şükela:  tümü | bugün
 • söz- beste kayahan, düzenleme onno tunç. sezen aksu 88 aldümünden. kayahan'ın adını hatılamadığım bir albümünde de var. (bkz: yeniliğe doğru).

  hep karanlık hep karanlık
  yeter artık yeter
  bir avuç kar beyazı
  bir adım yol bana
  bir nefes ver
  bir fısılda

  dağlar duvar olsa önüme
  yollar kördüğüm düğümlense
  dönmem gözümü dağlasalar
  ipe götürseler bir kuş uçur yeter

  (tekrar dörtlük)

  bir küçük pencere
  bir aydınlık bana

  (hepsi tekrarlanacak)

  hep karanlık hep karanlık
  yeter artık yeter.
 • av mevsimi tanrıya yakarış...
 • en düz anlamı, bir haber et* demek. "bir kuş uçur yeter" kullanımı, haberim olsun anında yeterim* diye çözümlenmesi gereken deyiş. kuş uçurmak, haber salmak, elevermek diye algılanabilecek argo deyim. (mafya jargonu)
 • beni nasıl bu zamana kadar cover yapılıp piyasaya sürülmediği konusunda derin düşüncelere iten şarkı.
 • kayahan'in asla boyle soyleyemeyecegi sarki
 • aslinda hos bir hikayesi olan sarkidir. efendim, aslinda onno tunc kayahan'i pek sevmezmis (eh, hak vermemek de pek mümkün degil). bildiginiz üzere kayahan, geceler isimli ve nilüfer'in kariyerinde ziplama yapmis, hakkini yemeyelim güzel sarkisini sezen aksu'ya vermek istemis, rivayete göre onno tunc, 'geceler yar yar' diye söz mü olur diyerek sezen'in aklini celmis ve sarki nilüfer'e gitmis. her sey kismet tabii. ama sanirim kayahan vazgecmemis bu sevdadan, sezen aksu geceler sarkisini sevdigi halde söylemediginden baska bir sarki istemis kayahan'dan. kayahan da bir kus ucur adli sarkiyi yapmis. onlar ermis muradina, gökten üc elma düsmüs ücü de kayahan'in kafasina. (eee, onno tunc rahmetli oldu, sezus'a da kiyamadim)
 • güvercinden mektuba geçilmiştir, çağ atlanmıştır ama söyleniş eskide kalmıştır, kuş uçur denir, bir haber gönder. oradaki kuş büyük olasılıkla posta güvercinidir ama nedense zihnimde hep bembeyaz bir martı canlanır kanat uçları gri.

  sezen aksu 88'in onuncu parçasıdır. sezen aksu dilinden müthiş bir zevkle dinlenir, isyandır, başkaldırıdır, eylemdir. bir tek haber gelsin yeterdir. kıvılcım aranır, alev istenir. yaşantımıza sirayet etmiş şarkılardandır.
 • kayahan'ın benim şarkılarım 2 olarak da bilinen siyah ışıklar albümünde adı hep karanlık olarak geçen parça.özellikle her şeye rağmen sevdiceğinin yanına gideceğini söylediği nakarat bölümü beni benden almaktadır.ayrıca kayahan da güzel söyler bu şarkıyı*...
 • hep karanlıkta olduğu görülen en değerli varlığa ruhun haykırışı olur bu şarkı...
  hele ki bu şarkıyı her an söylüyorsanız ve onun yakınlarında olduğunuz zamanlarda kader size oyunlar hazırlıyorsa...cevabı bir ufacık pencerenin açılması, bir lambanın açılması olarak gösterir, yol ortasında ağlatır bu şarkı... ne pencerenin havanın sıcaklığından açıldığını kabul edersiniz, ne de ışıkların tesadüfen açılma ihtimalini.
  paranoyak olur çıkarsınız bu şarkıyı dinledikçe. kalbiniz bu şarkıyı o da biliyor ve işte bir kuş uçuruyor der... saçmalama diyen aklınıza rağmen 2 damla yaş olur sevinciniz gözlerinizde...
  az bile demiş kayahan abim; onun ışık/pencere açarak sizi çağırmasının doğru olma ihtimaline bırakın dağları delmeyi, kellenizi verirsiniz... verirsiniz de devir ne masallar devri-her ne kadar sizin için öyleyse de-, ne de paranoyanızın gerçekliğini bilme ihtimaliniz mevcut. o istemedikçe...
  kimbilir belki bir gün sevgili sadece gel deyiverir, sizin ruhunuzdaki çağrıyı duyup...
 • şarkının hikayesi nilüfer'in biyorgrafisinde şu şekilde anlatılmaktadır:

  esmer günler'i nilüfer, henüz sözleri bile yazılmadan kayahan'dan satın almıştır. fakat kayahan sözleri de yazdıktan sonra sanırım, daha yüksek bir meblağ karşılığında bu şarkıyı sezen aksu'ya satar. sezen'in şarkıyı nilüfer'in aldığından haberi yoktur. nilüfer, kayahan'la bunun tartışmalarını yaparken, kayahan kendisine "sana daha güzel şarkılar yaparım ben" diyerek nilüfer'in aklını çelmeye çalışır. fakat nilüfer "esmer günler de esmer günler" diye tutturmuştur. tabii müzik piyasasında dedikodular kolay yayıldığından sezen de durumu duyar ve nilüfer'i arayarak aradan çıktığını, şarkının nilüfer'e ait olduğunu söyler. kayahan'dan da parasını iade edemiyorsa başka şarkı yapmasını ister. kayahan da karşılığında bir kuş uçur'u yapar.