şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şimdi şarkıda sözler var; belirli bir temayı anlatıyor; genelde aşktan kaynaklanıyor. sonra üzerinde müzik var; belirli bir ritmi de oluyor çoğu zaman. ama bazı şarkılar diğerlerinden daha yukarı çıkıyor.

  bir şarkının yaşanmış bir hikayesinin olması; yeni bir soundla sunulması gibi şeyler eyvallah onu popüler yapabilir ama bir albümün a ve b yüzünde yalnızca 1-2 şarkının daha ön planda olabilmesini belirleyen kriter nedir? farklı müzik türleri, farklı zevkler dedik tamam ama fake plastic trees'i the tourist'den daha popüler yapan ne?! radiohead bunu nasıl bilebildi de pr'ını ona göre yaptı şarkıların?
 • kime göre güzel, neye göre güzel? sorusu gündeme gelir.

  al sana çok güzel bir şarkı;
  kime göre? neye göre?
 • her ne kadar kisisel ilgi ve zevkler onemli olsa da, sarkilarin populer olmasina yardimci olan bazi ozellikler var. mesela tekrarlayan soz veya soz gruplari gibi:

  guzel ama ingilicce
 • başlık şarkının güzel olmasını belirleyen kriterleri istediğine göre yine göreceli bir kavram üzerinden konuşmamız gerekecek. dolayısıyla bu işin akademik yönüyle ilgilenen veya profesyonel olarak bu işi icra edenlerin haricindekiler kendisi için bir şarkının nasıl güzel olarak algılandığını yaşanmışlıklarından çıkarmaya çalışacak.
  her neyse kime göre neye göre muhabbetinden sonra başlığımıza çok takılmadan yorumlayacak olursam bir şarkının kişide iz bırakabilmesidir bence en önemli kriter. tabi iz bırakabilmesi için de dinleyicinin o anki milyon tane ruh halini etkileyen faktörler devreye girecektir. bunu sevdiğiniz bir dizide veya sinema filminde en can alıcı sahnelerde kullanılan müziklerin siz de nasıl bir etki bıraktığına bağlayabilirsiniz.
  bunun yanında tabi ki yorumlayan kişi, kullanılan enstrümanlar, nakarat, ritm gibi kriterlerin etkisi de göz ardı edilemez.
  bir diğer faktörün de şarkı sözleri olduğunu düşünüyorum. şarkıda geçen sözlerin senin hayatına hitap ediyorsa veya senin söylemek istediklerini farklı bir yolla dile getirebiliyorsa diğer kriterleri çok da dikkate almadan şarkıyı istemsizce de sevebilirsiniz.
  tabi işin şu boyutu da ayrı bir tartışma konusu ki hiç kimse güzel olmadığını düşündüğü bir şarkı yazmaz, söylemez. dolayısıyla kimse için güzel değilse bile en azından şarkıyı yazan, söyleyen, yorumlayan kişi için güzeldir o şarkı.
  sonuç olarak şarkılar güzeldir. sen şarkılar söyle...
 • duyguları beklentiye girdiğin yönde değiştirebilmesidir.