şükela:  tümü | bugün
  • son derece mantıklı bir fikir. bu dahiyane fikrim ekonomi bakanlığı ya da merkez bankasının ilgisini çekerse ülke olarak kalkınırız. olmadı koç, sabancı gibi gruplar da ilgilenebilirler, yeter ki bir miktar dövizimiz olsun.

gelelim nasıl yapacağımıza... aslında çok basit. piyasaya bir parayı ne kadar sürersen değeri azalır, piyasadan o parayı ne kadar çekersen değeri artar. şimdi size aşamaları anlatacağım...

1- öncelikle kurları 5-10 kuruş oynatabilmek için ne kadar paraya ihtiyacımız olduğunu tespit ediyoruz. bu anekdotu ekonomist arkadaşlar hallederler. biz ortalama 5 milyar dolar olarak kabul edelim.
    2- 5 milyar dolar parayı ayarlıyoruz. diyelim ki dolar kuru 3.60 ve biz bu kur üzerinden 5 milyar doları piyasaya sokup karşılığında tl alıyoruz. ne oldu? elimizde 3.60'dan 18 milyar lira para oldu...
    3- biz 5 milyar doları piyasaya sokunca ne oldu? dolar kuru 3.55'e geriledi. (bunları piyasadaki paraya göre hesaplayacağız, bu değerler sembolik şu an için) peki biz elimizdeki 18 milyar lira ile ne kadar dolar alıyoruz? 5,0704 milyar dolar. ne yaptık peki? kara geçtik.
    4- biz doları piyasadan tekrar çekince ne oldu? tl değer kaybetti. şimdi ne yapıyoruz? 5,0704 milyar doları düşük fiyattan tl'ye çeviriyoruz. sonra tekrar dolara, sonra tekrar tl'ye...
    5- gördüğünüz gibi bu yöntem ile her gün piyasaların kapanış saati gelene kadar dilediğimiz gibi para kazanabiliriz. haftasonları da piyasa kapalı olduğu için kazandığımız sonsuz para ile tatil yaparız.
    6- piyasayı tek başına etkileyebilen biz miyiz? tabi ki hayır, bunu biliyorum. başkaları da bizim gibi işlemler yapabilirler. peki biz ne yapacağız? yanyana 2 bilgisayarda önce dolar satım, sonra tl alım menüsünü hazır tutacağız. böylece 5-10 saniye arayla önce
    birini alırken sonra diğerini satacağız. burada önemli olan işlemi yaptığımızda piyasa kaç saniyede etkilenecek onu belirleyip, diğer işlemi de o saniye içerisinde yapmak. bunu ilk 1-2 işlemde çözeriz. zaten ilk 1-2 seferde millet hemen uyanmaz.
    6- görüldüğü gibi proje tertemiz sadece çok para lazım. devlet yetkilileri el atarsa ben operasyonu yönetirim. özel sektör oldu diyelim? o da olumlu. yeter ki piyasayı etkileyecek sermayeyi çıkaracak bir yatırımcı olsun.

sizlerle bu projemi paylaşırken küresel güçlerin, banka sektörünün, para baronlarının bu planımı öğrenmelerinden ötürü beni bulabileceklerine dair yaşadığım korkuyu da belirtmek istiyorum. ancak hiçbir dahi hiçbir tehditten korkmaz arkadaşlar, bu yüzden bu fikrimi kimseden saklamak istemedim.

edit: bu arada bu fikir ile her işlemde kazancımızı katlayacağımız için bir müddet sonra işlemi 5 milyar usd yerine 10 milyar usd'ye, yine bir müddet sonra bu 10 milyar usd'yi 20 milyar usd'ye çıkarabiliriz. bu miktar zamanla artar gider, ta ki dünya üzerinde elinde en çok dolar olan fed ve biz olana kadar...
  • mantıklı hareket, yalnız ilk bizim aklımıza gelmedi tabi.

yan yana iki bilgisayarla filan da değil, her milisaniyede binlerce işlem yapan süperbilgisayarlar ile yapılıyor şu anda bu iş. high frequency trading denen şey tam bu hatta.
  • (bkz: manipülasyon)

yılların numarasıdır. ve suçtur. ha yapılımıyor mu? aslında hâla yapılıyor.

anlamadılar galiba editi:
    4487 sayılı kanun’la değişik 2499 sayılı sermaye piyasası kanunu’nun(spkn.) 47/a-2 bendinde, “yapay olarak, sermaye piyasası araçlarının, arz veya talebini etkilemek, aktif bir piyasanın varlığı izlenimini uyandırmak, fiyatlarını aynı seviyede tutmak, arttırmak veya azaltmak amacıyla alım ve satımını yapan gerçek kişilerle, tüzel kişilerin yetkilileri ve bunlarla birlikte hareket edenler”
    “...2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 10 milyar liradan 25 milyar liraya kadar ağır para cezası ile cezalandırılırlar. suçun işlenmesinde, bu bentte yazılı hallerden iki veya daha fazlası birleşirse hapis cezasının asgari haddi 3, azami haddi 6 yıldır”
  • al sat arasındaki fiyat farkını ne yapacaksın arkadaşım?

(bkz: yav he he)