• ah efendim
    önemi yok halimin
    ah efendim
    önemi yok halimin
    seyredem hayret ile şu alemi
    ne bilinir kıymet ne kıyamet
    allaha emanet ne gelir elden

ne sahibim bu yerde ne kiracı
    sadece bir ömürlük misafirim ben
  • erkan ogura bu ödevi veren rahmetli özdal orhon'dur. bayati makaminda bir beste yapilmasini istemistir kendisi. erkan ogur da bu sarkinin müzigini yapmistir.
  • dilek türkan'ın sesine bayılsam da en iyi icra eden erkan oğur'un kendisinden başkası değildir. dilek türkan çok "duru", sezen aksu çok "farklı" kalır sözleri yazan olmasına rağmen.

erkan oğur'un sesi okullu, kurallı değildir. hatta sesi bilindik güzellerden de değildir, hani sesini duyup da kayalara çarptığınız sirenler gibi değildir. bu bambaşka ses içten çıkan bir "ah" gibidir, içinde bu topraklarda duyulmuş tüm "ah"ları barındırır, zamansızdır. bildiğini hissedersiniz, o sırrın kapısını açtığını...sesinden size baktığını görürsünüz, gözleri yerde, boynu hep biraz eğik... bir insanın sese bürünmüş halidir.

başkaları icra eder, erkan oğur ise o perdeden ötesini gösterir. iki keklikte taşın üstünden kana kana su içen keklikleri izlettiği gibi, bir ömürlük misafirde de bu cihana akıl erdirilmeyeceğini anlatır. var olsun.

bir ömürlük misafir
  • arabayla yapılan yolculuklarda yanınızda olmazsa olmaz güzide albümlerden biridir. huzurludur, dingindir.
  • sarkinin sözlerine bülent ortacgil baslamis, sezen aksu devam etmis ve son olarak erkan ogur da sihirli degnegini dokundurmustur.
  • ne sahibim bu yerde ne kiracı
    sadece bir ömürlük misafirim ben..
    gibi sözlerle mal,mülk,para,saltanat kavgasinin ne kadar anlamsiz oldugunu anlatan enfes bi erkan ogur şarkısı.
  • erkan oğurun turkiyede çıkardığı ilk albüm.
  • perdesiz gitara has naylonumsu tellerin ilginç sürtünme sesleri bile insana haz veren güzel albüm.
  • aynı isimli erkan oğur albümünde yer alan bir şarkıdır bu.. şöyle bir durursun dinleyince.. bir durursun.
    sözlerini sahiplenmeye, şarkıyı sesini çatlata çatlata da olsa söylemeye durduğunda, içinde yatan bu topraklara ait çok eski bir felsefe ayağa kalkar, hayat, toprak ve gökyüzü arasında, et ile ruh arasında kalırsın bir daha, insan gibi...

ne sahibim bu yerde ne kiracı
    sadece bir ömürlük misafirim ben...

ah efendim
    önemi yok halimin
    ah efendim
    önemi yok halimin
    seyrederim hayret ile şu alemi
    ne bilinir kıymet ne kıyamet
    allaha emanet ne gelir elden
  • türkiye'de yapılmış birkaç adam gibi stüdyo kaydı varsa bir tanesi de bu albüme aittir. ancak gariptir ki albüm kitapçığında mix ve mastering in kime ait olduğu yazmaz. böyle usta bir işi kim çıkarmıştır senelerdir bilinmez.

zaten binlerce kilometre ötede 6moons.com odyofilleri de albümün hem müzik hem de kayıt kalitesini fark etmiş ve dünya müziği referansları arasında göstermişlerdir.

http://www.sixmoons.com/worldmusic/bir.html
hesabın var mı? giriş yap