• özetle;

*laubali garsonlar
    *yüzü asık patronlar
    *siparişin geç alınması
    *siparişle beraber söylenen içeceğin sipariş verildikten hemen sonra gelmesi ve en önemlisi
    *siparişin geç gelmesi

çok nezih görünen ama aslında öyle olmayan bir kaç mekan hakkında gözlemlerim şu yönde. sundukları ürün ne kadar kaliteli olsa da, eğer hizmet açısından problem varsa o mekan benim için kalitesizdir.

bir saatlik öğle arasında çok övülen bir mekana beklentimizi yüksek tutarak gittik. (belkide sorun tamamen budur.)

geldiğimizde fazla yoğunluk olmamasına rağmen siparişimiz 15 dakika sonra alındı. siparişin gelmesi yoğunlukla alakalı olmamasına rağmen 30 dakikadan fazla sürdü. yemeği acele ile yedikten sonra hesap ödemek için kasaya yöneldik. ne dese beğenirsiniz? bozuk para yok, bozuk paranız varsa verin. zaten orada çalışanların laubaliliği yüzünden bir daha gelmeyeceğimi düşündüğüm, manzarası çok güzel olan mekandan o anda nefret ettim. hesabı bir şekilde ödeyip gittik.

rezalet olacak kadar mühim bir olay olmamasına rağmen neden böyle bir başlık açtım? işletme açmaya niyetlenmiş ve buraları okuyacak insanlara naçizane tavsiyemdir güler yüzlü olun, zaten yaptığınız yemekler güzelse marka olursunuz. onun dışında çoğu insan benim gibi düşünecektir.

dışarıda yoğun rüzgar olduğundan kapalı denilen balkona(göl manzaralı), yoğunluk artınca müşteri alınması da kalitesizlik göstergesi.
  • çalışanlarının umursamaz tavırları. "bana ne lan ben mi kazanıyorum sanki. patron zengin oluyor" yüzlerinden okunması.
  • rahatsız sandalyeler.
  • bir bira içme süresinde aynı şarkıyı 3. kere dinlemek. kapatın gitsin
  • yerlerin yapış yapış olması.
    masaların yapış yapış olması.
    mekanın iğrenç bir yağ kokusuna sahip olması.

bu mekanı pek çoğunuz tahmin etmişsinizdir. ama marka vermeyelim, ticari itibar'dan ötürü.
  • ben bunun için garsonlara nişan alıyorum. belli ediyorlar nasıl bir kafada olduğunu mekanın
  • kesinlikle ve kesinlikle çatal bıcak ve kaşıgın farklı setlerden olmasıdır en dıkkat ettıgım ve en ıllet oldugum durumdur.

bır baska durumda bardaklardakı veya tabaklardakı kopmus kucuk parcalardır.
  • içi ne kadar yapılı,göz alıcı ve dükkanın önünde biri sizi çağırıyorsa kaçın ordan.muhakkak cebinize elini sokacaktır
  • tuvalet ve lavabosunun pisligi.

fakirlik, bakimsizlik, rukusluk bunlar kalite degil mekanin kisiligiyle ilgilidir. ama tuvalet ve el yikanacak lavabo pisse kaliteden bahsedemezsin.
  • masada şu varsa kalitesizdir link
    şaka lan ben kalite deyince hizmete bakarım. hizmette kalite olsun isterse askerdeki gibi salatadan örümcek kemalpaşadan kurt çıksın*
hesabın var mı? giriş yap