• benim icin marka fark etmeksizin 10 seneden fazladir.
  • pili bitik, touchpadi yıkık 10+ yıllık celeron bilmem kaça xp yükleyip yazlıkta dosbox'la türlü çeşit retrolar oynayacak kadar derberder bir insan olarak mutlu olabilen için çalıştığı müddetçe sonsuzdur. 1080p mkv de oynatıyor, yalnız codec packle gelen mediaplayer hc nedense kastı, windows media player sorunsuzdu.

oyun tavsiyeleri:
    https://en.wikipedia.org/…ptor:_call_of_the_shadows
    https://en.wikipedia.org/…ight:_sins_of_the_fathers
    https://en.wikipedia.org/wiki/diablo_ii
  • onemli olan board kalitesi ve cevaz verdigi esnekliktir. 10 sene oncesinin dizustu bilgisayarini dusunelim. hdd disk, 4 veya 6 gb ram, donemin cpu neslinden i5 islemci vs olsun. 10 sene sonra sistemi yukseltmek istiyoruz diyelim.

giris sata ise ssd diske, board da bos slot varsa, yahut bosaltilacaksa veya bosaltilabilirse(soldered yani ram anakarta lehimli degilse) gerekli timing ayarlanarak yine anakartin izin verdigi daha yuksek bir ram'e, islemci ayni nesilden onbelligi ve saat hizi yuksek baska bir cpu'ya guncellenebilir. batarya oluyse o da degisilir.

cpu'yu kafaya takmiyorsaniz bu islemin maliyeti maks bin kusur tl tutar. bu yuzden laptopu alirken izin verdigi maks kapasiteye iyice bakmak gerekir. sonucta basit bir guncellemeyle ayni laptop'u cagdaslarindan geride kalmaksizin 15 seneye yakin kullanabilirsiniz. her ihtimalde yenisini almaktan daha karlidir.
  • ihtiyaca göre değişen ömürdür.

-eğer laptopu günlük işler için kullanıyorsanız, sadece internet tarayıcısı ve ofis uygulamalarını çalıştıracak ucuz bir laptop sizi 10 yıl götürebilir.
    -eğer laptopu mesleki işler için kullanıyorsanız, kullandığınız uygulamalara bağlı olarak 2-10 yıl arası bir ömür bekleyebilirsiniz.
    -eğer laptopu çoklu ortam oynatmak için kullanıyorsanız, donanıma bağlı olarak 5 yıl götürür.
    -eğer laptopu oyun amaçlı kullanıyorsanız, son çıkan oyunları ultra detayda açma takıntınız varsa, 2-3 yıl anca gidecektir.
    -eğer laptopu starbucks'a gidip masaya koyma amaçlı kullanıyorsanız, ömrü bir sonraki modeli çıkana kadardır.
  • if (apple) {
    timeless
    }else{
    5 years
    }

5 yıl makuldür, 40 yaşındayım 40 tane laptop eskiten biri olarak apple değilse 5 yıldan sonra ölüdür. sadece işlemci ve donanım olarak düşünmeyin malzeme(plastik, metal, ekran cam vs.) olarak da düşünün ki dediğim gibi apple ve 1-2 tane sınırlı sayıda premium marka model dışında 5 yıldır, apple ise 10 yıl benden size garanti.
  • 5 yılmış demek ki,5 yıl önceki emektarı ssd,batarya revizyonuyla sanırım bir 5 yıl daha kullanırım.sonrası,sonrası sonra.
  • ssd disk değişimi ve ram arttırımı ömrünü 5 yıl uzatır.
  • samsung marka laptopumu üniversiteye girişte almıştım 2011 yılıydı 10 yıl oldu hala kullanıyorum tabii ki yavaşlama söz konusu ama onun dışında tamir yüzü bile görmedi.
  • toshiba marka laptopumu 2011 yılından 2021 yılına kadar kullandım. ama oyun falan olaylarına hiç girmedim. sadece 2020 yılında 1 kere format yedi 1 kere de klavyesi değişti. şu an hala çalışıyor ama 80 yaşında yaşlı bir insan gibi çok ağır. artık emekliye ayrıldı.

** şirket laptopu yerine geçti 1 senedir.
  • aldığınız markayla orantılıdır. gelen "tek güncellemeyle" yavaşlayıp çöpe atmanızı sağlayan markalar da var.
    (bkz: macbook sevmeyen insan)
hesabın var mı? giriş yap