi diyasporasının olduğunu söylemiş. bizler ısrarla hiçbir örgüte üye olmadığımızı, hiçbir belediye başkanından gece mesaj almadığımızı, bizim için servisler kaldırılmadığını, metroların saat 4’lere kadar çalıştırılmadığını ve ek metrobüs seferleri konulmadığını ısrarla söylediğimiz halde, başbakan da parmağın gösterdiği çoğunluk halkı görmek yerine, parmağa üç-beş uç grupları gördü sürekli. sizce kim var gezi olaylarının arkasında?

  26-tüm gezi olayları boyunca istanbul’da tam olarak ne kadar gaz bombası ve “ilaçlı” tazyikli su kullanıldı? ve bunların parasını hangi birim ödüyor?

  27- şimdi hatırlayamadığım bir köşe yazısında olaylar devam ederken mevcut biber gazı miktarı azaldığı için acilen 25 milyon liralık yeni sipariş yapıldığını okumuştum. bu haber doğru ise hangi ülkeden ve ne kadar sipariş edildi?

  28- gaz fişeklerinin üzerinde bile (ben üç farklı türde-birinin üstünde hiç yazı yok- 8-10 tane toplamıştım evde duruyor) fişeklerin hangi uzaklıktan ve 45 derece açıyla atılması gerektiği yazıyorken, tüm polis görüntülerine bakıldığında hepsinin yere çökerek özellikle halkı nişan alarak ateş ettiği görülüyor? bu konudaki düşünceleriniz nelerdir? polisler hangi emirle o şekilde yere çöküp ateş ediyorlar?

  29- yine bir çok yerde okuduğumuz ve dinlediğimiz üzere, polisin bu tür toplumsal olayların tamamını mutlaka görüntüye kaydetmesi gerektiğini biliyoruz. halkın çektiği birçok görüntülerden polislerin mukavemet göstermeyen vatandaşlara karşı bile kadın, çocuk, yaşlı, genç demeden onlarca polis bir arada saldırdığı sahneleri de çekmiş olmaları gerekir. o görüntüleri bizler de izlemek istiyoruz?

  30-şimdi geriye dönüp baktığınızda tüm bu süreci çok iyi yönettiğinizi, alnınınız akıyla çıktığınızı düşünüyor musunuz? “şu şu noktada şöyle şöyle yapmak yerine böyle böyle yapsaydık daha iyi olurdu” dediğiniz şeyler var mı? varsa neler?

  gezi dışındaki sorular:

  1-kentsel dönüşüm amacıyla boşaltılan ayazma ve sulukule’de yaşayan insanlara ne oldu?

  2- en son 1 mayıs olaylarında dilan alp’i gaz fişeğiyle başından vuran polis kim ve hakkında ne gibi bir işlem yapıldı? dilan alp’in şu anki durumu nedir?

  3- emek sineması'nı neden yıktınız?

  4- haydarpaşa gar’ı nasıl yandı? sorumluları kimler?

  5- kaymakamlığınız sırasında silopi’de kaybolan çocukların akıbeti nedir, neredeler?

  6- özellikle iş yerimdeki alevi bir müdürün isteği ve alevi olmadığım halde kendi adıma da soruyorum; üçüncü köprüye o kadar padişah içinden (36 idi yanlış hatırlamıyorsam) neden alevi vatandaşlarımızı incitecek o isim verildi? bu şehri ilgilendiren özel bir konu olduğu için, sizin yetkiniz yok mu? halkın fikrinin sorulması gerekmiyor muydu? o derece önemli bir köprüye verilecek isimle ilgili resmi uygulamalar nedir?

  7- antalya’da bir vatandaşa (kadın) tencere tava çaldığı için gürültü edip başkalarını rahatsız etme sebebiyle ceza kesilmiş. benim önceki oturduğum evde sabah 6.30’da kalkmam gerekirken, üst kattaki komşum gece saat 2’ye 3’e kadar gürültü yaptığı için şikayet etmek istediğimde karakoldan “parayla savcı tutup, gece vakti tespit ettirmeniz lazım, bizim yapabileceğimiz bir şey yok” diyerek reddilmişti. bu konudaki resmi işleyiş nedir? toplumsal direnişlerde ceza kesilmesi bu kadar kolay iken, kişisel sahalara giren rahatsızlıklarda neden başıboş bırakılıyoruz, ilgili kanun nedir?

  kişisel görüşleri için sorulacak sorular:

  1-alevi, hristiyan, musevi, ateist, agnostik yurttaşlardan vergi alan devletin diyanet işleri başkanlığı neden sadece tek inancın mensuplarına kamu hizmeti veriyor?

  2- başbakanın “cemevleri cümbüş evidir” sözüyle ilgili olarak, siz cem evleriyle ilgili ne düşünüyorsunuz? (iş yerimde alevi bir müdür soruyor)

  3- bütün bu olaylar olurken, türkiye medyasının bu kadar sessiz kalması veya sessiz bıraktırılması ve insanlarımızın olan biteni yabancı televizyon kanallarını izleyerek haberdar olması hakkında ne düşünüyorsunuz?
hesabın var mı? giriş yap