şükela:  tümü | bugün
 • okuduğum ve olmadığına kanaat getirdiğim cevaplardır. maalesef somut olmayan örneklerle cevaplar verilmeye çalışılmış. yazar kişi "kuran evrenseldir ve yaşamış ya da yaşayacak tüm insanlar için gönderilmiştir. bu ve bunun gibi bazı âyetlerin günümüzde hükmü kalmamış olabilir" cümlesini kurarak kendi içinde çelişmektedir. yaşamış ve yaşayacak olan tüm insanlar için gönderilen bir kitabın herhangi bir bölümünün artık hükmünün kalmaması (ya da öyle düşünülmesi) nasıl açıklanabilir? hükmü kalmayan ayetlere kim karar verecek o zaman?

  yine de emeğe saygı +rep
 • hepsinin kuran'da olmasi gerekir. eger kisi muslumansa tum cevaplar ordadir. o nedenle baska yerdeki cevaplarin fazlaca ciddiye alinmasi gereksizdir.
 • dünyadan küçük yıldızlardan bahseden cevablar.

  --- spoiler ---

  15 - tekvîr sûresi 2. âyette kıyamet vaktinde yıldızların döküleceği bildirilmektedir. yıldızların dünya üzerine düşmesi nasıl mümkün olabilir? dünya yıldızlara göre küçük bir cisimdir ve olası bir düşme dünya üzerinde değil, dünyanın çekim alanına girdiği yıldız üzerinde gerçekleşebilir. ve gene dünya üzerine kaç tane yıldız düşebilir? yoksa yıldızların dünyadan kat kat daha büyük oldukları bilinmemekte midir?

  - âyette hangi yıldızlar olduğu belirtilmemiştir. dünya’dan küçük çok sayıda yıldız olduğu düşünülürse tahmin edilmeyecek kadar yıldız düşebilir. allah’ın herşeye güç yetiren bir kudret olduğunu anlamayanlar için idrak etmesi gerçekten çok güçtür.
  --- spoiler ---

  sizi şuraya alalım: (bkz: yıldız)
  http://tr.wikipedia.org/wiki/yıldız#k.c3.bctle
  --- spoiler ---

  jüpiter gezegeninin kütlesinin 93 katı bir kütleye sahip olan ve ab doradus a yıldızının eşi olan ab doradus c yıldızı, çekirdeğinde çekirdek kaynaşması süren bilinen en küçük yıldızdır.
  --- spoiler ---
  hangi yıldızlar?

  not: eleştirdiğim şey gerçek içerik değil, orada verilen cevaplardır, yanlış anlaşılmasın.
 • bu şekilde cevaplar derleyecek bir arkadaşı merakla bekliyordum. sahiden nasıl cevaplar verileceğini öğrenmek istiyordum; fakat cevaplar, okuduğum yer olan 25. sorunun cevabına kadar genelde vasatın altında kalan, tatmin etmeyici cevaplar oldular. bazı sorulara cevap vermek yerine sadece cevap vermiş olmak için "o öyle olduğu için o öyle oldu çünkü o da öyle" şeklinde tarif edebileceğim anlamsız cevaplar verilmiş. bazısına da cevap verilemeyeceği için "...buna cevap vermek manasızdır." "...şüphesiz allah bunu da bilmektedir." denmiş; ama hiçbiri bir zemine oturtulamamıştır.

  bunların yanı sıra cevapların kendi içinde bir bütünlüğü yok. en basitinden "o dönem alak kelimesi şu manaya geliyordu" şeklindeki açıklamadan sonra "kuran her dönemdeki insanın anlayacağı şekilde indirilmiştir" benzeri bir ifade bana kalırsa birbiriyle çelişmektedir. kısacası cevaplar arasında anlam bütünlüğü vardır denilemez.

  yine de uğraşan arkadaşa teşekkür borçluyuz, sağ olsun. daha iyisini yapacak arkadaşları da dört gözle beklemekteyim.
 • verilmiş emek için saygı duyduğum cevaplardır.

  yalnız şunu kabul etmek lazım, bu soruların 100% tatmin edici cevapları hiçbir zaman olmayacaktır; bir inanç sisteminden pozitif bilim cevapları beklemek çok anlamlı değil çünkü. elbette sorulsun, sorgulansın, tartışılsın, yorumlansın, cevaplansın, ama cevaplardaki subjektiflik yüksek ihtimal sıfıra inmeyecektir.
 • kimse kusura bakmasın da soruların kalitesine ulaşamamış bu cevaplar. mesela yıldız örneğinde çok net, adam diyor ki allah'ın her şeye gücü yeter o yüzden şaşırmamak lazım. birader zaten bu soruların, ateistin, deistin vs derdi allah'ın muhteşem olduğunu kabul ettikten sonra nelere gücünün yeteceğine dair bir zihin cimnastiği yapmak değil ki; bu kabulün nereden geleceği önemli olan.

  soru diyor ki sana güneş'in bir milyon katı büyüklüğünde yıldızlar varken allah bunu bilmiyor mu da böyle yazıyor, sen diyorsun ki allah çok müthiş isterse yıldızları bir atom boyutuna getirir yine de sığdırır.

  not: şu araplar kız çocuklarını diri diri gömüyordu geyiğini de artık bırakın la, hiç mi kafanız çalışmıyor beyler? hz. muhammed'in ilk eşi zengin, varlıklı bir kadın değil mi lan. bu kızlara/kadınlara saygı yoktu geyiği islamiyetin de bu yöndeki çizgisini meşrulaştırmaktan başka bir şey değil. elbette kadının o zaman da adı yoktu da, doğan her kızın gömüldüğünü vs sanmak apayrı bir boyut. islamiyetten önce kadın neyse sonra da o olmuştur, kıvırmaya lüzum yok.
 • açıkçası cevapları anlayabilmek için zannediyorum "allah'a inanma ön koşulu" bulunuyor. yoksa neredeyse tamamı o istedi oldu, o istedi yaptıdan öteye gitmiyor.
 • benim anlamadığım bir şey var...

  bu sorular ortaya çıktığında "cevaplansın" diye ağzını 5 karış açıp bekleyenler cevaplanmasının ardından dalga geçmeye başladı. yemin ediyorum ergenlerin olduğu yerde ne tartışmanın ne de fikir üretmenin bir kıymeti var...

  önce otur bir oku ondan sonra bir şey üret. ama yooook! siz inançsızlığa tüy dikmekten, onu yobazlığa itmekten başka bir şey yapmıyorsunuz bu tavırlarınızla.

  cevaplanmasından memnun olduğum sorulardır. en kısa sürede okuyup eleştirilerimi de sunacağım aynı zamanda.

  emeği geçenlerin eline sağlık.
 • allah'ın cüzi iradeye pek karışmadığını söyleyen, bu da dahil tüm genellemeleri yanlış çıkartan cevaplar.

  --- spoiler ---
  allah istediği için değil, ben istediğim için (cüzi irademle) yazıyorum. cenab- ı hak cüzi iradeyle alınan kararlara pek müdahale etmez
  --- spoiler ---
 • verilen emek için teşekkürü hak eden ama sorulara ueterli cevap getiremeyen bir yazidir. allah isterse olur e peki birilerini cehennem tayfasi belliyorsa istesin ve kimse cehenneme gitmesin.

  ıki soru geliyor akla

  1 kimsenin ozeline müdahale etmiyor

  2 kimsenin ozeline mudahale edemiyor

  her ikisi de düşünen biri icin derin anlam taşır. ..