şükela:  tümü | bugün
  • ben yapamam çünkü norveççe bilmiyorum ha ingilizceyi de football manager düzeyinde bildiğim için yine yapamam. ama yapabilecek babayiğit varsa da helal olsun. norveçli dedim ama o bölgedeki tüm ülke vatandaşları için geçerli. ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum da zamanında bu ülkelerden birinde devletin resmi televizyonu hani biz televizyondan radyo dinlerken arkada çıkan şömine yanma görüntüsü var ya hah bir gece boyunca onu yayınlamış ve ertesi sabah halk aslında yanan odunların daha düzgün dizildiğinde daha verimli bir ateş olabileceğini tartışmış. anlatırken hitap edeceğiniz kitleyi anlamanız açısından bu örneği verdim.

aslında bunu yazarken esinlendiğim abdullah gül'ün mavi ekran verdiği anı içinde barındıran videoda danimarka başbakanının bakışları durumun vehametini ortaya koyuyor.

geçen bir arkadaşla televizyonda akp mitingini izlerken konuşuyorduk acaba norveç'te, finlandiya'da bu seçim çalışmaları nasıl oluyor diyerek. en sonunda iktidar partisinin:

"bu seçim döneminde artık muhalefet partisi iktidara gelsin. her şey tam zaten ülkede sıkıldık amına koyim azcık da biz balık avlayalım, azcık da biz saunaya girelim. onlar yorulunca biz devam ederiz yine vallahi çok sıkıldık lan."

tarzı bir seçim bildirisi yayınladığını falan düşündük. ardından bir de türkiye gündemini düşündük. hani 12 yıllık esareti de değil ha sadece şu son 4-5 ayı düşündük. nasıl anlatabilirsin ki bunları o adamlara allasen?

- hey jacobsen naber?
    + iyi be nolsun ellerimi kremliyodum balığa çıkıcam az sonra.
    - ne güzel ya valla bizim ülke karışık. yolsuzluk skandalı çıktı ortaya.
    + haa? bizde de geçen yüzyıl öyle bir dedikodu çıkmış sonra istifa edip yargılanmışlar hemen. korkma adaletten kimse kaçamaz.
    - şimdi tam olarak öyle olmuyor işte yolsuzluk yapan hükümet savcıları da görevden aldı.
    + alla alla ilginç neyse daha yüksek mahkemeler var oralarda yargılanırlar zaten.
    - hııı şeyy o yüksek mahkemeleri de kendilerine bağladı hükümet.
    + ayy fena oldum. neyse polis duruma el koyar o zaman.
    - polisler de hep görevden alındı.
    + yok artık! ee halk isyan eder, öyle şey mi olur saçmalama.
    - biraz ayaklandı ama sonra 8 kişi öldü.
    + 8 mi? çüşşş bu bir katliam! iyi bari bu şekilde istifa etmeleri de iyi bir şey.
    - şeyy yok istifa etmediler. ölenlere terörist dediler.
    + dur ben şöyle bir oturayım başım döndü. ee medya bir şey demiyor mu buna?
    - bizim ülkemizde yandaş medya diye bir kavram var. hepsi aynı manşeti atar. hiç yazmazlar böyle şeyleri. alo fatih diye bir şey de var ama sana mümkün değil anlatamam.
    + yok artık john carew! neyse mecliste bir şekilde çözülmüştür olay. meclis denen bir yapı var sonuçta.
    - fezleke hazırladılar yolsuzluklar için ama mecliste okunmasına izin vermedi hükümet. yayını kapattı.
    + yayını mı kapattı? çok garip gerçekten çok garip.
    - bir de cemaat var ama nasıl desem aslında hükümetle aynı boklar ama çıkarları kesişince bir anda dürüst oldular şimdi ses kayıtları yayınlıyolar yolsuzluklarla ilgili.
    + cemaat what?! neyse ses kayıtları çıktıysa tamam o zaman diyecek bir şey kalmamış işte.
    - montaj diyolar :((
    + hanım? hastaneyi ara helikopter yollasınlar ben fena oluyorum.
    - bizde sağlık bakanı ambulans helikopterle mitinglere gidiyor.
    + cisız kırayst! neyse seçimlerde insanlar bunlara oy vermez en azından.
    - %45 oy alıyolar :(((
    + fuck!
    - terör örgütlerine de silah gönderdikleri söyleniyo. hatta sizin şu oslo'da bir görüşme yaptılar jacobsen vallahi çok karışık yaa.
    + şaka yapıyo olmalısın ya. ee tüm bunlar sosyal medya üzerinden bile bir şekilde patlak vermiş olmalı.
    - onları da istediği zaman kapatabiliyor artık hükümet.
    + facebook'u, twitter'i falan ha? fuck you! beni mi yiyosun ya hahahaah.
    - valla bak fişleme diye bir şey var ama çok karışık.
    + fish? somon veriyim yersin? hahahaahah.
    - daha melih başgan, egemen bağış, bülent arınç, hüseyin çelik, idris naim şahin, mehmet metiner, metin külünk, zeyit aslan falan var ama siktir et abi.
    + lülülülülülüülülülülülü.
    - yengee? jacobsen abi fenalaştı kremli ellerini götüne sokmaya çalışıyo acil yardım çağır.
    + milli iradeye saygı duy lan!
    - yenge çabuk!
    + batarken güneş ardından oslo'daki tepelerin geçmişini sikeyim sizin gibi ülkelerin!
    - gitti gül gibi jacobsen.
    + cehape camileri ahır yaptı!
    - oha kafayı sıyırdı.
    + hüloğğğğğ.
  • oda arkadaşımla her gün gerçekleştirdiğim eylem. kız her gün soruyor yeni tape var mı diye. bağımlılık yaptı tape'ler kızda. gayet de mantıklı sorular soruyor her konu ile alakalı.

ama ben onun memleketinin yurt dışında okumak isteyen öğrencilerine sağladığı burs miktarını ve işleyişini hala anlayamıyorum. aklım almıyor yahu bir devlet bütün öğrencilere nasıl o kadar para verebiliyor.
  • şu karikatürdeki abinin sarışın ve mavi gözlüsünü karşınızda görmenize sebebiyet verecek durum.*
  • bir fin'e anlatmaya çalışarak son 2-3 haftadır benzerini gerçekleştirmeye çalışıyorum. yolsuzlukları, rüşvetleri falan hep alıştırarak verdim bi anda mavi ekran vermesin diye sonra da daha derin konulara geçtim.

- şimdi bak bi cemaat var tamam mı? (teoloji okuyor arkadaş, konuya hakim)
    + evet
    - bu cemaat devletin içinde yapılanmış diyor sevgili tayyipciğimiz. paralel devlet. sonra bunlar işte bütün devlet adamlarını dinlemişler, ses kayıtları, görüntüler, belgeler gırla
    + nasıl? ne? paralel ne? ne diyon?
    - he neyse işte. twitter hesapları var işte boyuna yolsuzluk tapeleri yayınlanıyor.
    + (bomboş bakışlar)
    - bi de fuatavni var içeriden bilgi sızdırıyor. başbakanın merdivenden düşmesine kadar biliyor, hala içeride.
    + dalga geçiyorsun değil mi? nasıl oluyor bunlar?
    - yok yok valla bak ciddiyim. sonra işte cemaatin medyası var, feto var ya onun. karşısında da yandaş medya var o da tayyip'in. he bi de berkin'i biliyon zaten ona da terörist dedi en son (birkaç bir şey daha anlatıldı ufak tefek egeboy'un işleri falan)

uzuuun bir sessizlik oldu. aha böyle baktık birbirimize sonra.

peki sonra ne mi oldu? türk vatandaşlığına geçmek için başvuracağını söyledi. ciddi ciddi söyledi hem de. sevgili nordik sever erkekler hadi yine iyisiniz sarışın uzun boylu bir fin kızı kazandırdım türkiye'ye.

fotoğraf isteyenler iletişime geçsin ehehe (şaka yapıyorum ha gelip abazan abazan istemeyin kızın fotoğrafını) *
  • en iyisi anlatmaya çalışmamaktır. zira normal ruh sağlığına sahip bireylerin kaldırabileceği bir şey değildir.
  • ayda bir finlilere anlatan biri olarak bu nasil ulke lan boyle seklinde tepkiler aliyorum.yalniz fuatavni den henuz bahsetmedim iki hafta sonra onu da anlaticam. bakalim ne diycekler. o degilde isin guzel tarafi artik patron bana acidi da oraya gelmeme olumlu bakmaya basladi. kotu tarafi da adamlar tr'de kalici olmaktan vazgecmek uzere.
  • birkaç güne yayılmalıdır, yoksa şok geçirebilir karşımızdaki norveç vatandaşı.