şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: bmw 530d)

  fabrika çıkış fiyatı:94.000tl
  almanya* türkye* gemi ile nakliye(sigorta dahil):1.000tl
  borusan holding karı:2.500tl
  istanbul dan bayinin olduğu şehire nakliye(sigorta dahil):500tl
  bayii karı:2.000tl

  bayi satış fiyatı:100.000tl
  ötv(%130):130.000tl
  kdv(%18):41.400tl
  trafik sigortası:200tl
  trafik dosya bedeli:200tl
  motorlu taşıtlar vergisi(6 aylık):2.200tl

  aracın müşteriye anahtar teslim maliyeti: 274.000tl

  sonuç:sıfır km 2012 model bir bmw 530d münich de herhangi bir bmw bayisinde anahtar teslim: 66.000euro iken, borusan oto avcılarda anahtar teslim:120.000euro fiyatla satılmaktadır.
 • artık olmayan vergi. şu geldi onun yerine(bkz: bir otomobilden %193 vergi almak /@calvin klein).
 • memur kesim dışında kimsenin doğru düzgün vergi vermediği ülkemizde normal karşılanması gereken olay.
 • biri çıkar bunları böyle güzel anlatır merak sahibi kişileri anlatır, türk ekonomisinin vergi yapısının ithal bir aracın değerinden son durumda ederine kadar yazar aydınlanırız, ama bu alınan vergiler nereye kalem kalem nasıl harcanıyor asla bilemeyiz, genelimiz bunu merak bile etmeyiz.
 • bu aracın çevreye verdiği zararı, yarattığı trafik ve otopark sorununu, gitmesi için yapılan yolları, trafiği düzenlemesi için istihdam edilen trafik polislerini, yaptığı kazaların maddi manevi zararını, aynı işi yapan 100.000 liranın altında bir sürü araç olmasını da hesaba katarsak az bile dediğim uygulama. bütün bunlara ek olarak her aracın ayda 100 litreden sonraki tükettiği yakıtın litresine 50 tl vergi koyulması gerektiğini düşünüyorum.
 • israili dize getirmek icindir.

  israil cunku bunu gorunce sole diyor; olum adamlar koskoca bmwnin milyar dolarlik yatirim ve binlerce kisilik istihdami sonucu uretip 90bin tlye sattigi arabadan 174bin tl vergi aliyor sifir emekle. bmw milyar euroluk yatirim ve uretimden belki 20-30 bin tl kazanirken turk devleti sifir uretim ve emekle 174 bin kazaniyor.

  bu kafadaki adamlar bizim donumuzu alir abi adamlar cok guclu.
 • gelir vergisinin adaletli bir şekilde alınmamasından, ya da doğru denetlenmemesinden veya bu vergi üzerinden kaçırılmasına izin verilmesinden kaynaklanır.

  halbuki sen 274 bin tl'yi sadece bir arabaya verebilecek adamdan adam gibi gelir vergisi alsan zaten bütün olay değişecek.
 • sebepleri elbette çoktur ama bu tür vergilerden sadece otomobil vergisi deği, atıyorum yapılan yolların da vergisi alınır. vergileme ilkeleri çok çeşitlidir ancak ülkemizde çoğu zaman arabaya binen birinin asfaltı kullandığı, dolaysıyla arabası olmayandan değil olandan söz konusu verginin alınması gerektiği düşünülmüştür.
  yani eğer ki alacak falan olursanız aslında fiyata dahil olduğunu düşündüğünüz şeylerin çok çok dışında ödemeleri de farkınız bile olmadan yapmış oluyorsunuz. vergiler de haliyle biraz uçuyor. ancak yine de bahsedilen rakamlar yüksektir.

  türkiye'de devlet olmak vardı.
 • az bile alinan vergi.

  cunku o araba trafik ve otopark sorunu yaratiyor abi. polislerin maasi var. yipranan asfalt falan var.

  bunlar zor konular hep. devlet yonetmek kolay mi? 50 tane kalem var. az bile aliniyor.

  mesela 80 milyon vatandasimiz var. çok. 80 milyon karni doyurcaksin, bakacaksin, buyutceksin, beslicek, isitcaksin.

  cok. bence bi 60 milyonunu kiliçtan gecirmeliyiz.

  iste bunlar hep şakirt kafasi.