şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle (bkz: #18950027)

  türkiye gündelik siyasi ve iktisadi analiz dilindeki muhabbet bollaştırıcı, birleştirici sosyolojik karakteristiklerini bir kenara bırakırsak, matematiksel olarak önemli karakteristiklere sahip bir operatördür amerika istedi, transformasyon özelliğine haiz olduğu için yerine göre amerika isterse olarak da kullanılabilir. bir kaç örnekle gösterelim:

  konu: yunanistan, bütçe açığı, memur eylemi, önlem pakedi

  - abi yunanistan'ın kamu borcu euro'da zincirleme bir çöküş reaksiyonu yaratabilir mi? peki insanlar şu anda bu bütçe kısıntılarının gerekli olduğunu göremiyorlar mı? yani kamu harcamalarında kısıntıya gidilmezse aslında kendileri için durumun ilerleyen tarihlerde çok daha kötü olma ihtimalinin yüksek olduğunu göremeyecek kadar miyopik bir bakış açısına mı sahipler?

  - üstadım, euro'nun batması, amerika'nın işin geliyor. yunanistan batarsa, euro batar, amerika isterse eylem biter, amerika istemezse eylem bitmez.

  konu: kemal kılıçdaroğlu'nun chp genel başkanlığına aday olması

  - abi ne düşünüyorsun? gandi kemal?

  - hocam, tayyip iran'a çok yaklaştı, rusya'yla vizeyi falan da kaldırdı, israil'le ilişkileri de iyi değil amerika akp'yi bitirme planını devreye koydu. amerika isterse seçilir amerika istemezse seçilmez.

  konu: ergenekon soruşturması

  - abi ne düşünüyorsun bundan 4-5 sene önce dokunulması mümkün olmayan generaller hakim önünde?

  - amerika, soğuk savaş sonrası konjonktürde ihtiyacı kalmayanları tasfiye ediyor. amerika istedi ergenekon davası başladı.

  konu: bursaspor'un şampiyonluğu

  - abi anadolu devrimi? bursa şampiyon?

  - şu aralar ortadoğu'da kritik bir sürece giriyoruz. gündemin konuşulacak konuya ihtiyacı var ki akp hükümeti abd'yle iş birliği yaparken halkın çok fazla dikkatini çekmesin. bursanın şampiyonluğu bu bağlamda amerika'nın dış politika gündemiyle uyumlu, yeni imf paketleri falan da geçirecekler millet futbol konuşurken.

  görebildiğimiz üzere, genel desen aynı şekilde işliyor. önce minik bir motivasyon cümlesi: amerika'nın çıkarlarını muğlak bir şekilde tanımlayan, akabinde amerika'nın çıkarları için optimum kontrol değişkeni değerleri tanımlanıyor (bursaspor şampiyon, ergenekon tasfiye, kemal kılıçdaroğlu başkan, euro ve avrupa birliği gg vs), bu ikisi arasındaki nedensellik bağı için ise amerika isterse veya amerika istedi lojik operatörü atanıyor. ta da, nobellik bir analiz.
 • yıllar önce dediğim "şeytanın en büyük başarısı, kendisinin her şeyi yapabileceğine inandırmaktır." sözümü doğru çıkartan düşüncedir.