şükela:  tümü | bugün
  • 21. yüzyılın cahilleri okuma yazma bilmeyenler değil öğrenmeyi öğrenemeyenler olacaktır diye yeşillendirmiş uzman bir abi
    dolayısıyla bir öğrenci önce 'öğrenmeyi öğrenmeli'
  • öğrenme isteği. bu yeterlidir.
  • yüzlerce öğrenci yetiştirip meslek sahibi yapmış ve onları işe yerleştirmiş bir akademisyen olarak birçok şey yazabilirim ancak, az merak az disiplin bir öğrenciyi sonraki hayatında da çok iyi yerlere getirebilir, tecrübeyle sabittir.
  • bence bilime ve araştırmaya meraklı olmak bu işin olmazsa olmazıdır.
    bunu sadece bir okulda öğrenci olan kişilerle sınırlı tutmamak gerekir. bu bilime ve araştırmaya meraklı olmak meselesi toplumsal bir meseledir.
    aynı zamanda o okullardaki öğretmenlerinde meraklı olması elzemdir ve gereklidir. gerekir ki öğrencisine de bu meraklı olma durumunu ve bununla birlikte gelen araştırma hevesini aktarabilsin. sorgulama bilincini aşılayabilsin. merakı giderme yolundaki ihtiyaç olan araştırma metodlarını da öğretebilsin.
  • öğrenme hevesi.

gerisi hikaye.
  • merak ve şevk.
    hocada/öğretmende bunlar giderek azalır ve nihayet yok olur.
    böylece "allah katında talebe, hocadan büyüktür." sözü bir anlama kavuşuyor.
  • ıq seviyesinin yüksek olması. ben okulumda birinciydim diyen nice bön yanlış seçimden dolayı sürünüyor , ama ben derslerime hiç çalışmadım diyen bir öğrenci mezun olduktan sonra kafasını hiç icat edilmemiş bir şeye odaklayıp para kazanabiliyor.

ana fikir : okulun sana öğrettiği şey müfredat ama hayatın sana öğrettiği şey , zaman akışını takip etmek çok daha lezzetli sonuçlar verir.
  • eğlenmeyi bilmesi. ben öğrencinin zeki, çevik ve de piçini severim.
    hele 12.sınıf öğrencisiyse bu öğrenci, elinden gelen saçmalığı yapmasını beklerim. okuldaki havuza atlaması için alt sınıflara para teklif edecek mesela, bunla yetinmeyip " hocam bunlar atlamıyor ya, 2 bin versem sizhavuza atlar mısınız?" diye soracak kaypaklığı da olacak tabii. :)
  • arkadaş ve öğretmenlerine saygı.
  • derslerini günü gününe çalışmak.
hesabın var mı? giriş yap