şükela:  tümü | bugün
  • bmw 740ld xdrive m excellence
    bayi araç satış fiyatı: 745.000 tl
    ötv(%220): 1.639.000 tl
    kdv(%18): 134.100 tl(aracın kdv'si) + 295.020 tl(ötv'nin kdv'si) = 429.120 tl
    toplam satış fiyatı: 2.813.120 tl
    aracın almanya'daki satış fiyatı: 98.941 euro
    aracın türkiye'deki euro bazında satış fiyatı: 323.347 euro

rakamlarda ruhsat tescil, mtv gibi detaylara girmedim, bayi satış fiyatını yaklaşık hesapladım.

sonuç olarak; almanya'da dönercinin alıp binebildiği bir otomobili, türkiye'de öğretmen çift(çok kazanıyorlar ya) almayı bırak, aracın özel tüketim vergisinin katma değer vergisini ödemeyecek durumda.

başlığın 2013 versiyonu için (bkz: bir otomobilden %174 vergi almak)
    başlığın 2014 versiyonu için (bkz: bir otomobilden %193 vergi almak)
    başlığın 2018 versiyonu için (bkz: bir otomobilden %210 vergi almak)
  • o fiyata araba alanlar için az bile daha çok olmalı
  • bu sene 1-2 tane satıldıysa.
  • bu fiyatlardaki otomobillerden %500 alınması lazım.

gıcıklık olsun diye yapılmadığını göstermek için 527 gibi bir şey de olur. "ince hesap yaptık; piyasa durumuna göre 527 olması lazım, 526 bile kurtarmıyor." deriz.

edit: yanlış anlaşılma olmasın. ucuz arabalardan vergi alınmamalı. araba bir ihtiyaçtır ama çok yüksek fiyatlı arabaları almak vatana millete zarar. o yüzden aşırı vergi alınmalı ki ülkeye bir faydası olsun ve zorlaştırılsın.

edit 2: vatan millet dediğim için mi bu kadar saldırdınız? evet fakire avantaj sağlansın araba alırken. lüks tüketime ek vergiler getirilsin. bu fikir neden bu kadar zorunuza gitti. hepiniz mi zenginsiniz amk. çaycıyla bile 100 lira için maaş pazarlığı yaparak zengin olanlara gıcığım evet. başka başlıklarda müteahhitlere, emlakçılara küfredenler bana kızıyor. kim alıyor sanıyorsunuz bu arabaları?

(bkz: çok söz yalansız çok para haramsız olmaz)
  • (bkz: 30 ağustos ötv zammı müjdesi)

içeri girdiğimde ötv'yi sıvazlıyordu,halk ötv karşısında inim inim inliyordu.

not: halkın yegane varlık sebebi devletine destek olmaktır niye bu kadar büyütüyorsunuz anlamadım.sen mercedes'e biniyorsan tabiki devletimizde binecek.hadi mercedes lüks sadece ondan vergi alsın o zaman dediğinizi duyar gibiyim.ama devletimiz o kadar kucaklayıcı ki şükürler olsun siz bisiklete binseniz bile birtane de kendine aldırmadan durmaz.

devletimiz var olsun! allah yokluğunu göstermesin.
  • yandaş bir akp çocuğunun karnının kaç parayla doyduğunu bilmeyenlerin eleştirdiği eylem.

yandaşımın var minik yavruları,
    parasız yürümez lüks arabaları,
    kaç para yiyor bilir misin bir yalı?
    bana ne lan dökülün paraları!
  • böyle rezillik olmaz dediğim fiyat politikası. almıyorum bmw 740ld xdrive m excellence falan.
  • kronik cari açık varsa gayet mantıklıdır.
  • bir gün otomotiv üreten tüm ülkeler üretimi bırakıp, ülkemizi örnek alacaklar ondan korkuyorum. ulan aracın sıfırdan üretilip kapının önüne çekilmesinden 3 kat daha fazla vergi mi olur?
  • rakının ucuz olduğu yer rakı ithal ürün orda.

arabaları yerli arabaları ucuz en düşük kesim 98 bin birim ödeyerek alabiliyor.

rakıyı üreten yerde araba pahalı nedeni ise cari açık.

döviz çıkmasın ok anladık çıkmasın.

şişe yerli
    üzüm yerli
    anason yerli
    rakı yerli
    vergi %72

bir ürün düşünün üretim yerinde daha pahalı.

niye ulan ?