• bu isimdeki kitaptan bağımsız olarak boş bir sorudur. nasıl yaşarsan yaşa hiç yaşamamış gibi öleceksin.sonrası mutlak yokluk.
  • ilber hoca zaman zaman yapılması çoğu kişi için imkansız şeyleri tavsiye ediyor. o yerlerde sıkıcı oluyor. ama özellikle akademik kariyer yapmak isteyenlerin muhakkak okuması gereken bir kitap.
  • keyifli bir kitap. ilber hoca doğu batı kültürünü özellikle şehirler aracılığıyla güzel tasvir etmiş.
  • önerilerini hemen yapamasak da zamana yayabilir hayatımızın aralarına serpiştirebiliriz.özellikle ilk olarak okunacak kitaplardan eksikler varsa başlanabilir.müzik konusunda söylediği sanatçıları dinleyebiliriz.gezilecek yerler ise zaman ve bol para gerektiriyor o da yavaş yavaş yapılabilir.benim aldığım notlardan bir kaç kitap bırakayım buraya
    (bkz: suyu arayan adam)(bkz: zeytindağı)(bkz: çankaya ve atatürk ün bana anlattıkları)(bkz: ahmet haşim şiirleri)(bkz: şerif mardin kitapları)(bkz: ilhan tekeli kitapları)(bkz: bir imparatorluk çökerken)(bkz: herman hesse boncuk oyunu)
  • 3 gün önce okumaya başlayıp yarısını bitirdiğim kitaptır. okurken garip duygulara yol açmıştır. en başta boşuna yaşadığımı hissetmeme, canımın sıkılmasına ve ilber ortaylı'ya olan hayranlığımın artmasına sebep olmuştur.
  • hocam her şeyi çok güzel söylüyorsunuz fakat önerilerinize uymak için bir miktar para ve bir miktar özgürlük gerekiyor. şu anki türkiye koşullarında sizin yaşadığınız hayatı yaşayamaz herkes.
    “seyahat edin” diyorsunuz ama istanbul’dan memleketimize gitmek için bile bir sürü para dökmek zorunda kalıyoruz. kaldı ki yurtdışı olunca konu iş daha da zorlaşıyor.
    2. olarak merak ettiğim bir konu daha var. liseler için iyi bir eğitmen olursa ha atatürk ha mersin fark etmez diyorsunuz. ama sayfanın ilerleyen kısımlarında da “iyi bir üniversiteye gidemiyorsanız okumayın daha iyi” gibi bir cümlenizi hatırlıyorum. adı iyi olmayan üniversitelerin çoğu elinde iyi profesörleri tutmaya çalışıyor. kaldı ki siz de önceki sayfada okul değil, öğretmen vurgusunu çok yaptınız. o hocalar büyük bir çaba ile gerçekten ilgilenen öğrenciye ulaşmak için elinden geleni yapmaya çalışıyor. böyle bir genelleme yapmanın çok iyi olduğunu düşünmüyorum. üniversiteler için söylediğiniz söz ile liseler için söylediğiniz sözlerde uyuşmazlık olduğunu düşünüyorum. ama şu bakımdan da size katılmaktayım. yeterli akademisyen yok. bir bilgiyi gerçekten iyi öğretebilen öğretmen sayısı çok azaldı. bu düşüncenize kesinlikle katılıyorum fakat dediğim gibi profesörlerimizi de es geçmemek gerek...
    türkiye ile ilgili kitabınızda yeterli bir bilgi bulamadım. bunun için çok üzüldüm. kitabı kapattığımda aklımda çoğunlukla iran kaldı.
    türkiye evet birçok açıdan yetersiz. müzelerde, eğitimde.. fakat seyahat açısından gezmeyi seven biri olarak ülkemizin eşsiz değerlerini okuyuculara sunsanız daha mutlu olurdum.

kitaptan altını çizdiğim ve çok beğendiğim bir cümleyi yazacağım:

--- spoiler ---

hayatta en önemli şeylerden biri de insanın kendisi için en doğru kararı alabilmesidir. ortada bir sıkıntı varsa sürdürmeyeceksin.
    --- spoiler ---

bu kitabınızın sizin için çok alt seviyede kaldığını düşünüyorum ve bazı şeyleri çok tekrarlayıp başa sardığınızı düşünmekteyim. yine de emeğinize sağlık. sizi dinlemek daha keyifli.
  • storytel’den dinlediğim kitap. dinlerken bazen notlar da aldım. çoğu kısmı doyurdu. uzun zamandır ihtiyacım olan iyi bir rehbere kavuşmuş gibi hissettim. ama yukarıda da bir yazarın bahsettiği gibi, bazı noktalarda biraz geleneksel yorumlar duyduğumu fark ettim. olabilir; herkes her konuda aynı düşünecek diye bir şey yok. ya da herkes her şeyi doğru bilecek diye bir kaide de yok.

hocaya saygımız büyük. kendi yaşamının doğrularını bizlerle paylaşması güzeldi. belli bir bilince ulaşmış okuyucular zaten her okuduğunu ve duyduğunu kendi akıl süzgecinden geçirir. aldığı verileri, kendi bilgi, birikim, ilgi, beğeni ve önsezileriyle değerlendirir.
  • bir ömür endişe ile yaşanır, kendini aramakla ve bulabilmeyi umut etmekle, hep bir gelecek kaygısıyla yaşanır da yaşanır...
  • geldiği gibi yaşansa sorun kalmayacak fakat herkes ilahi planı bozmak için yarış halinde...
  • odun gibi yasanmaz. gezicen gorucen tadican.
hesabın var mı? giriş yap