şükela:  tümü | bugün
  • hayrete düşüren gerçeklik.

selim amca mahallemizin alt sokağında ufak bir dükkanı olan tostçu bir amcamız. ortaokulu bitirip liseyi yarım bırakmış, sonra da iş hayatına atılmış. yıllardır da bizim mahallenin tostçusu. kendisi hafif şiveli konuşan, çok iyi yürekli bir insan. onunla ateizm ve tanrı üzerine yaptığımız sohbeti aynen aktarıyorum. yorumsuz.

kuzgun: ne diyorsun selim amca bu ateistlere? allah’a inanmak için kanıtınız var mı diyorlar mesela.

selim amca: bizim içimizde allah’a inanmamız için bir eğilim, bir fıtrat var yeğenim. hem her inanç bir ganıta dayanacak diye bir şey yok ki. bizimki de temel bir inanç.

k: bir de kötülük problemi var selim amca. ateistler eğer tanrı varsa kötülükler neden var diye sorup duruyorlar.

s: ben bu atayisleri gerçekten heç anlamıyom. hür irade mi istiyorlar yoksa kötülüklerin olmamasını mı istiyorlar bir garar versinler önce. kötülüklerin olmayışı demek, hür irademizin olmayışı demek. allah’ın bize hür irademizi bahşetmesi bence kötülüklerin olup olmamasından çoh daha önemli.

k: ama yine de acıların daha az olduğu bir dünya yaratılamaz mıydı diyorlar, buna ne diyorsun?

s: yahu yeğen bıraksınlar bu işleri. biz ufak bebeyken aklımız ermezken aşı yaptırıyorlar mesela ana babalarımız. o sırada bize kim bilir nasıl kötü geliyor bu. gorkup ağlamıyoz mu? oysa o iğne bizim yararımıza, hastalıklardan gorunmamız için; sadece biz bilmiyoz o an. allah da bizim şu an aklımızın ermeyeceği şekilde iyiliğimize olan şeyler yapıyor olamaz mı mesela? bize şimdi kötü gibi geliyor ama belki de eyi hepsi?

bu cevapların üzerine diyecek hiçbir şey bulamadım. ben vedalaşıp uzaklaştım, selim amca da hiçbir şey olmamış gibi tost basmaya devam etti.
  • bu hikaye ile ateizm çürüdü mü şimdi? dedirten hikayecik.
    "subanallah ibretlik bir paylaşımmış kardeşim"
  • subhanallah kardes ibretlik bir gerizekaliymissin.
  • ben de diyorum kim çürüttü bunu. (bkz: israf)
  • ben bir müslümanım ama henüz 3 yaşında tecavüze uğrayan yada daha anne karnında üzerine bombalar yağarak ölen bebekleri anlayamıyorum. onu geç tecavüz edilen kedileri, köpekleri, kafası kesilerek öldürülen askerleri. bunlara izin veren bir tanrı çokta iyi bir tanrı olmasa gerek.
  • vay amk imana geldim ya la yaşa selim amca..
  • selim amcaya plaketini verelim
  • gerçek olamayacak kadar gurnaz cevaplar.

böyle biri varsa tostçuluğu bırakıp dergahı hemen kurmalı.
    bu çapta birine mürid olmaya hazır milyonlar var bu ülkede.
  • bir not veren ogretmen hikayesi vardi, simdi bir de aslinda iyi olan iğne hikayemiz var, vatana millete hayırlı olsun.