şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: franz kafka)
  • kimse bir şey yazmadığına göre rahat rahat alıntımı yapabilirim.

--- spoiler ---

...

şöyle diyenler çıkabilir: köpek arkadaşların yüzünden, onlar senin çetin soruların karşısında susuyorlar diye kendi kendine ediyorsun; kendi sandıklarından, doğru diye kabul edebileceklerinden çok daha fazlasını bildiklerini; nedeni gizli bu sükutun yaşamı zehirlediğini, senin için dayanılmaz hale getirdiğini, bunun için de onu değiştirmenin ya da öylece sürdürmenin, onuna uyuşmanın gerektiğini ileri sürüyorsun; olabilir, ama sen de bir köpeksin, onlardaki bilgi sende de var; o halde ortaya çıkarsana onu; sadece soru sorma, cevap da ver. sen ortaya çıkarsan o bilgiyi, kimin aklına gelecek sana karşı çıkmak? köpek ülkesinin büyük korosu, sanki ne zamandır seni bekliyormuş gibi katılacak sesine. işte o zaman, istediğin kadar açıklığa, hakikate ve itirafa kavuşacaksın. hakkında o kadar kötü şeyler söylediğin bu sefil hayatın çatısı uçacak ve hepimizi omuz omuza özgürlüğün yüce ülkesine ineceğiz.

bu son işi beceremezsek bile, sonunda işler eskisinden daha da kötü olacaksa, tüm hakikat yarım hakikatten daha dayanılmaz olacaksa, susanların, hayat bekçileri olarak haklı olduğu ispat edilecekse, eğer hala elimizde tuttuğumuz o zayıf umut tam bir umutsuzluğa yol açacaksa bile, sana zorlanıldığı gibi bir hayat yaşamak istemediğine göre, yine de denemeye değer.

o halde neden başkalarının sessiz duruşuna sitem ediyorsun da sen kendi sesini çıkarmıyorsun?

cevabı kolay: "çünkü bir köpeğim ben; başkaları gibi ben de o sessizlik içinde tıkılmışım aslında, korkuyla yüzüm asılmış, inatla karşı çıkıyorum kendi sorularıma."

--- spoiler ---

*