şükela:  tümü | bugün
  • bir öğretmen adayı olarak yapmayacağım şeylerdir aynı zamanda.

öğrencilere babalarının ne iş yaptığını sorması.

ideolojisini aşılamaya çalışması gibi detaylardır.
  • ogretmenler odasinda ogrenciler hakkinda konusurken hayvan, geri zekali gibi kucuk dusurucu ifadelerde bulunmak. maalesef bunlari yapan cok ogretmen var. bir ogretmen olarak ogretmenlerden nefret etme sebebimdir.
  • akp'li olması.
  • deneme parası getirmeyen öğrencileri sınava almayan öğretmenler beni çileden çıkarır.
  • - siyaset yapması.
    - tayin işlemleri çabuk olsun diye sendika değiştirmesi.
    - herhangi bir hobisinin olmaması.
    - dersi oturarak anlatması.

belki de en önemlisi:

- öğretmen gibi giyinmemesi. yataktan nasıl kalktıysa öyle öğrencilerin karşısına geçmesi.
  • mülakatla işe alınmış olması.
  • her şeyin eksperi olan sözlük müfettişlerinden duymak istediğimiz "şeyler".
    "yönler" değil, "şeyler".

aynı zamanda bu başlıkta öğrencilerin yazım hatalarına bakıp daşdaş da geçebiliriz.
  • öğrencileri arasında ayrım yapması, sırf öğretmen çocuğu diye sınıftaki bir çocuğu herkesin üstünde tutması, yazılı kağıdında yapılan bir yanlışı tüm sınıfa yayıp sizi rezil etmesi gibi detaylardır.

yıllar sonra facebook'tan, "ben de öğretmen olacağım ama sizin gibi olmayacağım" diye mesaj attırır. uktedir, travmadır, dersi sevmeme, asla sevememe sebebidir.
  • öğrenciden tiksinmesi ve bunu belli etmesi. ilkokul öğretmenim ki yüzüne şeytanlar işesin, böyleydi. ulan çocuğum ben. bi çocuğu neden sevmezsin? yaramazdır falan filan. bu mesleği seçtiysen eğer bunları göze alarak seçtin. davranışları ile beni okuldan ve okumaktan soğutmuştur ta ki liseye kadar. lisede tanıştığım ve hakkını asla ödeyemeyeceğim edebiyat ve matematik öğretmenlerim sayesinde tekrar okul ve okumakla barıştım. her zaman şükranla anarım onları.

bence iki tane kutsal meslek var. biri öğretmenlik diğeri ise doktorluk. ikisinde de işini iyi yapmazsan bir insanı öldürme tehliken var.
  • (bkz: emmm) demesi ikide bir.