şükela:  tümü | bugün
  • ihtiyaca göre değişen ömürdür.

-eğer laptopu günlük işler için kullanıyorsanız, sadece internet tarayıcısı ve ofis uygulamalarını çalıştıracak ucuz bir laptop sizi 10 yıl götürebilir.
    -eğer laptopu mesleki işler için kullanıyorsanız, kullandığınız uygulamalara bağlı olarak 2-10 yıl arası bir ömür bekleyebilirsiniz.
    -eğer laptopu çoklu ortam oynatmak için kullanıyorsanız, donanıma bağlı olarak 5 yıl götürür.
    -eğer laptopu oyun amaçlı kullanıyorsanız, son çıkan oyunları ultra detayda açma takıntınız varsa, 2-3 yıl anca gidecektir.
    -eğer laptopu starbucks'a gidip masaya koyma amaçlı kullanıyorsanız, ömrü bir sonraki modeli çıkana kadardır.
  • benim icin marka fark etmeksizin 10 seneden fazladir.
  • onemli olan board kalitesi ve cevaz verdigi esnekliktir. 10 sene oncesinin dizustu bilgisayarini dusunelim. hdd disk, 4 veya 6 gb ram, donemin cpu neslinden i5 islemci vs olsun. 10 sene sonra sistemi yukseltmek istiyoruz diyelim.

giris sata ise ssd diske, board da bos slot varsa, yahut bosaltilacaksa veya bosaltilabilirse(soldered yani ram anakarta lehimli degilse) gerekli timing ayarlanarak yine anakartin izin verdigi daha yuksek bir ram'e, islemci ayni nesilden onbelligi ve saat hizi yuksek baska bir cpu'ya guncellenebilir. batarya oluyse o da degisilir.

cpu'yu kafaya takmiyorsaniz bu islemin maliyeti maks bin kusur tl tutar. bu yuzden laptopu alirken izin verdigi maks kapasiteye iyice bakmak gerekir. sonucta basit bir guncellemeyle ayni laptop'u cagdaslarindan geride kalmaksizin 15 seneye yakin kullanabilirsiniz. her ihtimalde yenisini almaktan daha karlidir.
  • pili bitik, touchpadi yıkık 10+ yıllık celeron bilmem kaça xp yükleyip yazlıkta dosbox'la türlü çeşit retrolar oynayacak kadar derberder bir insan olarak mutlu olabilen için çalıştığı müddetçe sonsuzdur. 1080p mkv de oynatıyor, yalnız codec packle gelen mediaplayer hc nedense kastı, windows media player sorunsuzdu.

oyun tavsiyeleri:
    https://en.wikipedia.org/…ptor:_call_of_the_shadows
    https://en.wikipedia.org/…ight:_sins_of_the_fathers
    https://en.wikipedia.org/wiki/diablo_ii
  • samsung marka laptopumu üniversiteye girişte almıştım 2011 yılıydı 10 yıl oldu hala kullanıyorum tabii ki yavaşlama söz konusu ama onun dışında tamir yüzü bile görmedi.
  • toshiba marka laptopumu 2011 yılından 2021 yılına kadar kullandım. ama oyun falan olaylarına hiç girmedim. sadece 2020 yılında 1 kere format yedi 1 kere de klavyesi değişti. şu an hala çalışıyor ama 80 yaşında yaşlı bir insan gibi çok ağır. artık emekliye ayrıldı.

** şirket laptopu yerine geçti 1 senedir.
  • benim emektar ile 10 yılı devireceğiz neredeyse. (bkz: toshiba satellite)
  • 2013 apple macbook air, arada üstüne kahve döküldü, ana kart tamir gördü, bir iki kez format yedi ama hala çatır çatır çalışıyor.

2016 asus zenbook ekran menteşesi kırıldı, pil geberdi, performans düştü (???) ama çalışır durumda sattım. alan yedek parça olarak kullanacakmış, öyle dedi.

2014 samsung ativ book9 lite almıştım, nerdeyse hiç kullanamadım. amd işlemciliydi. hala evde durur, pek bir işe yaramıyor.

kıza 2020 macbook air (üniversite), oğlana 2021 macbook air m1 (lise) aldım. bundan sonraki bilgisayarlarınızı kendiniz alırsınız artık bir zahmet dedim. o derece.

kendim 2018 lenovo x1 carbon kullanıyorum, iş bilgisayarı. çok iyi makinaymış, bütçesi olana öneririm. uzunca bir süre daha gider.

yani fikir vermesi açısından bunları yazdım. apple bilgisayarlara, değişen teknoloji ivmesi aynı kalmak şartıyla 7-10 yıl ömür biçilebilir. non-apple premimum markalar benzer olur diye düşünüyorum, diğerleri malın kalitesine göre azalarak gider.

burada iki ana faktöre bakmak lazım:
    1. donanımın mekanik kalitesi (menteşe, tuşlar, giriş/çıkış portları, fan vs.) premium markalarda yüksektir, uzun dayanır.
    2. donanımın yazılım kaldırma kapasitesi (işlemci hızı ve kapasitesi, depolama birimlerinin yeterliliği ve veri aktarım hız gibi). zamanla artan yazılım gereklerine yanıt vermesi açısından. bu markadan bağımsız değerlendirilebilecek bir faktör ama bilmek ve iyi değerlendirmek lazım.
  • 11 yıl ve fazlası.
  • 2016'da aldığım macbook pro şu anda halen takır takır çalışmaktadır. pili de gayet güzel gitmektedir. tabi şunu da ifade etmek gerekir ki genelde internet kullanımı, yazı yazma gibi işlerde kullandım. hayvan gibi hergün 3d program kullanır veya öküz gibi grafikleri olan oyunlarla başında sabahlarsanız birşey diyemem.. ama insan gibi kullanırsanız 5 yıldan önce cortlamaması lazım.

hesabın var mı? giriş yap