şükela:  tümü | bugün
  • mesela savas goygoyculugu yapar bu lumpenler, turkiyeyi basit bir ortadogu ulkesi zannederler. boyle zannedenj insanlarin da, hepimizin yuvasidir eksi sozluk
  • göreli bir tesbittir. kanımca da kısmen doğrudur. lümpen sözcüğü türkçe'de almanca'dan farklı olarak bayağı, seviyesiz, kendi yerini bilmeyen anlamlarında geçmiş olup, fransızca'dan türkçe'ye geçmiş bone * , galoş * gibi sözcüklerde olduğu gibi anlam değişimini dile yansıtmıştır. lümpen insanlar tabir edilen güruh, bildiğimiz mahalle kahvelerinde karı-kız, altılı ve maç yorumları yapan insanlar olarak günlük dilde de kullanılagelen bir sıfatın öznesidir. esas anlatılmak istenen; bir dünya görüşünden uzak, cahil (ya da cahil bırakılmış), öğrenme isteği duymadan yorum yapma isteği duyan insanlardır.
    lümpen sözcüğünü anadili almanca'dan ayıran da bizzat proleterya tabir edilen insanlardır. her kelime her dilde aynı anlama gelmeyebilir. biçem sözcüğünün yerine format sözcüğünü aldığımız gibi tırıl sözcüğünün yerine de lümpen sözcüğünü kullanıyoruz.
  • sozlugu daha seviyeli bir hale getirmek icin sarfedildigini dusundugum elestirel bir bakis acisidir. sozlukten lumpenleri, fasistleri, ulkuculeri, tikileri, kirolari, cahilleri baska bir deyisle gorusu toplumun buyuk kismindan tepki ceken kisileri atarak kolaylikla cok daha seviyeli, herkesin gipta ile bakacagi yazar olmanin ayricalik olarak hissedilebilecegi bir yer haline getirmek mumkundur. bu bircok yazari mutlu mesut yapacak, sozlugun disardan ve icerden aldigi elestirileri an alt seviyeye indirecektir.

benim bu noktada kendime sordugum soru ise bir kavramin seviyeli, saygideger olmasi herzaman icin oncelikli amac midir? sozlugu arindirmak daha onceki entylerde defalarca vurgulanan renkliligi, yitirmektir. sonucta insanlar siniflandirmak her ne kadar yanlis da olsa lumpen, tiki, clubber, cahil olabilir bu insanlarin kendi tercihidir hatta bazi durumlarda tek secenekleridir. insanlarin sevmedigimiz ozelliklere sahip olmasi bana gayet normal geliyor. hatta sevmedigim ozellikte insanlardan nefret etmeyi bile dogal karsiliyorum. ama benim bile anlamadigim bir konu varsa o da sozlugu neden tek tip yazilarin yazildigi, tek tip insanlarin kaynastigi bir yer haline getirme cabasidir. gunumuzde yasamamizin buyuk bir parcasi olan televole kulturunden uzak, cahillikten arinmis, duzeltilmesi bir mesaja bakan imla hatalarindan yoksun bir sozlukte bence hepimiz bir eksiklik hissedecegiz. entellektuel, iyi egitim almis, knuth bilen bir yazar belki bircogumuzu aydinlatacak entryler yazabilir ama daha guncel daha avam olarak nitelendirilebilecek populer televole kulturunu yansitabilecek olan entryler buyuk ihtimalle giremeyecektir. sozlukte kurallara bagli olarak birbirimizi duzeltebilecegimize inandigim tek husus yazili kurallarin bulundugu imla hatalari ve ansiklopedik bilgilerdir, bunun disindaki hersey ise bireylerin kendi urunu olan ozgun dusunceleridir ve elestirmekten ileri gidilmemesi gerekir.
  • şu anki halinden millet yana yakıla şikayet ediyor, ancak ben size bundan tam 12 yıl önce, uçurulan ilk hesabımdan 01.10.2005 tarihinde yazmış olduğum bir entry'yi yedekten copy paste edeyim de görün.

orada refere ettiğim guru entry'si de halen duruyor.
    bakın sene 2005, şu an burada yazan yeni nesil gençler anaokulunda iken yazmışım.

--- spoiler ---

altıncı nesil yazar alımlarıyla birlikte iyice bariz hale gelmiş konsept. bir zamanlar ince ve keskin zeka ürünü entrylerle dolup taşan, iq ve eğitim ortalaması ülke ortalamasının bayağı üstünde olan ekşi sözlük, son zamanlarda giderek gecekondu lumpeninin seviyesine inmiş ve kadınların aşağılandığı, köyden şehre inmiş gecekondu halkının namus anlayışının öne çıktığı, memleket ve dünya meselelerinin genel olarak kahvehane seviyesinde tartışıldığı, ortalama eğitim seviyesi ilkokul dört olan yumurta topuklu, tesbihli, bıyıklı, adam gibi cümle kuramayan ve ı ile i'yi ayırt etmekten bile aciz olmaları bilgisayar klavyesiyle tanışıklıklarının pek yeni olduğu izlenimi veren cahil kalabalıkların köylü-varoş kırması ilkel zihniyetine ters düşen entrylerin ha babam kötülendiği bir mekana dönüşmüştür.

çatır çatır program yazan, djikstra'nın knuth'un kim olduğunu falan bilen, norse paganizminden atomaltı parçacıklara, low level programlamadan diyalektik materyalizme birçok konuda değerli bilgiler içeren entryler döktüren zehir gibi sözlükçülerin sesinin giderek cılızlaşıp yerlerini i yerine ı yazan, futboldan başka bir halta kafası basmayan cahil cühela internet krolarının alması gibi, maalesef toplumun geri kalmış şarklı normlarına ve medya tarafından pompalanan ultramoron popüler kültürüne muhalif duran zeki, fırlama ve epeyce entelektüel çizginin yerini de her yerinden vıcık vıcık televole cerahati fışkıran cahil, varoş ebleh, mide bulandırıcı lümpen bir çizgi almaktadır.

işin vehametinin en büyük kanıtı da günün başlıklarında artık lümpen medyamızın manşetlerini süsleyen gamze'nin kukusu, falan artistin bilmem kaçıncı manitası, röntgen şov starının ölümü gibi başlıkların bol miktarda bulunmasıdır. öyle ki, sözlük moderatörlerinden guru bile
    bu gidişat hakkında düşüncelerini #8241106 entrysinde 'yahu gazeteden, televizyondan tiksindim ki kaciyorum gormeyeyim, bilmeyeyim diye .. burada da karsima cikiyor magazin pisligi... eksi sozluk de mi okumayayim anlamadim ki.' şeklinde serzenişte bulunarak belirtmiş.

--- spoiler ---