şükela:  tümü | bugün
 • hangisi daha büyük ağıt ya da acı..bir öğretmene yazılan ideolojik bir şiir mi yoksa 26 yaşında hayatını kaybeden ve sadece gazete sayfasında kalan bir hayatmı?

  " genç öğretmen trafik kurbanı oldu"

  rize’nin kalkandere ilçesi fındıklı ilköğretim okulu’nda öğretmenlik yapan faruk dönmez, derepazarı ilçesinde yoldan karşı karşıya geçmek isterken bir aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti.

  genç öğretmen toprağa verilmek üzere memleketi mersin’e gönderildi.

  mersinli genç öğretmen trafik kurbanı oldu. kalkandere ilçesi fındıklı ilköğretim okulu’nda öğretmenlik yapan faruk dönmez(26), derepazarı ilçesi’nde yoldan karşı karşıya geçmek isterken bir minübüsün çarpması sonucu yere yığıldı. 3 yıllık öğretmen olan dönmez olay yerinde hayatını kaybetti.

  1999 yılında kalkandere’nin fındıklı ilköğretim okulu’nda göreve başlayan genç öğretmen, nisan celbinde yedek subay olarak askere gitti. askerliğini batman’da tamamlayan dönmez, tekrar kalkandere ilçesi fındıklı ilköğretim okulu’nda göreve başladı. meslektaşları ve öğrencileri arasında büyük üzüntüye neden olan genç öğretmenin naaşı memleketi mersin’e gönderildi. abdurrahman akyıldız, kalkandere, cha
 • bir cem karaca şarkısı
 • cem karaca'nın en güzel şarkılarından biri.

  bu gün okul yok artık çocuklar
  ama yarın mutlaka açılır
  ellerimi hemen, kavuşturmayın ne olur
  bırakın bırakın bırakın biraz daha yatayım
  başıma değen taşlar çocuklar
  şakağımdan sızan kan
  ağlamayın, ağlamayın, ağlamayın çocuklar
  o ellerde bir gün kırılır
  kapatın gözlerimi bağlayın çenemi
  ben toprağa hazırım
  yanında yer ayır kubilay teğmenim
  yoksul bir köyde öğretmenim
  biliyorum bütün kabahat bende öğretmen oluşumda
  ve saklamamamda aydınlık düşüncelerimi
  ama ben cumhuriyette doğdum, cumhuriyet çocuğuyum
  olamaz öğretmen oluşum suçum.
 • hiçbir yerde tam hikayesine rastlayamadığım, neden daha önce duymadığımı sorguladığım cem karaca şarkısı. çalışma ve toplum dergisinde yayımlanan 1970’li yıllarda türkiye işçi sınıfını cem karaca şarkıları ile okumak makalesinde (çiçek gibi olmuş, yapanın eline sağlık) şarkıya dair şu sözler geçiyor:
  ...anlatılan hikâyenin öznesi 1970’li yıllar boyunca politikleşme oranı en yüksek olan kesimlerden biri olan öğretmenlerdir. cem karaca, politik çatışmalarda katledilen bir öğretmenin ölümünü şu sözlerle şarkılaştırmıştır:
  “…yoksul bir köyde öğretmenim/biliyorum bütün kabahat bende, öğretmen oluşumda/ve saklamamamda aydınlık düşüncelerimi…”
  hikayesini ve öznesini ararken yalnızca bu bilgiyi edinebilmek tatmin etmedi. katledilen öğretmenin adını da bilmek isterdim. bilen yeşillendirsin. dinlensin!