şükela:  tümü | bugün
  • ne derseniz diyin, psikolog ücretleri çok fazla.
    hak ederler, etmezler onu tartışmıyorum. ama birine gitseniz, en az 4-5 ziyaret istiyor. her gidişe 500 lira, yaşadığımız ülke şartları dikkate alındığında fahiş kalıyor
  • maddi durumu iyi olmayan birisi için psikolojik rahatsızlık sebebidir.
  • saat değildir o. seanstır. maksimum 45 - 50 dakikadır. psikiyatrist bu kadar zaman da ayırmaz pek. 10. dakikada teşhisi koyar. tedaviyi düzenler reçeteyi verir...
  • psikiyatrist ile psikologun farkını bilmeyen adamların zırvaladığı bir başlık olmuş.

psikiyatrist doktordur üstüne de 5 yıl alanında ihtisas yapmıştır.

devlet hastanesinde çalıştığında alacağı para döner sermaye ile beraber belli bir banttadır.

bu doktor özeli tercih etmişse zaten bundan fazla para kazanmalıdır.

günde 4 hasta baksa bu doktor. 2000 tl günlük 22 gün çalışsa toplam cirosu 44000 tl'dir. yanında çalışanı iş yeri kirası, aidatı gazı elektriği suyu derken maaliyeti neredeyse 15000 tl'dir.

geriye kalan 29.000 tl'nin % 35'i vergi desen cebine 20.000'tl kalır.

bu dediğim gibi çalışan psikiyatrist çok az sayıdadır yani hepsinin ayda 80-100 hasta baktığı yok fakat 20.000 tl özelde çalışan bir uzman doktor için kesinlikle fazla bir rakam değildir.
  • psikiyatrist için bir şey diyemem, psikolog için söyleyecek sözlerim var.

evet terapi fiyatları çok yüksek ve bunun belli başlı sebepleri var.

1- yüksek lisans çok pahalı. özel okullarda verilen klinik psikoloji yüksek lisans programları en az 25 binden başlıyor. e o zaman devlet okulunda oku dediğinizi duyar gibiyim. okunmuyor devlet okulunda çünkü kontenjanlar hem çok az (4-5 kişi) hem de devlet okulları öncelikle kendi öğrencilerini tercih ediyorlar.

2- terapi eğitimleri çok pahalı. şimdi ben klinik psikoloji yüksek lisans öğrencisiyim. hem lisansta hem yüksek lisansta terapi dersleri gördüm, çok yüksek puanlarla geçtim. ama ülkemizde bir sertifika furyası olduğundan ve bu sertifika programlarının en sağlamları 3 isim tarafından verildiğinden bir tekelleşme söz konusu diyebiliriz. isim yapmış olan bu 3 hocadan alınmayan terapi eğitimi sertifikası çok da değer görmüyor piyasada. basit bir örnekle anlatayım: türk dili ve edebiyatı mezunusunuz ve okulda osmanlıca gördünüz. dersi de geçtiniz. şimdi eğer ki osmanlıca ile ilgili bir şey yapmak isterseniz edebiyatçılar derneği size diyor ki hayır kardeşim osmanlıca konuşamazsın sertifikan yok. e dersini gördüm? yok. yüksek lisansta bir daha gördüm? konuşamazsın. peki sertifika programında görülen osmanlıca ile okuldaki arasında fark var mı? hayır. e o zaman bu para tuzağı değil mi? basit bir örnek ile anlatmak istedim yorum sizlerin

3- sadece terapi eğitim sertifikaları değil aynı zamanda test eğitimi sertifikaları da gerekli. bunu almayan psikoloğa zaten yarım diye bakılıyor. iş ilanlarına baktığınızda göreceksiniz hangi eğitimleri istediklerini. bunlar hep kişinin üzerine yük. yeni mezun bir psikolog çoğunlukla para kazanamıyor aksine harcamaya devam ediyor. işe girmek için eğitimden eğitime koşuyor.

4- eğer kişi klinik psikoloji üzerine doktora yapmadıysa kendi kliniğini açamıyor. bu sebepten kliniğine gittiğiniz psikoloğun aslında o kliniğin sahibine belli bir ücret ödediğini bilmiyorsunuz. ancak psikiyatristler ile çalışabiliyorlar(yasa bu şekilde), ve psikiyatristler odalarını kullandırttıkları için psikologların danışan ücretlerinden pay alıyorlar. bunlar fahiş rakamlar. %60'ı duydu bu kulaklar.

bütün bu sebeplerden dolayı psikolog ücretleri fazla. bizler de bu kadar fazla olmasından yana değiliz, ruh sağlığı hizmeti sadece parası olana verilmemeli ancak yapılan yatırımların geri dönüşü olması için ne yazık ki terapi fiyatları çok fazla. şu tekelleşmenin çözülmesi bile gözle görülür bir fiyat düşüşü sağlayacaktır.
  • david burns'ün iyi hissetmek adlı kitabında beni oldukça etkilemiş olan şu ifade geçer: "depresyon ölümcül bir kanserden daha kötü görünebilir, çünkü birçok kanser hastası sevildiklerini hisseder, ümitleri ve kendilerine güvenleri vardır. birçok depresif hastam, aslında ölüme imrendiklerini ve intihar etmeye gerek kalmadan şerefleriyle ölmek adına kansere yakalanmak için dua ettiklerini söylediler."

kısacası: psikiyatrik hastalıklar, öyle rahatsızlık verici olabilir ki, birey kanser hastalığını bile tercih edeceği noktaya gelebilir.

siz gündelik hayatlarınızdaki, gündelik sorunlardan bunalıp bunu psikiyatrik bir sorun sanıyor olabilirsiniz. bu gündelik meseleler için saatine 500 tl verip bir psikiyatrist ile görüşmek, size aşırı masraflı bir çeşit arkadaş sohbeti gibi de görünüyor olabilir. ama gerçek psikiyatrik hasta için bu meblağların aslında ne kadar hayati bir tedavi karşılığında verildiğini bilmenize engel olmamalıdır.

bir de her zaman dediğim gibi; her işin ederini, o işi yapabilecek iş gücü arzı belirler. eğer gün itibariyle terapi eğitimi alıp, benzer kalibrede bir tedavi sunabilecekseniz, dediğiniz gibi üniversite sınavına girip, aynı sektöre girebilecekseniz (ki klinik psikoloji uzmanlığı da oldukça kısıtlı kontenjanlar ile alınıyor); elbette aynı işgücü havuzuna siz de girebilir ve aynı kazançları sağlayabilirsiniz...

not: işbu entry psikolog ya da psikiyatrist olmayan; ama insanların onun bunun geliri ile uğraşmasından yılmış bir vatandaş tarafından yazılmıştır...
  • 4 sene psikoloji okuyunca "psikiyatrist" olunmuyor yalnız... onu bir açıklığa kavuşturalım..
    4 sene okuyup "psikolog" olduğumuzu varsayalım. gene de "terapist" olunamıyor. ülkemiz şartlarında düzgün bir eğitim kurumu bulup ilgili ilgisiz 1500 adet eğitimi almak, iyi bir hoca bulup süpervizyon almak falan gerek...
    yapılan yatırımı düşününce... neyse daha uygun fiyatlı terapistler mevcut hatta pandemi döneminde ücretsiz destek sağlayan yerler bile var...
    psikoloğa görünme hakkı engellenemez !
  • "ekşi sözlük'te aldığım çeşitli mesajlar sonrası psikiyatriste gideyim dedim."

acgozlu trolldur. masaj isine girip ayni surede ayda 48000 kazanmak neyine yetmiyor?