şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sokaklarda ne kadar cok tekerlekli sandalyeli insan goruyorsanız o millet yada o memleket o kadar gelişmiş demektır. asansorlu otobusler, duzgun kaldırımlar ve tekerlekli sandalyeler ıcın yapılmıs rampalar, magazalardaki ozurlu kabinleri vs bir millertin dolayısıyla da memleketin en önemli gelişmişlik göstergelerinden biridir.
 • sigara kullanımı. az gelişmişlik göstergesi der dünya sağlık örgütü.
 • ekonomik sayılar olmadığı kesindir. en iyi gösterge kalkınma ekonomisidir. nedir bu kalkınma ekonomisi denen şey, buraya kalkınma ekonomisi yazıp giderek her şeyi havada bırakarak çok şey bildiğini mi zannedecektin. neyse kalkınma ekonomisi çok geniş bir konu olmakla berabar ufak bir gösterge olarak tarımın ekonomideki payı gösterilebilir. bu oran en fazla yüzde iki olmalı. evet yüzde 2. bir de büyüme hızı sabit olmalı. öyle yok 8 büyüdük 5 büyüdük 3 küçüldük değil.
 • emniyet şeridini kullanma oranıdır. bu, kurallara uyup uymama durumuyla birlikte, bizlere diğerlerinin haklarına da ne kadar saygılı olduğumuzu gösterir ki bence gelişmişliğin en büyük göstergesi, insanların birbirine duyduğu saygıdır.
 • gelişmişlik seviyesinin ölçümünde, herhangi bir şeyin tüketimini temel alan göstergelerin tümü batıldır. onlar 20. yüzyılda kaldı, tarih oldu. tüketim sadece bu gezegenin kaynaklarının hiç bitmeyeceğini sanan dombililerin referansı olabilir. ister enerji olsun isterse gıda, temizlik malzemesi veya pazarlanabilir herhangi başka bir mamul olsun, tüketim endekslerine bakıp hangi millet daha gelişmiş rekabetine girmek yeryüzünün amına en hızlı kim koyacak diye yarışmaktan başka bir şey değildir. ilaç tüketimi gibi ilk bakışta elzem olduğu düşünülen göstergeler de yanıltıcıdır. bu bilgi, hastaların iyileşme oranı veya çocuk ölümlerindeki düşüş gibi bir başka göstergeye vurdurulmadığında ilaç şirketlerinin reklam yasağını delmek amacıyla üzerinde ince hesaplarla kafa yordukları laf pompası olmaktan öteye gitmez. neticede, bilançonun ekindeki kar zarar cetvelinin gider sütununu işgal eden her kalem, harcama mantığının merceğinden gösterir dünyayı.

  bir de o ekonomi kanallarının öğle yemeği arasındaki segmentlerine muhtelif firmaların ceo'larını, ceo bulamazlarsa ürün müdürlerini davet ediyorlar; dondurmacısı, tuvalet kağıtçısı, diş macuncusu, fayansçısı, cep telefoncusu, bilmemnecisi hepsi ağız birliği etmişçesine kendi ürün gruplarının tüketilmesinin bir milletin gelişmişlik göstergesi olduğuna vurgu yapmadan reji reklam arasına zinhar girmiyor. ve reklam kuşağı dönüşünde, bu aklıevvellerin hiç biri türk insanının muasır medeniyet seviyesini yakalaması için mutlaka daha çok dondurma, daha çok tuvalet kağıdı, daha çok diş macunu, daha çok fayans, daha çok kontör, daha çok ebesini tüketmesinin şart olduğunu kolektif beyinciğimize tembihlemeden stüdyodan çıkıp plazasına gitmiyor.
 • yatay eksendeki bağımsız değişken olan sınıf bilinci artarsa dikey eksendeki bağımlı değişken, milletin gelişmişlik göstergesi çarpan etkisiyle artar.sınıf bilinci, belli bir seviyenin altındaysa veya ontolojik açıdan sorunlar yaşıyorsa bu gösterge minumum seviyeye iner,kritik seviyeyi aşması halinde ise,bu sorun artık bir ümmetin gelişmişlik göstergesi olarak evrilir.
 • toplu taşıma araçlarındaki ferahlık bir milletin gelişmişliğini gösteren etkenlerden bir tanesi olabilir. her daim le$ gibi ter kokan, havalandırması çalışmayan/çalıştırılmayan toplu taşıma "toplu taşıma"dır ancak taşınan şeyler insan değildir gibime geliyor. * *
 • en belirgin göstergelerden biri de kesinlikle trafik kurallarına uyma alışkanlıklarıdır.

  insanlar o anda bulundukları yerden, her neresiyse, dışarıya adımlarını attığı anda, hiç tanımadığı ve belki de hayatında bir daha görmeyecek olduğu insanlarla karşı karşıya geliyor. işte bu karşılıklı hareket edilen bir ortamda, trafik kuralları insanların birbirine haklarını vermelerini, saygı duymalarını gibi en üst seviyede gelişmişlik göstergesidir.

  bir millet ne kadar çok araçlarıya yaya geçidinde duruyor ve yayalara yol veriyorsa, ne kadar çok kırmızı ışıkta durup hem yayalara hem de başka araçlara yol veriyorsa, ne kadar çok hız sınırlarına, alkollü araç kullanmama kurallarına uyup, hiç tanımadığı insanlara haklarını teslim edip saygı duyuyorsa, o kadar çok gelişmiştir.