şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ömre bedel)
 • müzeyyen senar'ın 2000 yılında çeşitli şarkı icracıları ile doldurduğu bir albüm. dinlemeye doyulamayacak cinsten. neden bu kadar hisleniyorum bilmem, keramet muhteşem bir sese sahip muhteşem "genç" kadın müzeyyen senar'da olmalı. albüm ne yazık ki tükenmiş durumda.

  şarkılar ve düet yaptığı şarkıcılar şöyle:
  1. benzemez kimse sana (düet: tarkan)
  2. geçti sevdalarla ömrüm (düet: fatih erkoç)
  3. dalgalandım da duruldum (düet: nilüfer)
  4. keklik (düet: levent yüksel)
  5. feraye (düet: feraye)
  6. vardar ovası (düet: sanatçılar korosu)
  7. şarkılar seni söyler (düet: nükhet duru)
  8. yanıyor mu yeşil köşkün lambası (düet: ajda pekkan)
  9. gülşen-i hüznüne (düet: sezen aksu)
  10. sarı kurdelem sarı (düet: şebnem ferah)
  11. benim yarim gelişinden bellidir (düet: sanatçılar korosu)
  12. ormancı maya (düet: kubat)

  şarkılar seni söyler adlı parça zaten harika, nükhet duru müzeyyen senar'a aynı güzellikte eşlik etmiş.
 • 1998 çıkışlı müzeyyen senar ve çeşitli sanatçılar albümü.

  daha ortaokuldayken, türk sanat müziği'ni tanımak adına hârika bir başlangıç olduğuna inandığım için almıştım. hiç de pişman değilim. eşlik edenler arasında tek bir tsm sanatçısı bile olmaması, aksine tümünün pop sanatçılarından oluşması, kubat gibi bir türk halk müziği, hattâ şebnem ferah gibi bir rock sanatçısının da aralarında bulunması ilginçtir. bir muazzez abacı, bir bülent ersoy, bir şükran ay, bir gönül yazar; hattâ popüler tsm/fantezi müzik şarkıcıları** bile yoktur. bana kalırsa olmaması da iyidir zâten de, ekibin popüler isimlerden seçildiği düşünülünce ilginç gelmekte. ancak müzeyyen senar'a diğerlerine ablalıkta eşlik edecek ağır bir alaturka sanatçısı mutlakâ olmalıydı diye düşünmekteyim.

  ama yine de yorumlar nefistir, tarkan gibi alaturka eğitimi almış bir sanatçının daha önce '90'lardaki bir konserinde* gösterdiği tsm cevherlerini zirveye taşımasına, şebnem ferah'ın sesinin başka bir yerde de belirtildiği üzere her türe ne kadar da güzel oturmasına, sesleri ve yorumları zâten nefis olan fâtih erkoç, kubat, nükhet duru, nilüfer, levent yüksel gibi isimlerin tsm söylediğine tanık olmak hârikadır. yalnız ajda pekkan pek olmamış, biraz zorlama olmuş gibi gelmiştir bana hep. zâten vokâli de diğerlerine oranla hayli azdır. yine de kötü değildir elbette, ajda sonuçta.

  capcanlı çalgılarla, tek bir filtre olmadan kaydedilen vokâllerle kaydedilmiş rafine müzik nasıl olur görmek için ideâldir. kısa bir süre öncesine dek piyasada bulunmamasına karşın yanılmıyorsam 3 sene önce yeniden piyasaya sürülmüştü. kapak resmi orijinâlindeki kadar kâliteli değildi, ayrıca digipack olarak çıkan orijinâlinin aksine jewel case, yâni plâstik kutuda çıkmıştı. bu da kartonetinin de orijinâlindeki kadar güzel olmayacağı izlenimi uyandırmakta. hâlâ piyasada mı bilmiyorum. eğer bulabiliyorsanız orijinâli yeniden basımı demeden mutlakâ bir tâne edinmelisiniz. bu müziği sevseniz de sevmeseniz de bu albüm, bu topraklarda yaşayan her insanın arşivinde bulunmalı bence. her dinlediğimde bambaşka âlemlerde buluyorum kendimi.

  bu şarkıları yalnızca müzeyyen senar'dan dinlemek isteyenler için senar geçtiğimiz senelerde en son okuduklarım isimli bir albümde şarkıların solo yorumlandığı uyarlamalarına yer vermiştir.
 • keşke ikincisi çıksa da ziyâfetin damaklarda kalan tadını yeniden yakalasak dedirten şâheserdir. gecenin bu saatinde efkârdan efkâra koşturmakta beni şu anda. sertab erener, yavuz bingöl, kutsi, sibel can, funda arar, zerrin özer, burcu güneş, nev gibi isimler olmalı bu kez de.
 • şu ana kadar dinlediğim düet albümler arasında en başarılısı, en nadidesi, daha yanına yaklaşan olmadı.
 • evde mutfakta küçük bir teyp var ve şimdiye kadar sadece kasetin bir tarafı bittiği zaman diğer tarafını takmak için çıkardığım bu albüm, teybin vazgeçilmezidir. zamanında aldığım son kaset olan müzeyyen senar'ın bir ömre bedel albümü aradan geçen 14 seneye rağmen şimdiye kadar bir kere bile bıkkınlık veya doymuşluk hissi vermedi. ne zaman mutfağa girsem yemek yiyecek, hazırlayacak olsam veya bir sigara keyfi yaşamak istesem yardımıma sağolsun bir ömre bedel yetişir.
 • kayıt olarak çok iyi bir albümdür. tsm severlerin arşivinde muhakkak olması gerekir.
 • rakı-bir ömre bedel iyi bir ikilidir, rakının boğazdan yağ gibi akmasını sağlar.

hesabın var mı? giriş yap