şükela:  tümü | bugün
  • basim yili kasim 2017 olan irvin d. yalom kitabı. pegasus yayinevinden cikmistir.

bittiginde yorumumu eklerim.
  • irv yalom'un hayatını yaşadığı pardon anlattığı muhtemelen son kitabı. biraz önce bitirdim ve üşengeçlik gelmeden birkaç alıntı paylaşayım dedim.

"yahidi olmak... tanrı'nın seçilmiş halkı... kendi vaziyetimi düşününce şaka gibi- seçilmiş mi? hayır, tam tersi hatta..."

"yersiz. hep yersiz- siyahilerin mahallesindeki tek beyaz çocuk, hıristiyanların dünyasındaki tek yahudi."

"ister kişisel, ister profesyonel zeminde olsun yüzleşmeler beni hep huzursuz etmiştir."

"her sanatçının amacı hareketi yakalayıp sabitleyebilmektir ki bir noktada yabancı biri onu okuduğunda yeniden canlanabilsin."

biraz daha yazardım da telefondan yavaş oluyor. kitapta geçen önemli birkaç isimle yazıyı noktalayım.

kierkegaard, ponty, spinoza, epikür/lucretius, klimt, egon schicle, heidegger, husserl ve ganesh.
  • kitaplarıyla meslekten olsun olmasın nice okura örnek olan, ışık tutan irvin yalom'un kendi hayatıyla da örnek olabileceğini kanıtlamak istercesine kaleme aldığı güzide eseri.

bunu seven bunu da sevdi: sevdalım hayat
  • yalom’un kitaplarını ne şartlar altında yazdığını kendisinden okumak pek bir keyifli. hayatından kesitleri de paylaştığından kendisini tanıma şansı da vermiş bize kendisi. daha nice senelerin olsun bana okumayı sevdirten insanlardan irv. yalom...
  • cok cok sevdigim irvin yalom kitabidir. yalom u gercekten seven insanlar icin guzel bir okumadir.