şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tarihin sadece savaş, üstünlük hırsı gibi saçmalıklar tekrarından ibaret olduğunu bir kere daha görmenizi sağlayan kitap.

  ilk uygarlıklar hep birbirinin tekrarı gibi gelse de (kurul, savaş, yok ol) aralarında 4000 yıl hüküm sürenler olduğunu bilmek şaşırtıyor. bizim tarihimiz şurda hepi topu 21 asır.

  sonlara doğru daha yakın tarih olduğu için (2. dünya savaşı, hitler, israil'in kurulması vb. ) daha ilgi çekici. neticede tarih dersinde 2 . dünya savaşı (neredeyse) anlatılmamış bir nesiliniz.

  devamlılık problemi nedeniyle kitap okumaya ara verenler için iyi bi kitap olabilir. okuması keyifli, dediğim gibi özellikle sonu ayrı bir keyifli.
 • fatih sultan mehmet'in adını anmayan kitap. istanbul'un fethini tarihte bir dönüm noktasıydı diye tanımlayıp fatih sultan mehmet'ten bahsetmemesi garibime gitti açıkçası.
 • yeni bitirdiğim ve hakkında neler yazılmış diye okumak için geldiğim ama pek bir şey bulamadığım kitap.
  m.ö. 3500'den 1945'e kadar kronolojik olarak düzenlenmiş,avrupa,kuzey ve güney amerika,okyanusya,ortadoğu ve orta asya olarak bölgelere ayrılmış ve modern dünyanın nasıl ortaya çıktığını 199 sayfada kısa kısa bilgileri vererek anlatan gayet başarılı bir kitap. bilgiler tabi ki tamamı ile akılda tutulmuyor bir bütün olarak ama sizde bulunması ve aklınıza geldiğinde o bilginin bu kitapta bulunduğunu bilmeniz çabucak ne olduğunu hatırlamanızı sağlaması açısından güzel bence.
 • adı ile müsemma olarak iş yerinde vakit buldukça, öğle yemeğinde falan okurum diye çantama attığım kitap ama ne mümkün böyle okumak. bu kitabı öyle bir nefese getiremezsin arkadaş. yazar sümer, eski krallık, babil, hitit, indus, minos dedikçe insanda bir haritaya bakma isteği uyandırıyor. öte yandan oradan oraya göç edilmiş, kuzeyden onlar saldırmış ama bunlar güneye kaçmış diye anlattıkça bir de bunu kafanda kurgulaman var... o yüzden bu kitap odanda bir yanında laptop yeri geldikçe ne nerede imiş diye bakarak sakin kafayla okunacak bir kitap. en azından benim için öyle.