• bu taraftan bakıldığında da, canınızı üzmemenizi defaatle tavsiye ettiğim şey.
    yani zor!
    bir kız ancak erkek arkadaşına şirin görünmek için ya da kocasına tahammül etmek için izler maç
    pek azı mahalle takımında oynamıştır falan ama o takımlarda da ofsayt çok lazım olmamıştır.
    zaten barbie bebeklerden sonra onlarında nesli kelaynaklarla yarışmaktadır
  • tamamen gereksiz bir eylemdir.
    kadın ilgileniyorsa zaten bilir. ilgilenmiyorsa hiç bir güç öğretemez.
    (bkz: her boku yapip camasir yikayamayan erkek)
  • kaleyi savunan oyuncuları kendi elleri, hücum oyuncularını sizin elleriniz olarak düşünmesini söyleyerek kolayca gerçekleştirlebilecek eylem. kaleyle hücumcu arasında iki oyuncu olmazsa ofsayt olur.
  • zor bir süreçtir. lakin anlayacağı garantisi olmadığından denemek her babayiğidin harcı değildir. anlatımın bir yerinde aslında biz de tam olarak ne oldğunu bilmiyoruz denilerek ofsayta gizemli bir hava verilebilir.
  • beyhudedir beyhude.
  • anlatmayı başaramayan insanlar için, bir bayanın anlamasının imkansız olduğu düşünülen bir kuraldır. bir de biz deneyelim, bakalım anlamayacaklar mı yine.

şimdi efendim, aşağıya bir saha çizdim. oyuncuların iki boyutlu olarak konumlarını hayal edelim.

ofsayt durumu:

1 (kaleci, x takımı)

2 (hücum oyuncusu, y takımı)
    3 (savunma oyuncusu, x takımı)

4 (ben, y takımı)

açıklama:
    2 nolu oyuncu kaleciye en yakın y takımı hücum oyuncusudur.
    3 nolu oyuncu kaleciye en yakın x takımı savunma oyuncusudur.
    ben ise, herhangi biryerdeyim. yerim önemsiz.
    y takımı, x takımına doğru atak yapmaktadır, top bende (4).
    arkadaşım 2'ye pas atıyorum.

ve şu anda ofsayt oldu. çünkü son savunma oyuncusu (3), benim ayağımdan top çıktığı anda, son hücum oyuncusundan (2) kaleye daha uzak.

durum iki, ofsayt yok:

1 (kaleci, x takımı)

2 (hücum oyuncusu, y takımı) 3 (savunma oyuncusu, x takımı)

4 (ben, y takımı)

arkadaşım 2'ye pas atıyorum.

ve şu anda ofsayt yok. çünkü son savunma oyuncusu (3), benim ayağımdan top çıktığı anda, son hücum oyuncu (2) ile aynı hizada.

durum üç, ofsayt yok:

1 (kaleci, x takımı)

3 (savunma oyuncusu, x takımı)
    2 (hücum oyuncusu, y takımı)

4 (ben, y takımı)

yine pas atıyorum. ve bu gayet normal bir pas zaten. savunma, hücumun gerisinde.

anlayamayan insan kalacağını sanmıyorum. afiyetle...
  • ucuzluktaki süper çantayı almak için mango'ya girdiniz. sadece bir tane kalmış, o da kasanın (kale) hemen yanında. ama bu çantanın tek taliplisi siz değilsiniz. çantayı gözüne kestiren diğer bir müşteri (rakip oyuncu) de sizin hemen yanınızda bitiveriyor. ikiniz de durumun farkındasınız ve hızla kasaya (kaleye) yöneliyorsunuz. tam o esnada; biraz önce bluz aldığınız zara'da ödemeyi yaptıktan hemen sonra çalan cebinizi cevaplamak için cüzdanınızı çantanıza koymadan arkadaşınıza verdiğinizi ve onda unuttuğunuzu fark ediyorsunuz. bir yandan kasaya doğru koşarken diğer yandan da elinizi havaya kaldırarak arkanızda kalan arkadaşınızdan cüzdanı (topu) istiyorsunuz. öyle bir durumdasınız ki, rakibinizin gerisinde kalırsanız kasaya daha uzak kalacağınız için avantajınızı kaybedeceksiniz ama eğer arkaya geçmezsiniz arkadaşınızdan uzak kalıyorsunuz ve arkadaşınız da o kalabalıkta size cüzdanınızı fırlatamıyor, her şey bir an meselesi. bu durumda yapmanız gereken rakibinizin arkasına geçip cüzdanı (topu) almanız ve cüzdanı ele geçirdikten sonra rakibinizi geçmeye çalışmanız. işte ofsayt bu. top sana atıldığı anda kaleye rakibinden daha yakın olamazsın.

(bkz: anonim)
  • ofsayt kuralının varlığından sözedilebilmesi için en az iki rakip oyuncunun olayın içinde varolması gerektiğinden ve önemli olanın rakip kaleye yakın olmak değil de topla kale çizgisi arasında kale çizgisine yakın olmak olduğu konularının hep nedense atlandığı anlatımdır.
  • bir korner atışı esnasında "ohoo ofsaytta sürüyle futbolcu var, aşkım sen hiç heyecan yapma gol olacak diye" diyaloğuyla benim anlatmayı beceremediğimi düşündüğüm ve bir daha anlatmaya teşebbüs edemeyeceğim olaydır.*
  • besim tibuk un secim vaatleri arasında ofsaytı kaldırmayı saymasına vesile oldugunu dusundugum eylem.nitekim ofsayt olmazsa anlatacak bir sey kalmaz ortada.
    (bkz: yorgan gitti kavga bitti)
    basketbol gibi bol bol sayı olur.sahadaki taktik varyasyonlar artar.
    hayat bayram olur.tabii erman toroglu ile ugur tarihin tozlu sayfalarına karısır.
    is bu sebeplerle kızların ofsaytı anlamaması gibi bir sey varsa bu cinsiyet ayrımı yapılmadan herkese yayılmalı bunu goren yetkili merciler ofsaytı kaldırmalıdır.
hesabın var mı? giriş yap