şükela:  tümü | bugün soru sor
 • caycinin (ascinin) her ogleden sonra saat 4bucuk gibi yemekhane binasinin tepesine cikip "caaaaaaaaaay" diye bagirmasi. butun isciler gelene, ya da mazeret bildirene kadar susmamasi.
 • kafani yola cevirdiginde bir anda farkettigin insan/geyik/koala/panda.
 • - bir konu hakkında görüşmek üzere proje müdürünün bulunduğu konteynıra gitmek. sekreterin "kendisi şu an çok meşgul, kapısını kilitledi ve öğlene kadar rahatsız edilmek istemiyor" demesi. bir anlam veremeyip konteynırdan çıkarken proje müdürünün bulunduğu odanın penceresinin aralık kısmına gözün takılması ve proje müdürünün msn de chat yaparken aynı anda porno izleyebilecek kadar yoğun çalıştığını fark etmek.
  - pazar günü sabahın yedisinde şantiye sahasının ortasında vardiyayı devredeceğin mühendise bilgi verirken tozun dumanın arasından şantiyeyle alakası olmayan bir adamın belirmesi. yaklaşıp "birader kerhane ne tarafta" demesi. "şu tarafta" diyerek adamı kandırmamız. adamın teşekkür edip tekrar tozun dumanın arasından uzaklaşarak kaybolması.
  - mesai sonu arabayla şantiyeye girerken firma işçileri ve taşeron firma işçilerinden oluşan elli kişilik bir grubun demir çubuklarla birbirlerine girdiklerini görmek.
  - proje müdürünün kontrol mühendisine tokat atması. kontrol mühendisinin yerden taş aldığı sırada araya işçilerin girip kavgayı yatıştırması.
 • işçilerin forkliftle artistik hareketler yapması
 • mutahitin gerizekali italyan insaat muhendisinin angola'da angolali vinc operatorune portekizce "siyah pislik" diye bagirmasi, sozun yayilmasi, tum ekibin isi birakmasi. ya o gider ya da biz calismayiz diye diretmesi.

  turk muhendisin elinde cay kupasi kafasinda binbir felaket senaryosu ile olaylari izlemesi.
 • (bkz: #13071178)
 • satın alma sorumlusuna "yarım parmak boru lazım" gibi gayri - resmi, imzasız, yazısız, kağıtsız bir ortamda sipariş verilmesi ve işe daha yeni başlamış ve başladığı gibi yurtdışı şantiyelerine gönderilmiş bu satınalma sorumlsunun yarım parmak boruyu ingilizce'ye "half-finger pipe" şeklinde çevirmesi ve gerçekten işaret parmağının yarısı kadar genişlikte 300 kilo boruyu şantiyeye getirmesi ve bununla övünür bir şekilde bakındıktan sonra kendisine "inç" uzunluk biriminin şantiye argosunda "parmak" olarak adlandırıldığından bahsedilmesi ile kendisini ispatlamaya çalışan ve bunu başardığını sanan satınalma sorumlusunun "mavrasınız olm siz, kafa buluyosunuz benle!" tepkisiyle ciddi ciddi bunu ambar kaydına geçirmesi ve irsaliye ile faturasını merkeze yollaması ve aylar sonra 300 kilo yarım inç olması gereken fakat 1 1/4 inç olan boruların işe yaramaz olduğunun kabul edilmesi ve değişiminin fatura ve irsaliye olmadığı için mümkün olmaması ve o boruların şantiye şefinin masraf kayıtlarına girmesi ile satınalma sorumlusu ve şantiye şefi arasında 2 ila 3 ay süren bir soğuk çatışmayı başlatması ve işin yok yere uzaması.
 • suudi arabistan'daki bir santiyede: kadin gormek, kadin sesi duymak
  rusya'daki bir santiyede: bir gun boyunca hic kadin gormemek, hic kadin sesi duymamak
 • hic süphesiz ki, en dumuru i$ kazalarinin normal bir durum haline gelmis olmasidir. insaattan düsen birinin ardindan "haaa o mu, hastaneye götürdüler; boynu, beli falan kirilmis." diye normal normal anlatilagelir böyle kazalar.

  dumurun her cesidini barindirabilir $antiye. mesela duvar ustasini ertesi gün alakasiz abuk sabuk bir i$in ba$inda görmek gibi.
 • süreç:
  -taşeron firmada mühendis olarak çalıştığınız şantiyede şantiye şefinin en ufak bir problemde şirketin mühendisini es geçip direk şirketin patronunu arayıp sorunları bildirmesi
  -patronun "olm, bu adam her sorunda beni neden arıyor? sen neye oradasın?" diye mühendisi araması
  - soluğu şefin yanında alıp "meslektaşız biz, ben neye buradayım? sorunları bana aktarma nezaketinde bulunsanız daha iyi olmaz mı?" diye mühendis kendisini savunması
  - şefin "patronun 10 yıllık dostum, ben seni muhatab almam" diye bir cümle sarf etmesi

  ve hikayenin sonunda aslında bu inşaatı mühendisini takmayan şefin 2 yıllık bir inşaat teknikeri olduğunun öğrenilmesi.