şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugünkü türkiye'nin geldiği tabloya çok üzülüyorum. resmen bir kuşak, bir nesil heba oldu. gençlerimizin hepsi yılgın ve mutsuz.

  türkiye'de şu anda 16-30 yaş aralığında hangi delikanlıya, kızımıza mikrofon uzatırsak, hepsi çaresiz, mutsuz, gelecek kaygıları içerisinde büyüklerin saçmalıklarına kafa yormaktan, kendilerini düşünemez haldeler.

  zaten ekşisözlüğün bile sol frame içerisindeki konulara bakarsanız, ne demek istediğimi anlarsınız.
  hangi avustralya'lı yaşıtınıza, türkiye'deki 2019 yılında girilen sebze kuyruğunu izah edebilirsiniz? veya kanadalı hangi yaşıtınıza eşine kavuşmayı bekleyen 958 öğretmenin çağrısını izah edebilirsiniz?
  ben edemem.
 • o neslin ebeveynleri, o nesli heba etme yolunu tercih etmişlerdir. imkanı, aklı yetenler genç olsa da basıp insan gibi yaşayacakları yerlere gittiler, geriye mutsuz, umutsuz imkanı olmayan akıllılar ile hayaller içinde yaşayan cahiller kaldı.
 • doğru bir tespittir.

  gelecek kaygısı ile yaşayan bir nesil yetişiyor maalesef, izahı zaten yok.
 • ülkede yaklaşık 20 yıl arayla kayıp nesil veriyoruz. ama diğer nesiller bir şekilde hayata bağlanacak bir şey buluyordu. bu hayata bağlandığı nedenin içini doldurmaya çabalıyordu.

  80 ve 90 ların nesli ise çok arada kaldı. ideoloji sahibi olmakla kendini yakmamak arasında, mücadele vermek, laf anlatlatmak ile kendini yetiştirmek arasında, buradan gitmekle kalmak arasında, ama hep iki seçenek arasında kaldı. sonunda yarım yarım hepsinden derken hiçbir şeye yetmeyen bir şey çıktı ortaya. daha kaygı kısmına gelmedim bile.
  hak verdiğim tespittir.
 • şu anki nesil, bir sonraki jenerasyona göre çok çok iyi durumda.

  (bkz: kaygı)
 • akp 1 değil 3 nesli heba etmiştir.

  verdiği zarar önümüzdeki 25 sene içinde iliklerimize kadar hissedilecek.
 • türkiye cumhuriyeti... ne talihsiz bir ülkesin sen!
  bu topraklar var olduğu günden beri içinden heredotlar/homeroslar/pisagorlar diyojenler/hipokratlar/yunus emreler/ali kuşçular/evliya çelebiler/piri reisler/karacaoğlanlar/gazi yaşargiler/cahit arflar vb. gibi daha bir çok alanda dehalar çıkardın.
  iklimin ve elverişli konumun nedeniyle üstünde sürekli kavgaların entrikaların bitmediği, doğu roma, ilk beylikler, selçuklular ve bunların içinden çıkan diğer beyliklerin yaşamlarını sürdürürken osman beyin tüm beylikleri bünyesine katarak bir kaç asır devam edip üç kıta'ya yayıldıktan sonra küçülüp yok olmak üzereyken küllerinden yeniden doğdun!

  atatürk ve arkadaşları sayesinde tam ayaklarının üstüne kalkmaya başlamışken aç gözlü, sefil ve rezil politikacılar nedeniyle bir türlü belini doğrultamadın!

  ya üstünde yaşayan kendi çocukların!
  et’inden süt’ünden yün’ünden kısacası her şeyinden yararlanıp özveriyle çalışmamaları, kendilerini geliştirmemeleri, ''armut piş ağzıma düş kolaycılığında sürekli lafügüzaf!
  ilk fırsatını bulduklarında da başkalarının çalıştığı, başkalarının daha güzele ulaşmak adına, eşitlik, adalet ve insani değerleri yakalayıp yükselttiği, yani ''elini taşın altına koyan'' insanların ülkelerine kapak atmayı nedense gayet hak görürler kendilerine!

  vatan/millet/bayrak/din sömürüsü yaparak kazanç sağlayanlardan farksız olduklarını biliyorlar mı acaba?
 • önceki nesiller çok iyiydi bi nesil heba oldu diyebiliyoruz burada. kusura bakmayında sizin analarınız babalarınız yüzünden bu durumdayız.