• ne ilginçtir ki almanya'da şakır şakır almanca konuşur.

  debe olduğundan uzatılmış entry edit: başlığın amacı belki troll lemekti, ciddiye almamalıydım. ama debe olduğuna göre bir ek açıklama mecburiyetindeyim.

  kimse kimsenin ağzına bant yapıştırmıyor. aklı ve az çok eğitimi olan kimse sokakta konuşulana karışmamalı. ancak bunu ben anayasa'ya taşırsam, vatandaşların devletten beklediği gibi devletin de vatandaşlara uyması için yönelttiği bir duruma döner. madde 3'te belirtilen resmi dili türkçe ve "kürtçedir" denirse, bu muğla daki hatice teyzeyi, kayseri deki muhittin amcayı kapsamaz. devlet dairesine gittiğinde kürtçe tapu çıkartmasına gerek yoktur, %20 yi kapsayayım diye %80 ve hatta içindeki diğer etnik gruplar mağdur edilemez.

  bir devlette her azınlığa dil verilemez. yüzölçümü zaten milyon kilometrekareleri bulan her ülkede etnik çeşitlilik vardır. devleti yöneten çoğunluk kimse resmi dili o hale dönüşür. bugün anadoluda iranlılar devlet kursaydı farsça, araplar olsaydı arapça olurdu. eyaletler birliği değil üniter bir devlette bu durum kaçınılmazdır. almanya da artık 4 milyon türk var ve birçoğunun da vatanı oldu. almanya hiçbir zaman türkçeyi resmi dili yapmaz, yapamaz. ki haklıdır da. işbu yüzden düsseldorf ta hastanede şakır şakır almanca konuşan ve itiraz etmeyen bir kürt, nusaybin de devlet dairesinde kürtçe tapu isteyemez.

  argin nickli yazardan: "ben dediydim"
 • niye zorunda olsun ki, insan konuşmak zorunda olur mu hiç. isterse gayet susabilir. bence o da olumlu.
 • valla yalandır billa yalandır. o kadar çok dil konuşuluyor ki etrafta artık cidden yadırgayan yok. arapça mı kürtçe mi farsça mı olduğunu anlayamadığımız onlarca dil konuşuluyor hiçbirini bi tarafına takan yok artık.
 • mesela almanya ya giden kürtler orada hiç almanca konuşmuyormuş paso kürtçe konuşuyorlarmış değil mi.
 • (bkz: #60942274)
 • abartıyorsunuz ve özgürlük kavramının içine sıçıyorsunuz. demokrasi de çağ atlamış ülkeler de durum bundan farklı sanki ya kalk şurdan bi siktir git.
 • almanyada ya da ingilterede neden o ülkenin dillerini konuşmak zorunda olduklarını anladıklarında bunu da anlayacaklarini umduğum sorunsaldir.

  anlaşılmak istiyorsan, insanların seni anlayacakları dilde konuşmalısın. yok derdin anlaşılmak değilse istediğin dili özgürce konuşabilirsin. mesela bir alman, almanca bilmeyen kürtlerin yoğun olduğu bir yerdeyse ve anlaşılmak istiyorsa mecburen kürtçe konuşmak zorundadır ve bu normal olandır. ama bu durumda "bir almanın kurtce konuşmak zorunda kalması" diye bir baslik açması sence de anormal olmaz mi?
 • gaşgarlı maho.
 • hiç konuşmamak bu konuda çözüm olabilir. bir düşünün.
 • einstein'a sormuşlar evrenin sonu var mıdır diye? o da durur mu yapıştırmış tabi cevabı "iki sey sonsuzdur: pkklı teröristlerin mağduriyeti ve evren" ve devam etmiş: "ikincisinden o kadar emin değilim."

  türkiye cumhuriyeti devletinin resmi dili türkçedir, olaya bir de bu açıdan bak sevgili kürt faşisti.
hesabın var mı? giriş yap