şükela:  tümü | bugün
  • insanı önce sözlükten, sonra kendi yurdunun insanından tiksindirden eylemlerden biri.

bunu en çok futbol başlıklarında görürüz. bir takımın rakibine ezici üstünlüğü "sikmek", "sokmak", "geçirmek", "tecavüz etmek" gibi fiillerle anlatılır. çok esprili ve yaratıcı yazarlarımız bu bağlamda kelime oyunları, şakalar yaparak sık sık debeye girerler.

tabii ki kullanım alanları futbol ile sınırlı değil bunun. akla gelebilecek hemen her türlü eylemde üstünlük belirten övgü olarak kullanılır. somut bir örnek olarak, bu başlığı bana açtıran entrylerden bahsetmek isterim.

söz konusu başlık: (bkz: murat cüreklibatur'un nihat doğan'a verdiği ayar)

ilgili başlıkta görüleceği üzere, nihat doğan denen şahıs yine bir densizlik yapmış ve murat cüreklibatur bu duruma taşı gediğine koyan bir cevap vermiş. şimdi murat cüreklibatur'un cevabını beğenen yazarların bunu takdir etme örneklerine bakalım biraz.

1- (bkz: tek başına gangbang yapmış)

2- (bkz: sokup sokup çıkarmak)
    (bkz: çıkarmadan içinde gezdirmek)

3- (bkz: çıkarmadan beş)

soluklansaydın arada be murat kardeş...

4- cim , cif.

böyle başladım ama, bu şekilde çok uzun sürecek. şuradan ve şuradan başlıktaki bu tip entrylerin büyük kısmını topluca görebilirsiniz. tüm yazılanları okumadım, gözden kaçırdıklarım mutlaka vardır.

durum bu arkadaşlar. işin daha acı tarafı ise, yine bu örnek üzerinden gidersek, bu iğrenç benzetmeleri kullananların güya sağduyu sahibi aklı başında insanlar olması. öyle ya, nihat doğan denen faydasız bir cahile ayar verilmiş. ayar ise sanata ve sanatçıya saygı; vatan, millet, halk sevgisi; kadına şiddete verilen tepki gibi değerler üzerine. dolayısıyla bu olayda ayarı öven kişi otomatikman daha aydın, sağduyulu, açık fikirli bir insan oluyor.

böyle bir üslup nasıl olur da insanın midesini bulandırmaz benim aklım almıyor. sonu kadın cinayetlerine varan cinsiyetçiliğin, kadın düşmanlığının, homofobinin sıfır noktası kullanılan bu dildir. lafın gelişi yahu gibi argümanlarla savunulamayacak bu dil, sadece şunu söyler: seks ya da sevişmek yoktur; sikiş vardır. sikiş aktif olanın (erkeğin) pasif (kadına) üzerindeki üstünlüğünü gösterir. bu nedenle erkek üstündür, güçlüdür. bu yüzden eşcinsellik küfürdür, hakarettir.

gerçekten böyle düşünen insanlar bu konuşma tarzını varsın devam ettirsinler. burada onların anlayabileceği bir şeyden bahsetmiyorum. ama eğer siz kendinizi cinsiyetçi, kadın düşmanı ya da homofobik olarak tanımlamıyorsanız lütfen konuşmadan, yazmadan önce düşünün. kelimelerinizi daha iyi seçin. bu inanın zor bir şey değil ve bize çok yol kat ettirecek.